پنجشنبه، 28 اردیبهشت 1402 - 09:00

افزایش فشار خون به دلیل استفاده از تلفن همراه

نتیجه مطالعه بزرگ صورت گرفته‌ای نشان می‌دهد که استفاده از تلفن همراه برای برقراری یا دریافت تماس به طور قابل توجهی با افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا به ویژه در میان کاربران با فرکانس بالا مرتبط بوده است.

علم و فناوری. ‌امیدبانوان؛ فرارو نوشت؛ این وضعیت پرسش‌های مهمی را در مورد ایمنی استفاده از گوشی تلفن همراه به منظور برقراری یا دریافت تماس به ویژه برای کاربران پرمصرف مطرح ساخته است. برای مثال، برخی از مطالعات بر روی سلول‌های حیوانی یا انسانی نشان می‌دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی منتشر شده از گوشی‌های تلفن همراه با استرس اکسیداتیو، افزایش التهاب و آسیب DNA مرتبط است که همگی می‌توانند منجر به ایجاد فشار خون بالا شوند.

 

پروفسور «شیان هوئی کین» از دانشگاه پزشکی جنوبی و نویسنده ارشد مقاله مرتبط با این بررسی می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد که صحبت کردن با تلفن همراه ممکن است تا زمانی که زمان تماس هفتگی کمتر از نیم ساعت باشد خطر ابتلا به فشار خون بالا را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

 

تحقیقات بیش‌تری برای تکرار نتایج مورد نیاز است، اما تا آن زمان عاقلانه به نظر می‌رسد که تماس‌های تلفن همراه را به حداقل برسانیم تا سلامت قلب حفظ شود. پروفسور کین و همکاران‌اش از داده‌های ۲۱۲۰۴۶ شرکت‌کننده ۳۷ تا ۷۳ ساله بدون سابقه فشار خون قبلی در بانک زیستی بریتانیا استفاده کردند.

 

اطلاعات مربوط به استفاده از تلفن همراه برای برقراری و دریافت تماس از طریق یک پرسشنامه صفحه لمسی گزارش شده توسط داوطلبان در ابتدا جمع‌آوری شد که سال‌های استفاده از گوشی، تعداد ساعات استفاده از آن در هفته و استفاده از دستگاه هندزفری و بلندگو را شامل می‌شد.

 

شرکت‌کنندگانی که دست کم یک بار در هفته از تلفن همراه برای برقراری یا دریافت تماس استفاده می‌کردند به عنوان کاربران تلفن همراه تعریف شدند. در جریان میانگین پیگیری ۱۲ ساله صورت گرفته ۱۳۹۸۴ نفر (۷ درصد) از شرکت‌کنندگان به فشار خون بالا مبتلا شدند.

 

خطر ابتلا به فشار خون بالا در کاربران تلفن همراه در مقایسه با افرادی که از تلفن همراه استفاده نمی‌کنند، ۷ درصد بیش‌تر است.

 

افرادی که ۳۰ دقیقه یا بیشتر در هفته با تلفن همراه خود صحبت می‌کردند ۱۲ درصد بیش‌تر از شرکت‌کنندگانی که کم‌تر از ۳۰ دقیقه زمان صرف تماس‌های تلفنی می‌کردند در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار داشتند. نتایج برای زنان و مردان مشابه بود.

 

با نگاهی دقیق‌تر به یافته‌ها در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که کمتر از ۵ دقیقه در هفته برای برقراری یا دریافت تماس تلفن همراه زمان صرف می‌کردند افرادی که زمان استفاده هفتگی‌شان از تلفن همراه ۳۰-۵۹ دقیقه، ۱-۳ ساعت، ۴-۶ ساعت و بیش از ۶ ساعت بود به ترتیب با ۸، ۱۳، ۱۶ و ۲۵ درصد افزایش خطر فشار خون بالا مواجه شده بودند.

 

در میان کاربران تلفن همراه، سال‌های استفاده و استفاده از دستگاه هندزفری - بلندگو ارتباط معناداری با ایجاد فشار خون بالا نشان نداد.

 

هم چنین، پژوهشگران رابطه بین زمان استفاده (کم‌تر از ۳۰ دقیقه در مقابل ۳۰ دقیقه یا بیش‌تر) و فشار خون جدید را با توجه به این که شرکت‌کنندگان دارای خطر ژنتیکی کم، متوسط یا بالا برای ابتلا به فشار خون بالا بودند بررسی کردند. خطر ژنتیکی با استفاده از داده‌های موجود در بانک زیستی بریتانیا تعیین شد.

 

نتیحه تجزیه و تحلیل نشان داد در افرادی با خطر ژنتیکی بالا که حداقل ۳۰ دقیقه در هفته با تلفن همراه صحبت می‌کردند خطر ابتلا به فشار خون بالا در مقایسه با افرادی که خطر ژنتیکی پایینی داشتند و کم‌تر از ۳۰ دقیقه در هفته با گوشی تلفن همراه صحبت می‌کردند ۳۳ درصد بیش‌تر بود.

 

نویسندگان مقاله مرتبط با این پژوهش می‌افزایند: استفاده از تلفن همراه برای برقراری یا دریافت تماس به طور قابل توجهی با افزایش خطر ابتلا به فشار خون جدید مرتبط است به ویژه در افرادی که زمان استفاده هفتگی طولانی‌تری دارند.

 

البته یافته‌ها باید مورد مطالعه بیش‌تری قرار بگیرند. در صورت تأیید بیش‌تر نتایج مطالعه اخیر نشان می‌دهد که کاهش زمان استفاده از تلفن همراه برای برقراری یا دریافت تماس ممکن است در پیشگیری اولیه از فشار خون بالا نقش داشته باشد. نتایج این پژوهش در مجله قلب اروپایی - سلامت دیجیتال منتشر شده است.

کدخبر: 13803


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise