شنبه، 24 فروردین 1398 - 12:06

موزه هنرهای کاربردی فرانکفورت میزبان نمایشگاه مدمعاصر مسلمانان شد

نمایشگاه «مد معاصر مسلمانان» به عنوان اولین نمایشگاه مد اسلامی در اولین ایستگاه اروپایی، مهمان موزه هنرهای کاربردی فرانکفورت شده است.

امید بانوان؛ خبرگزاری مهر نوشت، «مد معاصر مسلمانان» عنوان اولین نمایشگاه مد اسلامی در جهان است که سال گذشته، به ابتکار مکس هولاین، مدیر اتریشی الاصل مرکز موزه هنرهای زیبا سانفرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا افتتاح شد و در حال حاضر در اولین ایستگاه اروپایی، مهمان موزه هنرهای کاربردی فرانکفورت شده است.

 

برای انتخاب طرح‌ها، مسئولان موزه سانفرانسیسکو بر روی کار طراحانی از خاورمیانه، مالزی، اندونزی، اروپا و ایالات متحده متمرکز شدند. نمایشگاه مد معاصر مسلمانان، شباهت‌های پوشش زنان مسلمان جهان را در کنار ویژگی‌های پوشش هر منطقه نشان می‌دهد. این نمایشگاه در واقع تصویری از مد معاصر اسلامی در جهان است و ابعاد اجتماعی، مذهبی و سیاسی زندگی مسلمانان را نیز نشان می‌دهد.

 

نمایشگاه «مد معاصر مسلمانان» بیانگر ایده‌های زنان مسلمان در حوزه مد اسلامی است و نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های بین‌المللی مد با خلاقیت‌های خود لباس مناسب زنان مسلمان را بر اساس مد معاصر طراحی می‌کنند. در سال‌های اخیر، نیازهای مصرف‌کنندگان مسلمان، نقش مهمی در صنعت مد جهان پیدا کرده است. با بیش از ۱.۸ میلیارد مسلمان در سرتاسر جهان، طبیعی است که سبک‌های متنوعی برای لباس‌های اسلامی وجود داشته باشد. با این حال، غربی‌ها بر این تصور هستند که تمام زنان مسلمان لباس‌هایی یک شکل به تن دارند. بنابراین به اعتقاد بسیاری، وجود چنین نمایشگاهی از اهمیت زیادی برخوردار است و سانفرانسیسکو و فرانکفورت به دلیل تنوع فرهنگی و قومی، مکان مناسبی برای برگزاری آن هستند.

 

امروزه در حدود ۲۵۰ هزار مسلمان در خلیج سانفرانسیسکو زندگی می‌کنند. بنابراین، اولین نمایشگاه بین‌المللی مد اسلامی در موزه هنرهای زیبای این شهر برپا شد که جمعیت زیادی از مسلمانان را در خود جای داده است. فرانکفورت نیز یکی از شهرهای تجاری اروپا است که ۵۳ درصد از شهروندان آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. بدین‌ترتیب دهه‌هاست که مسلمانان بخشی از سیمای شهرهای سانفرانسیسکو و فرانکفورت هستند. علاوه بر نمایش ۸۰ مجموعه از طرح‌های لوکس در نمایشگاه مد معاصر مسلمانان، لباس‌های غیررسمی و ورزشی نیز در قالب عکس‌های مستند و مد به نمایش گذاشته شده است.

 

همچنین بخش دیگری از نمایشگاه به وبلاگ‌نویسان و افراد تأثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی اختصاص دارد که به مد اسلامی می‌پردازند. آنها بر این تصور هستند که برای مد اسلامی در مجله‌ها و روزنامه‌های چاپی و سنتی، جایی وجود ندارد. در داخل نمایشگاه موزه هنرهای کاربردی فرانکفورت، علاوه بر کاتالوگ انگلیسی، توضیحاتی به آلمانی نیز وجود دارد.

 

نمایشگاه «مد معاصر مسلمانان» تا پانزدهم سپتامبر سال جاری در موزه هنرهای کاربردی فرانکفورت برپاست.

 

 

کدخبر: 1084


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise