پنجشنبه، 25 خرداد 1402 - 15:47

یادداشت میهمان؛

دوستی کولرها با برق را بیشتر کنیم

سالانه هزاران میلیارد ریال برای ایجاد تأسیسات جدید برق سرمایه‌گذاری می‌شود و استفاده از بخش عمده‌ای از آن تأسیسات تنها در 4 ساعت زمان اوج بار مشکلات عدیده‌ای را برای صنعت برق به وجود آورده است. اما با رعایت چند نکته ساده هم می‌توان در مصرف برق صرفه‌جویی کرد و هم به سبد اقتصاد خانوار کمک کرد.

یادداشت. امیدبانوان؛ علی رفیعی-  سالانه هزاران میلیارد ریال برای ایجاد تأسیسات جدید برق  سرمایه‌گذاری می‌شود و استفاده از بخش عمده‌ای از آن تأسیسات تنها در 4 ساعت زمان اوج بار مشکلات عدیده‌ای را برای صنعت برق به وجود آورده است. ایامی از سال و نیز ساعاتی از شبانه‌روز دارای بیشترین مصرف انرژی الکتریکی است که به آن روزهای اوج مصرف سال و ساعات اوج بار گفته می‌شود و عموماً این مصارف اوج، در فصل تابستان و متأثر از استفاده انبوه از وسایل سرمایشی است.

 بیش از 70 درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولرهای آبی و گازی برای خنک‌کردن منازلشان استفاده می‌کنند. تفاوت عمده این دو سیستم سرمایشی در مصرف برق آنها است به‌طوری‌که توان کولرهای آبی حدود 500 وات و کولرهای گازی بالغ بر 2000 وات است.

 در مناطقی از کشور که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می‌شود، اما در مناطقی که دارای رطوبت کمتری هستند و شرایط آب‌وهوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است استفاده از کولر گازی به دلیل مصرف برق بالا، پیشنهاد نمی‌گردد.

 در بخش‌هایی از کشور تابستان را نمی‌توان بدون کولر سپری کرد تا در مصرف برق صرفه‌جویی شود، اما با راهکارهایی ساده می‌توان مصرف برق را در این سیستم‌های سرمایشی تا میزان قابل‌توجهی کاهش داد تا از خاموشی‌های تابستانه جلوگیری شود.

 - محل نصب مناسب، سرویس و نگهداری به‌موقع و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورداستفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) از مهم‌ترین نکاتی است که در استفاده از کولرگازی مقدار انرژی مصرفی را کاهش می‌دهد.

 - آفتاب‌گیر بودن یا نبودن فضا در تعیین کولرگازی مناسب مهم است. این نکته به‌عنوان نخستین نکته در استفاده بهینه از کولر گازی نقش اساسی دارد و رعایت آن به این معنی است که گام نخست را درست برداشته‌ایم.

 - تمیز بودن کندانسور کولر گازی و نصب آن در سایه بسیار مهم است، زیرا این قطعه به دلیل عبور جریان هوا از آن در میزان مصرف برق تأثیر زیادی دارد.

 - اگر شرایط فراهم است، باید بخش موتور کولر گازی را در مسیر باد نصب کنیم، این کار موجب انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی را به دنبال دارد.

 - محوطه پشت کولر باید فضای مناسبی جهت گردش هوا داشته باشد تا استفاده بهینه از کولر گازی میسر شود.

 - درزگیری مناسب اطراف کولر گازی، قرارنداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به‌موقع و تمیزکردن فیلترهای هوا و رادیاتور، در کاهش مصرف برق تأثیر بسیار زیادی دارند و استفاده بهینه از کولر گازی را برای کاربر محقق می‌کنند.

 - در تابستان دمای خانه را روی ۲۴ درجه سانتیگراد (دمای آسایش) تنظیم کنیم.

 - به طور هم‌زمان از وسایلی نظیر اجاق، سماور، لامپ رشته‌ای و… با کولر گازی استفاده نکنیم، زیرا این وسایل باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شوند؛ در نتیجه کولرگازی برای رسیدن به برودت مطلوب، بیشتر تلاش می‌کند و برق بیشتری هم استفاده می‌کند.

  برای کولرهای آبی؛ انتخاب قدرت مناسب کولر باتوجه‌به مساحت منزل، سرویس سالانه موتور و پوشال کولر، نصب سایبان برای کولر، استفاده از کلید هوشمند در سرعت‌بخشیدن به قطع و وصل به‌موقع این وسیله و استفاده از دور کند کولر می‌تواند نتایج مثبتی را در کاهش میزان مصرف برق حاصل کند.

  با رعایت این موارد هم در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود تا زمینه تأمین برق پایدار و مستمر فراهم شود و تابستانی خنک را پشت سر بگذاریم هم به سبد اقتصاد خانوار کمک می‌شود.

کدخبر: 14032


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise