شنبه، 24 فروردین 1398 - 11:12

مشاهده «باکلان» و «حواصیل» در تالاب صالحیه/ عمق آب دو متر است

معاون فنی اداره حفاظت محیط‌زیست استان البرز با اشاره به مشاهده پرنده باکلان در تالاب صالحیه، گفت: وجود این نوع پرنده نشان‌دهنده عمق بیش از دو متر آب در تالاب است.

امید بانوان , خبرگزاری مهر نوشت ؛ حمیدرضا لشکری با اشاره به این مطلب که آب جاده‌های بین پهنه‌های آبی در تالاب صالحیه را کلاً از بین برده است، اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر پهنه‌های آبی زیاد شده است.

وی بابیان اینکه طی چهار سال اخیر در محل کلونی پرندگان همیشه آب بوده است، افزود: وجود آب در این محل در همه فصول سال به‌جز آخر فصل گرما باعث شده که آن محل کلونی مهاجرت پرندگان حتی برای لانه گزینی و تخم‌گذاری باشد.

معاون فنی اداره حفاظت محیط‌زیست استان البرز بابیان اینکه شرکت آب منطقه‌ای استان آب را از رودخانه «کُردان» به سمت تالاب صالحیه رهاسازی می‌کند، گفت: به دلیل اینکه این در این فصل آبیاری مزارع نداریم و بارندگی‌ها هم خوب بوده آب بیشتری وارد تالاب می‌کنند.

لشگری ادامه داد: این رهاسازی از حدود یک مترمکعب در ثانیه شروع‌شده و در حال حاضر به دو و نیم مترمکعب در ثانیه آب وارد تالاب می‌شود.

 

عمق آب در تالاب صالحیه دو متر شده است

وی با اشاره به اینکه سیلاب‌ها هم وارد تالاب می‌شوند، افزود: شکل‌گیری تالاب‌ها به این صورت است که یک پهنه‌ای هستند که به‌صورت طبیعی حجم سیلاب‌ها وارد آن‌ها می‌شود.

معاون فنی اداره حفاظت محیط‌زیست استان البرز گفت: آب فقط از طریق رودخانه، مجرا و یا کانال وارد نمی‌شود، سیلاب‌ها هم وارد پهنه نمی‌شوند.

لشگری بابیان اینکه پهنه فعلی آب چندین برابر سالیان گذشته است، افزود: از پهنه‌های آبی به‌وسیله پهباد تصویربرداری شده است و باید بر اساس مختصات جغرافیایی کار شود و تا چند روز آینده به‌صورت دقیق اعلام می‌کنیم که چه پهنه‌ای زیرآب است.

وی با اعلام این خبر که پرنده «باکلان» در این منطقه مشاهده‌شده است، گفت: وجود این نوع از پرنده نشان‌دهنده عمق بیش از دو متر آب در تالاب است.

وی ادامه داد: باکلان‌ها چون در آب شیرجه می‌زنند تنها در مکان‌هایی حضور پیدا می‌کنند که عمق آب حدود دو متر باشد.

 

موضوع نگران‌کننده فصل چِرا است

معاون فنی اداره حفاظت محیط‌زیست استان البرز با اشاره به اینکه هفته پیش نتوانستیم در محدوده اصلی حضور پیدا کنیم، عنوان کرد: «حواصیل» نیز جز پرندگانی بود که خود رصد کردیم.

لشگری بابیان اینکه از این به بعد مهاجرت پرندگان ازلحاظ تنوع و تعداد بیشتر خواهد شد، ادامه داد: الآن فصل مهاجرت است و امسال ۱۰۰ درصد نسبت به سال‌های قبل تنوع بیشتری را شاهد خواهیم بود.

وی با اعلام اینکه موضوع نگران‌کننده ما فصل چِرا است، افزود: در حال حاضر که شاهد بارش‌های خوبی هستیم اطراف تالاب چند گله دام کوچک هستند.

معاون فنی اداره حفاظت محیط‌زیست استان البرز گفت: امیدواریم با همکاری منابع طبیعی بتوانیم چِراها را محدود کنیم تا گله‌ها بیش از ظرفیت نباشند.

لشگری در پایان بابیان اینکه بحث شترها همچنان ادامه دارد، افزود: بحث سیلاب به گفته شتربانان باعث شد که تعدادی از شترها را آب ببرد.

 

 

کدخبر: 1078


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise