یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401 - 15:08

خشونت علیه زنان حتی در دوران جنینی!

زیر ذره‌بین- امیدبانوان؛ درحالی دیه جنین پسر ۴٨٠ میلیون تومان، جنین دختر ٢۴٠ میلیون و جنین نامشخص ٣۶٠ میلیون اعلام شده است که یک جامعه‌شناس در این خصوص معتقد است: این قوانین نوعی خشونت علیه زنان است.

زیر ذره‌بین- امیدبانوان؛ روزنامه شرق نوشت: در هفته‌های گذشته خبر اعلام‌شدن دیه جنین در سال جدید دوباره موجی از اعتراض و واکنش را نسبت به رویه قضائی در کشور در بر داشت. بر اساس خبر منتشرشده،‌ دیه جنین پسر ۴۸۰ میلیون تومان و جنین دختر نصف آن خواهد بود. 

همین نوع نگاه، نشانه‌های شکاف جنسیتی را از قبل تولد برای افراد در نظر می‌گیرد، حتی نرخ دیه جنینی که هنوز جنسیتش مشخص نیست، ۳۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، یعنی ارزش اقتصادی جنین بی‌جنسیت از جنین مؤنث بیشتر خواهد بود.

شیما قوشه- وکیل پایه‌یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز معتقد است: در مورد اینکه می‌توانند دیه را برابر کنند یا نه، به نظر ما می‌توانند و هیچ منع قانونی و شرعی در این زمینه وجود ندارد؛ چراکه مشخصاً فقه امامیه معتقد به پویایی است و مقتضای زمان و مکان را در نظر می‌گیرد.

امان‌الله قرایی‌مقدم- جامعه‌شناس نیز می‌گوید: ما باید دست از این کارها برداریم و رفع تبعیض کنیم، بیشتر از این زنان و دختران جامعه را مورد تحقیر، سرزنش و آسیب روحی و روانی و ایجاد نارضایتی قرار ندهیم؛ بنابراین جامعه دیگر مرحله دنبال‌روی و سنت‌خواهی را پشت‌ سر گذاشته است، نه‌تنها دختران از این قوانین ناراحت می‌شوند بلکه پسران هم دیگر اینها را نمی‌پذیرند، در نتیجه این مسائل موجب بدبینی در نسل جوان می‌شود.

 

کدخبر: 8895


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise