آرشیو، 22 مهر 1394 - 19:32

کلینتون: به دشمنی با ایرانیان افتخار می‌کنم

 هیلاری کلینتون در اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 در پاسخ به این سؤال «به دشمنی چه‌ کسانی با خود افتخار می‌کنید؟» گفته است: جمهوری‌خواهان و ایرانیان.

کرج - امید بانوان؛ تسنیم نوشت؛ به نقل از اسپاتنیک، نامزدهای حزب دموکرات‌های آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، طی مناظره شب گذشته خود، ایران، چین و تغییرات آب‌ و‌ هوایی را به‌ عنوان مهمترین تهدیدات امنیتی ایالات متحده برشمردند.

در این مناظره که شب گذشته در لاس‌وگاس برگزار شد، هیلاری کلینتون گفت: «همچنان از ناحیه اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تهدید وجود دارد، مواد هسته‌ای که می‌تواند در دستان افراد نادرست بیفتد. من می‌دانم که این تروریست‌ها به‌طور مداوم به‌دنبال آن هستند و این دلیل چرایی این امر است که ما هوشیار ایستاده‌ایم، اما همچنان در سرتاسر جهان برای جلوگیری از این امر (با شرکای خود) متحد هستیم».

هیلارى کلینتون در این مناظره در پاسخ به این پرسش «به دشمنی چه‌کسانی با خود افتخار می‌کنید؟» گفت: «جمهورى خواهان و ایرانیان». وی در ادامه افزود که دولت آمریکا باید از نفوذ نظامی و دیپلماتیک خود برای کشاندن روسیه به پای میز مذاکره درباره سوریه استفاده کند.

وی گفت:  «سرگرم بررسی در این باره هستم که ما باید از چه اهرمی برای کشاندن روسیه پای میز مذاکره استفاده کنیم. می‌دانم که دولت اوباما نیز به شدت مشغول بحث در این باره است». کلینتون گفت که هدف از سیاست‌های آمریکا در قبال سوریه باید «متقاعد کردن روس‌ها برای کنار آمدن با تک تک بازیگران منطقه‌ای برای پیشبرد راه حلی سیاسی باشد».

مارتین اُومالی، فرماندار سابق ایالت مریلند نیز «یک ایران هسته‌ای»، گسترش داعش و تغییرات آب و هوایی را مهمترین تهدیدات کشورش دانست. لینکلن شافه، فرماندار سابق ایالت رودآیلند نیز عنوان داشت که مهمترین تهدید برای کشورش «مطمئناً آشوب در خاورمیانه است» که «از حمله به عراق آغاز شده است». سناتور برنی ساندرز، مهمترین رقیب هیلاری کلینتون بین نامزدهای دموکرات رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا نیز در این مناظره، تغییرات آب‌وهوایی را مهمترین چالش برای آینده کشورش دانست.

ساندرز همچنین مدعی شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از درگیر شدن در جنگ سوریه پشیمان خواهد شد. وی گفت: « فکر می‌کنم زمانی که وی در مخمصه بحران روسیه گرفتار شد، مردم روسیه از وی خواهند خواست برای بهبود اوضاع در آنجا با آمریکا همکاری کند».

جیم وِب، سناتور سابق آمریکایی نیز در این مناظره حملات سایبری چین را مهمترین تهدید برای کشورش توصیف کرد. وِب گفت: «بزرگترین چالش راهبردی بلندمدت، روابط ما با چین است. بزرگترین تهدید روزانه، جنگ سایبری علیه کشورمان است». وی افزود که «بزرگترین تهدید عملیاتی نظامی» برای ایالات متحده «حل و فصل این وضعیت در خاورمیانه است». دشمنانی که دموکرات به دشمنی با آن‌ها افتخار می‌کنند.

در پایان مناظره، از نامزدهای دموکرات انتخابات سال آتی ریاست جمهوری آمریکا این سئوال پرسیده شده که به دشمنی با چه کسی افتخار می‌کنند. در پاسخ به این سئوال، نامزدهای حاضر فهرستی از موارد قابل پیش‌بینی را مطرح کردند که شامل صنایع ذغال سنگ، انجمن ملی سلاح و تفنگ‌های شکاری، شرکت‌های داروسازی و شرکت‌های بیمه سلامت بود. اما هیلاری کلینتون در پاسخ خود به دو مورد دیگر اشاره کرد: «ایرانی‌ها و احتمالا جمهوری‌خواهان». اما جیم وِب که سابقا تفنگدار دریایی آمریکا بوده و در جنگ ویتنام مشارکت داشته است پاسخی فراموشی نشدنی داد: «من می‌توانم به سرباز دشمنی که با پرتاب نارنجک مرا زخمی کرد اشاره کنم، اما وی هم‌اکنون اینجا نیست تا بتوان با او سخن گفت».

انتهای پیام/ 

 

کدخبر: 138


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise