شنبه، 04 خرداد 1398 - 12:16

با بسته شدن سامانه همتا؛

قیمت گوشی تلفن همراه افزایش خواهد یافت

رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور اظهار داشت: بسته شدن سامانه همتا قطعا در بازار موبایل و تامین بازار مورد نیاز تاثیر جدی خواهد داشت و موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

امید بانوان ؛ خبرگزاری صداوسیما نوشت، غفوریان رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور با اشاره به آغاز طرح رجیستری در اواسط سال 96 برای جلوگیری از قاچاق تلفن همراه، گفت: این طرح با بعضی از برندهای معروف شروع شد و تا اوایل سال گذشته و پایان طرح، تمام برندهای تلفن همراه زیر بار این طرح رفتند و فروشندگان موظف شدند شماره سریال گوشی ها را در سامانه همتا ثبت کنند و عوارض گمرکی آنها را نیز پرداخت کنند، پس از اجرای طرح سامانه همتا نیز بسته شد.

غفوریان افزود: تقاضای تلفن همراه کشور در ماه 1 میلیون 200 هزار دستگاه است که پس از اجرای این طرح به 500 هزار دستگاه در ماه رسید و تقاضای بازار تامین نشد، لذا قیمت گوشی تلفن همراه به شدت افزایش یافت و باعث رکود بازار موبایل شد.

وی اضافه کرد: این رکود بازار باعث شد که سامانه همتا دوباره بازگشایی شود و فروشندگان از طریق مسافری کالای خود را وارد کشور کنند که باعث رونق مجدد بازار موبایل شد.

رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور افزود: ستاد مبارزه با کالای قاچاق مجددا در دستورالعملی از 30 اردیبهشت ماه سامانه همتا را بست که این کار حتما در بازار موبایل و تامین بازار مورد نیاز تاثیر جدی خواهد داشت و موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

غفوریان به موضوع تغییر شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه نیز اشاره کرد و گفت: برخی از فروشندگان توسط نرم افزارهایی شماره سریال گوشی‌ها را تغییر می‌دهند که تنها 3 روز فرصت دارند تا از این تغییر تلفن همراه را فعال کنند و سپس سیستم این تغییر را شناسایی و دستگاه آنها را بلاک می‌کند.

وی افزود: این فروشندگان از این فرصت 3 روزه سعی در فروش گوشی‌های قاچاق می‌کنند که مردم می‌توانند از طریق کد دستوری #7777* و وارد کردن شماره سریال گوشی استعلام گوشی تلفن همراه خود را دریافت کنند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1423


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان