دوشنبه، 25 اردیبهشت 1402 - 18:07

۱۰ استاندارد زیبایی سمی که وقت کنار گذاشتن آن‌ها فرا رسیده است

زیبایی مفهومی پویا و متغیر است. با این حال، برخی استاندارد‌های زیبایی قدیمی و غیرواقع بینانه‌ای هستند که وقتش رسیده این ‌ایده‌آل‌های کوته بینانه را زیر سؤال ببریم و گوناگونی زیبایی را به رسمیت بشناسیم و قدر بدانیم.

مدآرت. امیدبانوان؛ روزیاتو نوشت؛ معیارهای زیبایی در هر جامعه متفاوت بوده و تعاریف مختلفی برای آن وجود دارد. در اینجا برخی از استاندارد‌های زیبایی قدیمی و البته غیرواقع بینانه را مرور می‌کنیم. اما قبل از آن ذکر این نکته خالی از لطف نیست که زیبایی حقیقی در ذات انسان است و زیبایی درونی می‌تواند روی زیبایی بصری نیز تاثیر مستقیم داشته باشد.

۱- نداشتن هیچگونه ترک پوستی

ترک‌های پوستی نتیجه طبیعی رشد و تغییر بدن ما هستند، برخی افراد قضاوت غیر منصفانه‌ای درباره آن‌ها دارند. به جای پنهان کردن ترک‌های پوستی باید آن‌ها را به عنوان نشانه‌ای از رشد خود قدر بدانیم. این ترک‌ها تغییرات شگفت‌انگیزی که بدن ما دستخوش آن‌ها شده را نشان می‌دهند، از بارداری گرفته تا تغییر وزن یا صرفاً بالا رفتن سن.

۲- شکم تخت

بعضی زن‌ها به خاطر نداشتن شکم تخت احساس کمبود اعتماد به نفس می‌کنند و سعی می‌کنند با رژیم‌های سختگیرانه و ورزش زیاد، شکم خود را آب کنند. با این حال، پزشکان می‌گویند داشتن مقداری چربی در این ناحیه برای زنان ایرادی ندارد و اتفاقاً نشانه‌ سالم بودن بدن آن‌ها است.

۳- چهره متقارن

عدم تقارن چهره یکی از ویژگی‌های ظاهری طبیعی ما انسان‌ها است، اما برخی زن‌ها به خاطر آن احساس کمبود اعتماد به نفس می‌کنند. گرچه ورزش‌هایی مخصوص صورت برای داشتن یک چهره متقارن‌تر وجود دارد که می‌توانند فرم ماهیچه‌های صورت را بهبود بخشند، اما عدم تقارن چهره‌تان نباید برای شما یک دغدغه باشد چون اغلب افراد اصلاً متوجه آن نمی‌شوند و بسیاری هم آن را زیبا می‌دانند.

۳- لب‌های قلوه‌ای

بسیاری از زنان شیفته لب‌های قلوه‌ای هستند. آن‌ها تصور می‌کنند نازکی لب‌ها نشانه بالا رفتن سن است. به همین دلیل می‌خواهند لب‌های خود را بزرگ‌تر و برجسته‌تر کنند و برای این کار از بوتاکس استفاده می‌کنند. اما پزشکان می‌گویند افراط در این کار می‌تواند به لب‌ها صدمه بزند، چرا که وزن بوتاکس بافت پوست را شل و آویزان می‌کند، امری که وضع را بدتر می‌کند.

۴- فرم بدن‌ایده‌آل

بسیاری از زنان آرزوی داشتن اندامی ساعت شنی را دارند. آن‌ها کسانی که به نظر می‌رسد به طور مادرزادی از این ویژگی برخوردارند را تحسین می‌کنند و از ژنتیک خود ناراضی‌اند.

با این حال، استایلیست‌ها معتقدند هر فرم بدنی با لباس مناسب می‌تواند عالی به نظر برسد. مثلاً زنانی که لگن پهنی دارند می‌توانند با پوشیدن بلوز‌هایی که توجه را به بالاتنه‌ آن‌ها جلب کند، به اندام خود تعادل بخشند. یا اگر پا‌های بلندی دارند می‌توانند با شلوار پاچه گشاد و یک جفت کفش تخت به تعادل ظاهری مورد نظر برسند.

۵- پوست صاف و یکدست

بسیاری از زنان دوست دارند پوستی بی‌عیب و نقص داشته باشند. محصولات زیادی مانند کرم پودر و کانسیلر و لایه بردار‌های حرفه‌ای در کلینیک‌های زیبایی هستند که وعده‌ پوشاندن هر عیبی و یکدست کردن پوست را می‌دهند. با این حال، باید توجه داشت که بعضی از تغییراتی که در رنگ پوست رخ می‌دهند نه عامل بیرونی، بلکه دلیل داخلی دارند: ویژگی‌های ژنتیکی، ساختار سلولی و سطح هورمون‌ها. در چنین مواردی ممکن است هیچ شیوه‌ای برای یکدست کردن پوست کارساز نباشد.

۶- ابرو‌های پهن

بسیاری از زنان شیفته‌ ابرو‌های پر و پهن هستند اما هر کسی به طور مادرزادی از این ویژگی برخوردار نیست. البته صنعت زیبایی گزینه‌های آرایشی زیادی برای کسانی دارد که دوست دارند فرم ابرو‌های خود را تغییر دهند، مثل لمینیت کردن و میکروبلیدینگ.

۷- جوانی ابدی

بسیاری از زنان از نشانه‌های پیری همچون چین و چروک دور چشم، چین و چروک‌هایی که در اثر انقباض مکرر ماهیچه‌های صورت به وجود می‌آیند و اولین تار‌های سفید مو وحشت دارند. با این حال، دانشمندان توصیه می‌کنند ذهن خود را خیلی درگیر این مسأله نکنید چون ما کنترل محدودی بر روی ساعت بیولوژیک خود داریم.

دلیلش این است که علاوه بر عوامل محیطی و خودمراقبتی، عوامل ژنتیکی و وضعیت کلی سلامت هم بر روند پیری تأثیر دارد. فرآیند پیری در هر کسی به شکل متفاوتی طی می‌شود و در همه‌ موارد هم به یک اندازه زیبا است.

۸- صورت بی‌چین و چروک

برخی معتقدد چین بینی چهره‌ یک زن را غمگین می‌کند و سنش را بیشتر از واقعیت نشان می‌دهد. زن‌ها برای از میان بردن نشانه‌های پیری به سراغ بوتاکس ‌می‌روند. با این حال، این کار می‌تواند زیبایی طبیعی و منحصر به فرد بودن را از چهره‌ زن بگیرد.

۹- اندام انحنادار

امروزه بسیاری از زنان آرزوی داشتن اندامی انحنادار مانند جنیفر لوپز را دارند. اما آن‌ها به این موضوع توجه ندارند که دستیابی به یک اندام بی‌نقص تنها با انجام ورزش‌های سنگین امکان‌پذیر نیست و این امر به ساختار بدنی و تن عضلانی نیز بستگی دارد.

فیزیوتراپ‌ها می‌گویند داشتن یک اندام صاف به معنای تنبلی نیست بلکه نتیجه‌ امری به نام «خواب رفتگی ماهیچه‌ها» است که مانع دستیابی به اندام‌ایده‌آل می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند برای فعال کردن ماهیچه‌های خود بیشتر ورزش کششی و پیاده روی انجام دهید.

۱۰- بینی کوچک و سر بالا

بسیاری از زنان آرزوی داشتن یک فرم بینی ‌ایده‌آل را دارند که اغلب جراحان زیبایی امروزه درست می‌کنند. بسیاری از آن‌ها آنچنان درگیر این کلیشه‌های تحمیلی می‌شوند که متوجه نمی‌شوند داشتن یک بینی متفاوت نه یک نقص بلکه یک ویژگی منحصر به فرد است که هر یک از ما از آن برخورداریم.

کدخبر: 13759


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise