شنبه، 11 شهریور 1402 - 23:42

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای عالی استان‌ها:

همه دستگاه‌های ذیربط را برای افزایش تاب‌آوری در برابر زلزله دعوت می‌کنیم

آقامیری در سومین کارگروه تاب آوری تهران در برابر زلزله، از عزم جدی شورای شهر برای بسیج فکری و عملیاتی در جهت مقاوم سازی و افزایش تاب آوری در برابر زلزله خبر داد.

جامعه. امیدبانوان؛ سومین جلسه کارگروه بررسی راهکارهای افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر زلزله با حضور «سید محمد آقامیری» رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای عالی استان ها، «پرویز سروری» رئیس شورای عالی استان‌ها و اساتید دانشگاه‌های معتبر کشور در ساختمان شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

سید محمد آقامیری با بیان اینکه در کمیته عمران و زیرساخت شورای اسلامی شهر تهران بررسی‌های کارشناسانه در خصوص زلزله انجام گرفته است؛ اظهار داشت: در شرایط فعلی، آمادگی شهر تهران در برابر زلزله با بیش از ۷ ریشتر متأسفانه کمتر از ۲۰ درصد است و متولی خاصی در این خصوص وجود ندارد.

وی با تأکید بر عزم شورای شهر تهران برای بهره‌مندی از نظرات تخصصی اساتید و صاحبنظران در خصوص راهکارهای فزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله، ادامه داد: از اساتید، صاحبنظران، سازمان‌ها و ارگان‌هایی که نظرات و نکات و امکاناتی برای افزایش تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله‌های بالای 7 ریشتر دارند؛ دعوت می کنیم نقطه نظراتشان را با ما مطرح کنند. 

عضو شورای عالی استان‌ها در خصوص مسئولیت شهرداری تهران در زمان وقوع زلزله تصريح کرد: شهرداری تهران، حسب وظایف و مأموریتهای خود، قابلیت و امکانات بسیار زیادی دارد اما مسئولیتی که به این سازمان در این خصوص تفویض شده؛ بسیار کم است. قطعاً مجموعه مدیریت شهری می‌تواند بسیار پر نقش و کارآمدتر باشد.

آقامیری در خصوص اقدامات سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، اقداماتی در خصوص وقوع زلزله احتمالی در تهران و اطرف تهران انجام داده که کافی نیست. باید این نکته بسیار مهم، لحاظ و بررسی شود که آیا بعد از وقوع زلزله در تهران، زیست شهروندان میسر خواهد بود؟

نائب رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تصریح کرد: زلزله در سراسر جهان یک موضوع مهم و جدی است. در ۲۳ سالی که از قرن ۲۱ گذشته، حدود ۷۰۰ هزار نفر جان خود را در زلزله از دست داده اند.

وی افزود: بافت فرسوده در شهر تهران، بسیار زیاد است و این یعنی یک خطر و تهدید بزرگ.

 سروری: لایحه ای به مجلس داده ایم و منتظر مصوبه هستیم

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در تهران، مدیریت واحد برای مقابله با حوادث و بحران‌ها وجود ندارد؛ اظهار داشت: باید ببینیم اگر زلزله‌ای در تهران، با هر ابعادی به و وقوع بپیوندد؛ چه قدر آمادگی مقابله با بحران را داریم. این موضوع، نیازمند کارشناسی و جلسات مؤثر است تا به یک نتیجه گیری مناسب و مدیریت واحد جهت جلوگیری از خسارت های احتمالی برسیم.

 وی در خصوص تعامل و همکاری مدیریت شهری و مجلس شورای اسلامی گفت: شورای عالی عالی استانها در خصوص فرونشست در تهران، لایحه خوبی برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است و منتظر یک مصوبه خوب از مجلس هستیم. می‌توانیم در خصوص زلزله نیز طرحی به مجلس ارائه کنیم تا بتوانیم اقدام مؤثرتری در این خصوص داشته باشیم.

آقامیری: منتظر وقوع حادثه نمی مانیم

در حاشیه این نشست، سید محمد آقامیری، رئیس کمیسیون عمران و حمل نقل شورای عالی استان ها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: متأسفانه معمولاً پس از هر حادثه‌ای متوجه می‌شویم توان و آمادگی شهرداری تهران در برابر حوادث و مخاطرات طبیعی به خصوص زلزله، چقدر است. کاری که در شورای شهر و شهرداری شروع شده این است که یک بار به طور جدی و اصولی، مسئولان را ‌واکاوی کنیم.

 وی با تأکید بر اینکه احتمال وقوع زلزله بالای ۷ ریشتر در تهران از سوی نخبگان و کارشناسان زلزله شناسی قطعی است؛ بیان کرد: ما با همین داده ها برآن شدیم تا برای مقابله و کنترل بحران، پیش، حین و پس از زلزله اقداماتی را با پشتیبانی علمی برای این طرح را اجرایی کنیم. از این رو از اساتید دانشگاهی دعوت کردیم تا در جلسات تخصصی حضور داشته باشند و در این خصوص، راهبردهای لازم را پیش بینی و اقدامات ضروری را در چارت های نظری و عملیاتی ترتیب دهیم.

آقامیری با بیان اینکه متأسفانه آمادگی تهران برای مقابله با زلزله های بالای 7 ریشتر،  زیر ۲۰ درصد است؛ گفت: شاید کمترین مسئولیت ها بر عهده شهرداری تهران بوده، اما در سازمان مدیریت بحران اقدام خوبی شروع شده که طی آن، ۱۶ هزار ساختمان مورد ارزیابی قرار گرفته و در مرحله تعیین تکلیف هستند.

وی تأکید کرد: مقاوم سازی ساختمان، تأسیسات خدماتی، تأسیسات ساختمان ها و بزرگراه ها مورد توجه ماست و جلسات علمی و مطالعاتی برای این امر دیده شده تا به یک کارگروه علمی قوی برسیم و جلسات میدانی شروع شود. از سازمان ها و وزارتخانه های مرتبط دعوت می کنیم ظرفیت، امکانات و توانایی های خود را در این رابطه مطرح کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران متذکر شد: یکی از موضوعات مقاوم سازی، مقوله افزایش ایمنی پل ها و معابر است از این رو با توجه به وجود ۲۵۴ پل در شهر تهران، موضوع مقاوم سازی این بناها باید به سرعت عملیانی و نهایی شود.

کدخبر: 15119

عکاس: شکوفه سیاوشی


اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise