چهارشنبه، 27 اردیبهشت 1402 - 09:45

این ۲ زن در انتخابات ترکیه رکوردشکنی کردند +عکس

از بین ۶۰۰ نماینده مجلس بیست و هشتم ترکیه، ۱۲۱ کرسی به زنان تعلق گرفته است که رکوردی بی‌سابقه در تاریخ یک‌صدساله جمهوری ترکیه به شمار می‌رود.

 زنان ترکیه در انتخابات 24 اردیبهشت، نه‌تنها رکورد حضور در پای صندوق‌های رأی را شکستند؛ بلکه موفق شدند بیش از همه دوره‌های قبلی پارلمان، راهی مجلس ملی کبیر ترکیه شوند.

 از بین 600 نماینده مجلس بیست و هشتم ترکیه، 121 کرسی به زنان تعلق گرفته است که رکوردی بی‌سابقه در تاریخ یک‌صدساله جمهوری ترکیه به شمار می‌رود.

 در مجلس کنونی 17.1 درصد نمایندگان، زن هستند؛ ولی در مجلس جدید این عدد به 20.1 درصد رسیده است و بدین ترتیب، بیش از یک‌پنجم نمایندگان پارلمان ترکیه را زنان تشکیل خواهند داد.


   زهرا نور آیدمیر؛ جوان‌ترین نماینده مجلس ترکیه از حزب عدالت و توسعه

  حزب اسلام گری عدالت و توسعه که رجب طیب اردوغان آن را تأسیس کرده است، 50 نماینده زن در مجلس جدید دارد. این در حالی است که حزب جمهوری‌خواه خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو، 30 نماینده در پارلمان آتی خواهد داشت.

 


رومیاسا کاداک، نماینده زن پارلمان ترکیه از حزب عدالت و توسعه

 زهرا نور آیدمیر و رومیاسا کاداک با ۲۵ و ۲۷ سال سن، جوان‌ترین زنان پارلمان جدید هستند که هر دو نیز از حزب عدالت و توسعه‌اند.

  در انتخابات هم‌زمان پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه ۸۸.۵ درصد مردم شرکت کردند.

   ائتلاف «جمهور»  متشکل از عدالت و توسعه و هم پیمانان آن توانست با ۴۹.۴۶ درصد آرا، بیشترین کرسی را در پارلمان به دست آورد.

  بعد از آن، حزب جمهوری‌خواه خلق و متحدانش که با ائتلاف « ملت» وارد صحنه شده بودند، ۳۵.۰۲ درصد آرا را کسب کردند.

  احزاب کردی هم با ۱۰.۵۴ درصد آرا، سومین قطب پارلمان آینده ترکیه هستند. بقیه احزاب، نیز کرسی‌های کمتری را به خود اختصاص دادند.

  در انتخابات ریاست‌جمهوری هم اردوغان تنها با آرایی معادل نیم درصد کمتر از حدنصاب، از پیروزی در مرحله اول باز ماند و همراه قلیچدار اوغلو، به مرحله دوم رفت.

  مرحله دوم انتخابات ترکیه، ۷ خرداد برگزار می‌شود.

کدخبر: 13781


اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise