شنبه، 03 دی 1401 - 10:01

چگونه از پوست دست‌هایمان مراقب کنیم؟ / تشخیص سن از روی دست

بیشتر ما به زیبایی و جوانی دست‌هایمان کوچک‌ترین اهمیتی نمی‌دهیم غافل از این که نخستین نشانه‌های پیری در آنها نمایان خواهد شد.

 مدآرت – امید بانوان؛ ما تمام روز با دست‌هایمان در حال انجام کارهای مختلف هستیم؛ اما آیا از پوست آنها به خوبی مراقبت می‌کنیم؟! همان طور که پوست صورت و چهره حساس و نیازمند مراقبت هستند؛ پوست دست‌های شما هم باید در پروسه مراقبت ویژه قرار بگیرند. این صدمات کوچک روزانه می‌توانند پوست دستان شما را هم دچار یک خشکی مداوم، ترک‌خوردگی و لکه‌های به رنگ قهوه‌ایی کنند. تمام این موارد باعث می‌شود دستان شما پیر شود. به همین منظور در این مطلب به نکات ویژه برای مراقبت از پوست دست‌ها می‌پردازیم.

آسیب‌های که به دست‌ها می‌زنیم

تایپ کردن با صفحه کلید کامپیوتر، مراقبت از فرزندان، پختن ناهار و شام، تمیز کردن و گردگیری همه این کارها می‌تواند پوست دست را از بین ببرند. البته نباید این نکته را فراموش کرد؛ در ۳ سالی که گذشت مصرف زیاد الکل و مواد ضد عفونی و شستن مکرر آنها برای جلوگیری از کرونا؛ باعث شد تا پوست دست بیشتر از قبل آسیب ببیند.

سن و سال واقعی از روی پوست دست

خیلی از پزشکان بر این عقیده هستند که؛ اگر می‌خواهید سن کسی را بدانید، به صورت او نگاه نکنید، بلکه به دستانش نگاه کنید. خانم‌ها معمولا برای جوان ماندن پوست‌شان از مواد مختلفی استفاده می‌کنند که پیری پوست را کندتر کنند ولی دست‌هایشان را فراموش می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که دست‌هایشان به راحتی ده سال بیشتر از سن‌شان به نظر برسند. برای اینکه به دستانتان اهمیت دهید، این چهار نکته توصیه شده توسط متخصصین پوست را دنبال کنید:

خشکی پوست

باد، گرد و غبار و خشکی هوای بیرون و داخل خانه باعث می‌شوند که رطوبت پوست از دست برود و رنگش تغییر کرده و خشک شود وحتی ترک بخورد. راه‌حل‌های این مشکل را می‌توان این طور گفت: در زمستان دستکش به دست کنید و دست‌هایتان را با یک کرم مرطوب کننده که گلیسیرین یا اسید هیالرونیک Hyaluronic داشته باشد چرب کنید. این مواد لایه‌ای محافظت کننده روی پوست دست‌ها به وجود می‌آورند که اجازه نمی‌دهد رطوبت آنها از دست برود.

دستانتان را از مواد شوینده دور نگه دارید

شوینده‌های خانگی باعث می‌شوند که رطوبت پوست دست‌ها از بین بروند و پوست آنها ترک خورده و پوسته پوسته شود و احتمال عفونت افزایش یابد.

کرم دست را با ضدعفونی کننده خود بیاورید

در حال حاضر، بیشتر ما عادت کرده‌ایم که هر بار که سطحی را در ملاء عام لمس می‌کنید، مایع ضدعفونی کننده دست را اسپری کنیم و در لحظه بازگشت به خانه دستان خود را بشوییم. اگرچه پیروی از توصیه‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها هوشمندانه است، اما استرس زیادی را به دستان شما وارد می‌کند. در واقع، دکتر برسون می‌گوید که همان علائم زمستانی، مانند خشک شدن یا تحریک، می‌تواند با پاک‌سازی و شستشوی مکرر ظاهر شود.

او توضیح می‌دهد: «پاک‌کننده‌های ضد میکروبی اغلب می‌توانند پوست دست را خشک ‌کنند و ژل‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل می‌توانند پوست را از روغن‌های مرطوب‌کننده طبیعی بدن ما پاک کنند.» آنها همچنین می‌توانند به طور بالقوه ترک خوردگی، تحریک و اگزما را تشدید کنند. هر بار که از یک ضد عفونی کننده یا مواد شستشو استفاده می‌کنید، بهتر است از یک مرطوب کننده استفاده کنید. کرم‌های مرطوب کننده به ترمیم آسیب کمک می‌کند و پوست شما را سالم نگاه می‌دارد.

از دستان خود در برابر تغییر دما محافظت کنید

با کاهش دما، گرمای داخل خانه بالا می‌رود. این امر باعث می‌شود هوای داخل خانه و نسبت به فصول دیگر خشک‌تر شود و باعث ترک خوردن، قرمزی، خارش و در برخی موارد پوسته پوسته شدن دستان شما شود. این موضوع می‌تواند برای همه ناراحت کننده باشد، به ویژه برای کسانی که از بیماری های پوستی دردناک مانند اگزما رنج می‌برند.

دکتر برسون برای محافظت از دستان خود، سرمایه گذاری روی کرم یا پماد دست بدون عطر و بدون رنگ را توصیه می‌کند. پس به دنبال محصولاتی که حاوی لیپیدها (مانند سرامیدها)، مرطوب کننده‌ها (مانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک) و انسدادها (مانند روغن زیتون) هستند، باشید. وقتی این ترکیبات فوق ستاره با هم کار می‌کنند، پوست شما را حتی در سردترین روز سال مرطوب و هیدراته نگاه می‌دارند.

دکتر برسون می‌افزاید: «کرم های مرطوب کننده باید بیشتر در هوای سرد استفاده شوند، به خصوص پس از خیس کردن دست‌ها». هنگامی که پوست شما هنوز مرطوب است بعد از حمام کردن یا شستن دست‌ها یا هر زمان که احساس می‌کنید خشک است از مرطوب کننده استفاده کنید.

حتما از ضد آفتاب استفاده کنید

تابش فرابنفش خورشید همیشه در حال تابیدن به پوست دست‌هایمان هستند. اما بیشتر اوقات ما از پوست صورت در برابر این اشعه‌ها محافظت می‌کنیم اما دست‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند. دکتر برسون می‌گوید وقتی از دست‌های خود در برابر این اشعه‌های مضر محافظت نمی‌کنید، می‌توانید لکه‌های تغییر رنگی (به نام لنتی‌ژین یا لکه‌های پیری)، زبری، چین و چروک و خشکی را بر روی پوست دست خود مشاهده کنید. دست ها همچنین مستعد ایجاد لکه‌های پیش سرطانی به نام کراتوز اکتینیک هستند که می‌توانند به کارسینوم سلول سنگفرشی، دومین نوع شایع سرطان پوست تبدیل شوند.

برای جلوگیری از این علائم اولیه پیری و محافظت از سلامتی، توصیه می‌شود زمانی که می‌خواهید بیرون بروید، از کرم ضد آفتاب روزانه در تمام طول سال روی پوستی که با لباس پوشانده نشده است، از جمله دست‌هایتان استفاده کنید.

مراقبت شبانه از دست‌ها

دکتر برسون توصیه می‌کند قبل از استفاده از کرم یا پماد برای حفظ رطوبت در شب، دست‌های خود را در آب گرم یا شیر خیس کنید. سپس، دستکش‌های نخی بپوشید. البته قبل از پوشیدن دستکش‌ها، مرطوب کننده خود را بر روی دو دست بمالید تا صبح دستانی به نرمی پنبه داشته باشید.

نکته

سعی کنید وقتی دست‌ها هنوز بعد از شستن کمی رطوبت دارند آنها را چرب کنید. نه وقتی که در معرض هوای سرد و خشک قرار بگیرند.

همیشه قبل از این که از خانه خارج شوید به دست‌هایتان کرم بزنید.

دستانتان را از مواد شوینده دور نگه دارید.

اگر از دستهایتان مراقبت کنید به دیگران می‌گویند شما شخصی با دقت هستید که به جزییات توجه دارید.

کدخبر: 11883


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise