دوشنبه، 01 خرداد 1402 - 11:58

حسین مهاجری:

حلقه مفقوده تعریف پروژه‌ها در نظام برنامه‌ریزی شهرداری کرج چیست

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر کرج گفت: نبود یک نظام برنامه‌ریزی، طراحی فنی و اجرای پروژه‌های عمرانی تعریف شده در برنامه سالیانه بودجه شهرداری نگرانی بابت توقف پروژه‌های عمرانی شهر را دوچندان کرده است.

کرج. امیدبانوان؛ حسین مهاجری در نطق پیش از دستور یک‌صد و هشتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر کرج به موضوع نظام برنامه‌ریزی، طراحی فنی و اجرای پروژه‌های عمرانی اشاره و اظهارداشت: بیش از صدسال از تأسیس شهرداری‌ها باهدف ارائه خدمات به شهروندان می‌گذرد، تنوع وظایف اختیارات و تکالیف و نوع نگاه به شهر به‌عنوان یک پدیده در حال‌ رشد، تغییر کرده است. تغییر تفکر و نوع نگاه شهرسازی و معماری برای ایجاد فضاهای خلاق، نوآور با معماری نوین و هدفمند می‌تواند خالق فضاهای شهری نشاط‌آور، جذاب و پویا باشد.

 رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر کرج افزود: در این راستا فقدان برنامه بلندمدت، کوتاه‌مدت به‌عنوان برشی از آن، مجموعه مدیریت شهری (شورا و شهرداری) را باتوجه‌به مسائل و مشکلات درگیر با مسئله شهر و تحقق آرمان‌های نوین شهری در ایجاد شهرسازی برآمده از نیازهای شهروندان را با مشکل مواجه خواهد کرد؛ از همه مهم‌تر، نبود یک نظام برنامه‌ریزی، طراحی فنی و اجرای پروژه‌های عمرانی تعریف شده در برنامه سالیانه بودجه این نگرانی را دوچندان کرده است.

 مهاجری خطاب به شهردار کرج تصریح کرد: دو ماه از سال گذشته و هنوز هیچ‌کدام از پروژه‌های عمرانی شروع نشده که بماند، بلکه گویا در پیچ‌وخم طراحی پروژه متوقف شده است.

وی تأکید کرد: آقای شهردار عدم وجود فرایند منسجم و نظام‌مند در تهیه مطالعات از امکان‌سنجی پروژه تا طراحی فاز یک پروژه و برآورد ریالی آن قبل از تعریف و اشغال ردیف بودجه‌های شهرداری در حوزه‌های مختلف شهرداری کرج نشان از نبود نگاه تعاملی، تحولی و علمی آینده‌نگر به‌عنوان حلقه مفقودی تعریف پروژه‌ها در نظام برنامه‌ریزی شهرداری است.

  عضو شورای اسلامی شهر کرج اذعان کرد: باید به دنبال نظام‌مند کردن کلیه فرایندهای شهرداری از پروسه نیازسنجی، طراحی تا اجرا و انطباق پروژه‌ها با سیاست‌ها و مصوبات بالادستی و خواست شهروندان فهیم بود، در همین راستا ضروریست بخش‌های مختلف تأثیرگذار در مراحل گوناگون زایش پروژه تا بهره‌برداری؛ شناسایی و با ارتباطات میان بخشی و تعاملی؛ شکل اصولی و هدفمند به خود بگیرد و از فعالیت‌های موازی و غیرمرتبط پرهیز و با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تخصصی و توانمند نیروهای کارآمد موجود شهرداری به بالاترین شتاب ممکن در تحقق برنامه‌های مدیریت شهری رسیده و در انتها آثار ارزشمندی در چهره و سیمای شهر به نمایش گذاشته شود.

کدخبر: 13853


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise