پنجشنبه، 09 خرداد 1398 - 15:41

رئیس سازمان ثبت احوال کشور:

تولید کارت ملی هوشمند در کشور بومی‌سازی شد

رئیس سازمان ثبت احوال کشور، گفت: در حال حاضر از جمعیت واجد شرایط 62 میلیونی، حدود 11 میلیون نفر مانده است که برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت نام کنند و بیش از 51 میلیون نفر ثبت نام خود را انجام داده اند.

امید بانوان؛ ایلنا نوشت؛ ، حمید درخشان نیا در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل ثبت احوال البرز، گفت: در سازمان ثبت احوال تحولات شگرفی در سال‌های اخیر داشته ایم به نحوی که پوست اندازی کرده و تحولی عمده ای در این اداره کل شکل گرفته و به طور کامل الکترونیکی و مکانیزه شده است.

این مسئول اضافه کرد: یکی از مسائل زیربنایی توسعه یک کشور وجود سازمان ثبت احوال قوی است و مقام معظم رهبری نیز بارها در سخنانی که داشته اند بارها بر مسئله دقت در اسناد هویتی تاکید داشته اند.

درخشان نیا در ادامه با اشاره به پروژه عظیم کارت هوشمند ملی در کشور که به عنوان یکی از امور زیربنایی مهم اجرایی شده است، افزود: اکنون در گام های پایانی این پروژه هستیم.

وی اشاره کرد: در حال حاضر از جمعیت واجد شرایط 62 میلیونی حدود 11 میلیون نفر مانده است که برای دریافت کارت ملی هوشمند ثبت نام کنند و بیش از 51 میلیون نفر ثبت نام خود را انجام داده اند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: با توجه به اینکه اعتبار کارت‌های قبلی که غیرهوشمند بود امسال به پایان رسیده است سازمان تصمیم دارد که پروژه کارت های ملی هوشمند را در سال ۹۸ به اتمام برساند.

وی بیان کرد: مردم اگر بخواهند از دستگاه های اجرایی و دولتی خدمت دریافت کنند باید با تکمیل فرم ثبت نام کارت ملی هوشمند را انجام دهند تا بر اساس کد رهگیری آنها بتوانند دریافت این خدمات را داشته باشند.

درخشان‌نیا با تاکید بر اینکه خوشبختانه پروژه کارت ملی هوشمند در کشور بومی سازی شده است، گفت: اکنون تعدادی کارت اولیه که در داخل تولید شده است و ارایه این کارت ها را با تکیه بر تولیدات کشور و توسط هموطنان خودمان تولید شده شروع کرده ایم.

وی بیان کرد: قرار است تولید کارت‌های ملی هوشمند با تکیه بر توان تولیدات داخلی به تولید انبوه برسد و تاخیری که در تحویل کارت ها هوسشمند ملی به مردم داشته ایم را با همکاری دیگر دستگاه اجرایی مانند وزارت اقتصاد و دارایی و یا چاپخانه های دولتی جبران کنیم.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: یک پروژه مهم دیگر پایگاه اطلاعات جمعیت کشور و عظمیم ترین پایگاه داده ای ایران است، اطلاعات مدیریتی بیش از ۱۱۱ میلیون نفر در این پایگاه از سال یکهزار و ۲۹۷ تاکنون زنده و فوت شده در آن نگهداری می‌شود و تمامی دستگاه ها بر مبنای آن خدمت می کنند.

وی ادامه داد: در بیش از ۲۰۰ هزار نقطه کشور بیش از ۲۰۰ دستگاه دولتی و اجرایی کشور و وزارتخانه همگی به صورت برخط بر پایگاه اطلاعات جمعیت کشور متصل هستند و اسامی بیش از ۶ هزار استعلام را این پایگاه بصورت برخط و آنلاین پاسخ می دهد که نشان از اهمیت این پایگاه دارد.

درخشان نیا اشاره کرد: یکی از پروژه های مهم دیگر سامانه تغییر نشانی است که به مناسبت یکصدمین سالگشت تاسیس سازمان ثبت احوال که سوم دیماه بود در سال گذشته رو نمایی شد.

وی در خصوص کار این سامانه و دلیل اجرای آن گفت: در آن بر اساس قانون اختصاص شماره ملی و کدپستی برای تمام اتباع ملی سال ۱۳۷۶ و آیین نامه آن و همچنین مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات که رییس جمهور ریاست آن را بر عهده دارد تمام دستگاه های دولتی مکلف هستند طرف یکسال برای اجرای آن به مردم تکلیف کنند که هرگونه تغییر نشانی خود را به ثبت و احوال اطلاع دهند.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: این سامانه از نظر نرم افزاری طراحی شده است و مردم می توانند بصورت رایگان وارد آن شده و هرگونه تغییر نشانی خود را ثبت کنند و اگر نشانی که به سازمان اعلام کرده اند با ادرس هایی که برای دریافت هر سندی اعلام می کنند مغایرت داشته باشد سیستم ان را ممنوع الخدمات می کند و باید اسناد لازم مانند سند خانه و ... را ارایه دهند تا نشانی صحیح درج شود.

وی ادامه داد: تمام پیام های دولت و دستگاه های اجرایی به شهروندان از طریق این سامانه است و یکی از کارهایی است که تحولی عظیم در کشور ایجاد می کند؛ چون می توانیم جمعیت آماری جابجایی در شهرها و مهاجرت بین شهرها را بخوبی داشته باشیم و یکی از فاکتورهای مهم برای رعایت حقوق شهروندی است.

درخشان نیا با اشاره به در پیش داشتن اصلاح قانون ثبت احوال در کشور توضیح داد: کاری بسیار مهمی است که بیست سال است دنبال آن بوده ایم و اکنون بر اساس اعمال نقطه نظرات قوی تیم‌های علمی و کارشناسی به نتیجه رسیده است و بر اساس آن متناسب با تحولاتی که در سازمان ثبت احوال داشته ایم این تغییرات را اعمال می کنیم.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1454


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise