چهارشنبه، 27 اردیبهشت 1402 - 11:00

اهمیت رژیم غذایی مادر در سلامت نوزاد

مادر شدن و زندگی بخشیدن به یک کودک تجربه‌ای است که زندگی را تغییر می‌دهد. بسیاری از خانم‌ها در طول بارداری رژیمی سخت‌گیرانه را در پیش می‌گیرند تا از سلامت کودکشان مطمئن شوند. اما همه چیز اینجا تمام نمی‌شود.

دخترانه. همسرانه. مادرانه؛ امیدبانوان؛ سایت دکتر کرمانی نوشت، تا وقتی شیردهی دارید، باید برنامه غذایی و سبک زندگی مناسبی را در پیش بگیرید، چون برای رشد و سلامت فرشته کوچکتان ضروری است.

در طول شیردهی به‌اندازه دوران بارداری روی کیفیت برنامه غذایی خود سفت و محکم نیستید. بااین‌حال یک برنامه غذایی سالم و مناسب بسیار موردنیاز است، چون تأثیر مستقیم روی شیرتان دارد. ممکن است بارها اتفاق بیفتد که به دلیل رژیم نامناسب مادر نوزاد دچار بیماری و یا آلرژی شود. عفونت و میکروب‌ها در شیر می‌مانند و وارد بدن نوزاد می‌شوند. با اینکه برنامه غذایی‌تان بیشتر مربوط به مقدار و کیفیت شیر است، اما باید از مصرف برخی میوه‌های خاص خودداری کنید.

پزشکان معمولاً به مادران شیرده توصیه می‌کنند دو کاسه میوه به برنامه غذایی خود اضافه کنند، چون میوه سرشار است از مواد معدنی و مغذی ضروری. میوه از طریق شیر کمک می‌کند مواد مغذی بیشتری به بدن نوزاد برسد. بااین‌حال همه میوه‌ها مزیت‌های یکسانی ندارند، مخصوصاً زمانی که در حال شیردهی هستید. به‌خاطر داشته باشید سلامت کودکتان مستقیماً به نوع برنامه غذایی‌تان مربوط می‌شود.

 مصرف مرکبات گاهی باعث می‌شود کودک طعم شیر را دوست نداشته باشد

 بسیاری از مرکبات را با این ویژگی‌ها می‌شناسیم: آبدار و ترش. مرکبات از شایع‌ترین میوه‌ها هستند، و قسمت عمده‌ای از سبد خریدتان را تشکیل می‌دهد. بااین‌حال، به‌عنوان یک مادر شیرده به هیچ قیمتی نباید از مرکبات و آب آنها استفاده نمایید.

 مرکبات عبارتند از میوه‌هایی نظیر لیمو، کیوی، توت‌فرنگی، آناناس، پرتقال و انگور. در بیشتر مواقع مرکبات طعمی تیز را وارد شیرتان می‌کنند. برخی نوزادان از این طعم خوششان نمی‌آید و ممکن است هنگام شیر خوردن به نشانه اعتراض گریه کنند. دیگر کودکان ممکن است بالا بیاورند. گاهی نیز ممکن است در نتیجه وجود مرکبات در شیر کودکتان دچار راش پوشک شود. مرکبات حاوی ترکیبات اسیدی بسیاری هستند که می‌تواند در کودکان باعث سوزش دستگاه گوارشی شود.

گیلاس و آلو در برخی کودکان باعث بروز نفخ می‌شود

جدای مرکبات، مطمئن شوید که گیلاس، آلو، یا توت هم استفاده نمی‌کنید. گیلاس گاهی ممکن است برای کودکتان ایجاد نفخ کند. علاوه بر این، در کودکان تازه متولد شده مشکل نفخ به دلیل اینکه سیستم گوارشی آنها تازه شکل گرفته بسیار شایع است.

 درصورتی‌که هر کدام از نشانه‌های بالا را مشاهده کردید، قبل از اینکه به متخصص اطفال نیاز پیدا شود، بلافاصله مصرف مرکبات، گیلاس و آلو را کنار بگذارید.

 

کدخبر: 13786


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise