دوشنبه، 02 اردیبهشت 1398 - 14:50

جهانگیری:

لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی به مجلس فرستاده شد

معاون اول رییس جمهوری از ارسال لایحه ای به مجلس شورای اسلامی برای اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان خبر داد.

امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ «اسحاق جهانگیری» روز دوشنبه در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی زن و علم که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، اظهارداشت: پیش از این تنها اعطای تابعیت ایرانی از پدر امکان پذیر بود، اما به تازگی لایحه شای را به مجلس فرستادیم که فرزندان بتوانند از مادر ایرانی نیز تابعیت دریافت کنند.

وی افزود: سرمایه های یک کشور و ذخایر نهفته ای که در استعداد ها وجود دارد، بار سنگینی بر دوش دولت، نهاد ها و همه جامعه ایجاد می کند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشحالم که شادروان مریم میرزاخانی به عنوان دانشمند جوان ایرانی توجه همه دستگاه ها، انجمن های علمی، نهادهای تخصصی و اجرایی را به موضوع زن و علم جلب کرد، بطوری که به پاسداشت وی روز تولدش در سطح جهان به نام روز زن و ریاضیات انتخاب شد.

وی ادامه داد: میرزاخانی در رشته ریاضیات افق‌های جدیدی را در نوردید و موجب شد در سطح بین‌المللی این جایگاه را داشته باشد و طبیعی است که در وطن خود باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و دستگاه‌های اجرایی باید این موضوع را با جدیت مورد توجه قرار دهند.

 

جهانگیری به سخنان مطرح شده در این جلسه اشاره کرد و گفت: گفته شد که مرحوم مریم میرزاخانی اصرار داشت که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد، به پاس احترام به زنان ایرانی لایحه ای به مجلس فرستادیم تا فرزندان ایرانی بتوانند از مادران خود تابعیت بگیرند که امیدواریم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

 

وی اضافه کرد: سرمایه های علمی و نمادین در کشور می توانست با گشودن افق های جدید و تبدیل تهدیدها به فرصت ها و افزایش امید، افق های جدیدی پیش روی جامعه باز کند. 

معاون اول رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: شرایط فعلی بسیار دشوار است از طرفی با ظالمانه ترین تحریم ها آمریکا مواجه هستیم و اقتصادی می توانست در مسیر شکوفایی حرکت کند در معرض تهدید تهدید قرار گرفته است، همچنین در روزهای اخیر با وقوع سیل در بخش وسیعی از کشور مواجه بودیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر کشور از نظر علمی توسعه یافت همه ابعاد توسعه کشور متاثر می شود و به سمت پیشرفت حرکت می کند. در این بخش زنان به عنوان نیمی از جامعه پیشرفت همه جانبه کشور جایگاه شایسته خودشان را داشته باشند و مدیران کشور باید این مسیر را باز کنند. 

وی افزود: در شورای عالی اداری تصویب کردیم در برنامه ششم توسعه دست کم 30 درصد مدیریت کشور در اختیار زنان باشد. در گزارش رییس دانشگاه تهران و قائم مقام وزیر علوم آمده بود که حدود 46 تا 47 درصد دانشجویان کشور یعنی نزدیک به چهار میلیون دانشجو و بیش از 27 درصد هیات علمی دانشگاه ها از زنان هستند. 

 

انتهای پیام/ 

 

کدخبر: 1175


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise