دوشنبه، 29 بهمن 1397 - 12:59

درخواست پارلمان اروپا از عربستان برای پایان دادن به قیمومیت زنان

پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۲۵ بهمن از عربستان سعودی خواست قوانین مربوط به قیمومیت زنان را لغو کند.

امید بانوان؛ خبرگزاری مهر به نقل از  رویترز نوشت،  پارلمان اروپا از عربستان سعودی خواست قوانین مربوط به قیمومیت زنان توسط مردان خانواده را لغو کند.

طبق این قوانین زنان برای بسیاری از امور زندگی از جمله ازدواج باید از سرپرست مرد خود اجازه بگیرند. پارلمان اروپا می گوید، این قوانین زنان عربستان سعودی را به شهروندان درجه دوم تنزل داده است.

به گزارش رویترز اعضای پارلمان اروپا در عین حال در مورد «خدمات آنلاین دولت» که به مردان قیم امکان می دهد خروج زنان از کشور را ردیابی کنند اظهار نگرانی کردند. نرم افزاری به نام «ابشر» سفر زنان را به قیم مرد آنها اطلاع می دهد.

با وجودی‌که طی سالها بخشی هایی از قیمومیت زنان در عربستان سعودی حذف شده ولی هنوز طبق قانون و رسوم آن کشور اجرا می شود.

طبق این رسم هر زن سعودی یک قیم مرد دارد که معمولا پدر و شوهر و گاهی برادر، عمو و حتی پسر اوست. زنان برای ازدواج، دریافت پاسپورت و سفر به خارج از کشور باید از قیم خود اجازه بگیرند.

پارلمان اروپا در مصوبه خود که با بیش از دو سوم آرا به تصویب رسید از حکومت عربستان سعودی خواست بلادرنگ این مقررات را لغو کند. در بخشی از این مصوبه گفته می شود مقررات فعلی این کشور در عمل زنان را به «شهروندان درجه دوم» بدل کرده است.

اعضای پارلمان اروپا تاکید کردند که دولت های عضو این اتحادیه باید فشار به ریاض برای بهبود وضع حقوق بشر و وضعیت زنان را ادامه دهند. مصوبات پارلمان اروپا لازم الاجرا نیستند ولی می توانند روی تصمیمات کشورهای عضو و نهادهای این اتحادیه تاثیر بگذارند.

رویترز یادآوری می کند که روز چهارشنبه کمیسیون اروپا عربستان سعودی را به فهرست کشورهایی افزود که به دلیل ضعف در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم خطرناک تلقی می شوند.

از زمان قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری آن کشور در شهر استانبول که اوایل اکتبر سال گذشته روی داد مناسبات اتحادیه اروپا با عربستان سعودی سرد شده است.

 

انتهای پیام/

کدخبر: 1014


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان