سه‌شنبه، 27 فروردین 1398 - 11:40

گاردین:

طالبان حضور زنان در تیم مذاکره‌کننده این گروه را تایید کرد

روزنامه انگلیسی گاردین اعلام کرد که برای نخستین بار در هنگام گفت‌وگو با احزاب سیاسی افغان شماری از زنان نیز در تیم مذاکره‌کننده طالبان حضور خواهند داشت.

امید بانوان؛ پس از گزارش‌ها مبنی بر حضور شماری از زنان در تیم مذاکره‌کننده طالبان با احزاب و چهره‌های سیاسی افغان در قطر، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز در یک تماس تلفنی این موضوع را تایید کرد.

 

به گزارش «گاردین» سخنگوی طالبان در این باره گفت: زنان در میان اعضای هیئت طالبان در نشست دوحه در قطر حضور خواهند داشت.

 

وی بدون نام بردن از آن‌ها گفت: این زنان هیچ رابطه خانوادگی با اعضای ارشد طالبان ندارند، مردم معمولی افغان از داخل و خارج کشور هستند که حامی امارت اسلامی هستند.

 

براساس گزارش‌ها، دولت افغانستان فهرست 150 نفری را برای دیدار با طالبان آماده کرده است که شامل سیاستمداران افغان و شخصیت‌های جامعه مدنی از جمله 40 زن است. همچنین گفته می‌شود که هیئت طالبان نیز شامل 25 نفر است.

 

«فوزیه کوفی» عضو سابق پارلمان افغانستان که در نشست طالبان و احزاب سیاسی در مسکو نیز شرکت کرده بود حضور زنان در تیم طالبان را «گامی مثبت» دانست.

 

کوفی اظهار داشت: تنها زنان می‌توانند درد و رنجی که زنان افغان کشیدند را درک کنند. حضور زنان در تیم مذاکره‌کننده طالبان نشان دهنده آن است که طالبان تغییر کرده است.

 

همچنین "ذبیح الله مجاهد"، سخنگوی طالبان در گفت وگوی تلفنی به خبرگزاری رویترز گفت، شماری از اعضای هیئت طالبان در نشست دوحه قطر، زن هستند که هیچ ارتباط خویشاوندی با اعضای بلندپایه طالبان ندارند. این زنان، افراد معمولی از داخل و خارج افغانستان، حامیان و بخشی از مبارزات برقراری امارات اسلامی هستند.

 

دولت و احزاب سیاسی افغانستان روز دوشنبه بر سر شرکت 150تن از شخصیت‌های برجسته سیاسی و نهادهای مدنی در نشست موسوم به "بین الافغانی" در قطر به توافق رسیدند.

 

"حاجی دین محمد" معاون شورای عالی صلح افغانستان، دوشنبه اعلام کرد، این 150تن از سیاستمداران برجسته، از جمله 40 زن، هستند.

 

طبق گفته طالبان، شخصیت‌های دولتی به شخصه و از طرف خود خود در نشست قطر شرکت می‌کنند و هیچ کس به عنوان نماینده دولت در این نشست که از 19 تا 21 آوریل (30فرورین تا 1اردیبهشت) برگزار می شود، شرکت نمی‌کند.

 

این در حالی است که زنان و دختران افغان از بازگشت طالبان به عرصه تصمیم گیری افغانستان هراس دارند.

 

نمی‌توان گفت طالبان متاثر از یک مکتب ایدئولوژیک خاصی است، ذهنیت و رفتار این گروه آمیزه‌‌ای از چند مکتب افراط‌ گرای دینی است. علاوه بر تاثیرپذیری از دو مکتب سلفی ‌گری و دیوبندی، طالبان تحت تاثیر وهابیت نیز قرار دارد و بیشتر قشری و قبیله ای برخورد می‌‌کند.

 

در ۱۰ اکتبر سال ۱۹۹۴ میلادی در اوج جنگ ‌های داخلی افغانستان، گروهی وارد منطقه سپین بولداک ولایت قندهار در جنوب افغانستان شد که از خود به عنوان "تحریک اسلامی طلبای کرام" یاد می کرد. طالبان ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۶ کابل پایتخت افغانستان را تصرف کردند.

کدخبر: 1129


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise