آرشیو، 18 مهر 1394 - 19:32

بان کی مون خواستار تضمین حقوق دختران جوان شد

 دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین‌المللی دختر بچه‌ها، 11 اکتبر 2015 برابر با 19 مهر ماه جاری خواستار سرمایه‌گذاری بر روی دختران نوجوان به منظور تضمین حقوق آنان و آینده مشترک همگان شد.

کرح - امید بانوان؛ به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است: آرمان‌های توسعه پایدار که به تازگی تصویب شده است به درستی شامل اهداف کلیدی برای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران است. این آرمان‌ها فرصتی برای تعهد جهانی فراهم آورده‌اند تا مانع انتقال فقر، خشونت، محرومیت و تبعیض از نسلی به نسل دیگر شده و به دیدگاه ما برای زندگی با عزت برای تمام افراد بشر تحقق بخشند. اکنون وظیفه ما است تا در راستای تحقق آرمان‌های توسعه پایدار قدم نهاده و به قول‌هایمان برای ایجاد تمامی فرصت‌هایی که دختران با ورود به دوران بزرگسالی سزاوار آنها هستند، تا سال 2030 جامه عمل بپوشانیم. این بدین معنی است که آنان را قادر سازیم تا از ازدواج در سنین کودکی و بارداری ناخواسته اجتناب کرده، در برابر انتقال اچ آی وی از خود محافظت کنند، از ختنه زنان ایمن بمانند و تحصیلات و مهارت‌های مورد نیاز جهت تحقق بخشیدن به پتانسیل‌های خود را کسب نمایند.

همچنین حصول اطمینان از سلامت جنسی و حقوق باروری ضروری است. دختران در تمام اقصی نقاط جهان باید بتوانند زندگی خود را عاری از ترس و خشونت پیش برند. چنانچه به این پیشرفت در مورد دختران دست یابیم می‌توانیم شاهد پیشرفت در سراسر جامعه باشیم. رهبران جهان بلافاصله پس از تصویب آرمان‌های توسعه پایدار در ماه گذشته شاهد هشداری از سوی ملاله یوسف زای برنده جایزه صلح نوبل بودند و این در حالی بود که جوانان سراسر دنیا در صحن مجمع عمومی در دو طرف او قرار داشتند. وی تاکید کرد:

«به ما قول دهید که به تعهدات خود عمل کرده و برای آینده‌مان سرمایه‌گذاری می‌کنید». حمله به ملاله را سه سال قبل در روز بین‌المللی دختربچه‌ها محکوم کردم و خواستار فرصت‌های بیشتر برای دختران در تمام نقاط جهان شدم. امروز شجاعت او و همسالانش را تحسین می‌کنم که تنها به دنبال فرصتی برای ادای سهم خود در دنیای ما هستند.

کدخبر: 128


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise