سه‌شنبه، 14 اسفند 1397 - 14:55

کاهش نویسنده های زن و اوج گیری ادبیات کودک

جدول یکصد کتاب (انگلیسی زبان) پرفروش سال 2018 نشان می دهد تعداد نویسنده های زن در این فهرست کاهش و محبوبیت ادبیات کودک افزایش یافته است.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی 100 کتاب پرفروش انگلیسی زبان سال 2018 را اعلام و تحلیلی از ذایقه کتاب دوستان همچنین تنوع نویسندگان زن و مرد ارائه کرد.

بر اساس این آمار بیشترین فروش در این سال با فروش بیش از 846 هزار نسخه به یک رمان متعلق است به کتاب «الینور آلیفنت کاملا خوب است» از گیل هانی من که به همین نام به فارسی نیز در دست علاقمندان است، کتاب بعدی با فاصله ای نسبتا زیاد 470 هزار نسخه فروخته است و تا عنوان دهم جدول آثار رقم فروش به 270 هزار نسخه می رسد.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، همواره دو راهبرد متناقض برای رسیدن به فروش میلیونی در بازار کتاب وجود دارد؛ اول اینکه کتاب اواسط زمستان یا اول بهار منتشر شود تا پایان سال میلادی به فروش خوبی دست یابد؛ این رهبرد در گذشته برای نویسندگان جوانی مانند «پائولا هاوکینز» (نویسنده کتاب «دختری در قطار ترجمه شده به فارسی») و «ال جیمز» (نویسنده کتاب «پنجاه سایه تاریک تر») مفید بوده است. 

همچنین روش «گیل هانی من» در به دست آوردن موفقیت برای فروش خوب کتابش به نام «الینور آلیفنت کاملا خوب است» بود که 25 ژانویه 2018 منتشر شد و تا پایان سال بیش از 806 هزار نسخه از آن فروش رفت؛ این کتاب فاصله 300 هزار نسخه ای در فروش با نخستین رقیب خود در جدول دارد. 

راهبرد دیگر که روشی متداول تر و منطقی تر به نظر می رسد؛ انتشار کتابی با جلد سخت از یک نویسنده مشهور دقیقا کمی قبل از تعطیلات پایان سال میلادی است تا هزاران نسخه از آن در چند هفته به فروش برسد؛ این رویکرد برای «دیوید ویلیامز» و «جف کنی» (نویسندگان حوزه کتاب کودک)در کسب و حفظ صدر جدول پرفروش ها مفید بوده است. 

اما در سال گذشته «میشل اوباما» همسر رئیس جمهوری سابق آمریکا با انتشار کتاب «شدن» مهمانی مردانه نویسنده های پرفروش مرد برهم زد و توانست به رتبه هشتم این جدول با فروش نزدیک به 300 هزار نسخه برسد. کتاب وی که در ماه نوامبر (آبان/آذر) منتشر شد و تا پایان سال به فروش بالای 280 هزار نسخه ای رسید، نشان داد ژانر زندگی نامه فرد نامدار که پیش از این روبه زوال تصور می شد، می تواند هنوز کتاب دوستان را به خود جلب کند؛ اگر نویسنده شخصیت جذابی داشته باشد و صادقانه و بی طرف بنویسد.

 

** عقب نشینی زنان نویسنده 

هر چند عملکرد میشل اوباما و گیل هانی من در این فهرست عالی بوده است، آنها تنها دو نویسنده زنی هستند که در 10 نویسنده پرفروش می بینیم و با اینکه هانی من در صدر فهرست قرار دارد و این جایگاه متداولی برای یک زن نویسنده نیست؛ نویسنده های زن در کسب موقعیت برتر نسبت به سال 2017 عقب نشینی کرده اند. 

افزون بر این، نویسنده های مرد توانسته اند ضمن حفظ موقعیت شان در ادبیات کودک سلطه خود را نیز در این ژانر تقویت کنند؛ همچنین بیشتر 25 کتاب ژانر جنایی جدول نیز به آنها تعلق دارد؛ در حالیکه در ژانرهای فرعی وحشت روانشناختی که معمولا زنان در آنها بهتر ظاهر می شوند کمتر کتاب نوشته شده است. 

در جمع بندی فهرست 65 نویسنده مرد و 35 نویسنده زن در فهرست وجود درد که تغییری اساسی در آن نسبت به سال 2017 با وجود 50 نویسنده زن و 40 نویسنده مرد است. 

غیر از این وضعیت رمان های معاصر در این جدول نیز زیاد خوب نیست و نسبت به سال قبل بدتر شده است و با اینکه کتاب الینور اولیفنت به موفقیت خوبی دست یافته است استثنایی تلقی می شود و رمان ها بیشتر در گذشته یا آینده روی می دهند.

نگاهی به 10 اثر اول این جدول نشان می دهد کتاب های کودک، وحشت و زندگینامه محبوب تر از رمان بوده اند و غیر از کتاب الینور آلیفنت کاملا خوب است یک کتاب رمان دیگر توانسته تا رسیدن به 10 اثر بعدی نظر کتاب دوستان را جلب کند. 

کدخبر: 1045


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise