سه‌شنبه، 08 فروردین 1402 - 17:20

انتصاب اولین مدیر اجرایی زن در سازمان دیده بان حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد برای نخستین بار یک زن به ریاست این سازمان منصوب شده است.

بین الملل. امید بانوان؛‌ ایسنا نوشت؛ سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ای که در پایگاه اینترنتی خود منتشر ساخت نوشت، «ترانه حسن»، زن ۴۸ ساله‌ای که نخستین بار در سال ۲۰۱۰ به این سازمان پیوست، تبدیل به اولین زنی شد که به سمت مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر رسیده است.

به این ترتیب ترانه حسن در این سمت جانشین «کنت راث» که مدت ۲۹ سال در ریاست این سازمان غیردولتی کار کرد، می‌شود.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی سازمان دیده بان حقوق بشر، ترانه حسن، یک وکیل و محقق در حوزه حقوق بشر بوده و موارد نقض حقوق بشر در ضمن بحران‌ها و جنگ‌ها در سراسر جهان را مستند کرده است.

ترانه حسن در سنگاپور به‌ دنیا آمده است. پدر او پاکستانی است و مادرش چینی مالزیایی الاصل متولد سریلانکا است.

او از سپتامبر ۲۰۲۲ بعد از کناره‌گیری کنت راث از سمت مدیریت اجرایی دیده بان حقوق بشر به صورت موقت جانشین او شده بود.

بر اساس اعلام سازمان دیده بان حقوق بشر، ترانه حسن کارش را به عنوان مددکار اجتماعی شروع کرده و چندین سال برای زنان و کودکان در وضعیت‌های جنگی و بحران‌ها فعالیت کرده و در سال ۲۰۱۰ به سازمان دیده بان حقوق بشر ملحق شد.

بر اساس این بیانیه، ترانه حسن چندی بعد، سازمان دیده بان حقوق بشر را ترک کرده تا برای سازمان عفو بین‌الملل کار کند و در سال ۲۰۲۰ مجددا به عنوان یک مدیر برنامه به دیده بان حقوق بشر بازگشت.

طبق این بیانیه همچنین ترانه حسن در واکنش به انتصابش گفت: "من مفتخر به رهبری این سازمان فوق العاده در زمانی که دفاع از حقوق بشر فوری‌تر از هر زمان است، هستم."

کدخبر: 13191


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise