شنبه، 04 خرداد 1398 - 12:16

با بسته شدن سامانه همتا؛

قیمت گوشی تلفن همراه افزایش خواهد یافت

رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور اظهار داشت: بسته شدن سامانه همتا قطعا در بازار موبایل و تامین بازار مورد نیاز تاثیر جدی خواهد داشت و موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

امید بانوان ؛ خبرگزاری صداوسیما نوشت، غفوریان رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور با اشاره به آغاز طرح رجیستری در اواسط سال 96 برای جلوگیری از قاچاق تلفن همراه، گفت: این طرح با بعضی از برندهای معروف شروع شد و تا اوایل سال گذشته و پایان طرح، تمام برندهای تلفن همراه زیر بار این طرح رفتند و فروشندگان موظف شدند شماره سریال گوشی ها را در سامانه همتا ثبت کنند و عوارض گمرکی آنها را نیز پرداخت کنند، پس از اجرای طرح سامانه همتا نیز بسته شد.

غفوریان افزود: تقاضای تلفن همراه کشور در ماه 1 میلیون 200 هزار دستگاه است که پس از اجرای این طرح به 500 هزار دستگاه در ماه رسید و تقاضای بازار تامین نشد، لذا قیمت گوشی تلفن همراه به شدت افزایش یافت و باعث رکود بازار موبایل شد.

وی اضافه کرد: این رکود بازار باعث شد که سامانه همتا دوباره بازگشایی شود و فروشندگان از طریق مسافری کالای خود را وارد کشور کنند که باعث رونق مجدد بازار موبایل شد.

رییس کمیته تخصصی تلفن همراه کشور افزود: ستاد مبارزه با کالای قاچاق مجددا در دستورالعملی از 30 اردیبهشت ماه سامانه همتا را بست که این کار حتما در بازار موبایل و تامین بازار مورد نیاز تاثیر جدی خواهد داشت و موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

غفوریان به موضوع تغییر شماره سریال گوشی‌های تلفن همراه نیز اشاره کرد و گفت: برخی از فروشندگان توسط نرم افزارهایی شماره سریال گوشی‌ها را تغییر می‌دهند که تنها 3 روز فرصت دارند تا از این تغییر تلفن همراه را فعال کنند و سپس سیستم این تغییر را شناسایی و دستگاه آنها را بلاک می‌کند.

وی افزود: این فروشندگان از این فرصت 3 روزه سعی در فروش گوشی‌های قاچاق می‌کنند که مردم می‌توانند از طریق کد دستوری #7777* و وارد کردن شماره سریال گوشی استعلام گوشی تلفن همراه خود را دریافت کنند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1423


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise