سه‌شنبه، 21 خرداد 1398 - 15:22

دستور وزیر علوم برای متناسب‌سازی جنسیتی جذب هیئت علمی

رئیس مرکز جذب وزارت علوم از دستور وزیر علوم برای متناسب‌سازی جذب خانم‌ها و آقایان در هیئت علمی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: تا سال ۹۷ حدود ۱۲ هزار عضو هیئت علمی خانم در دانشگاه‌ها جذب شده است.

امید بانوان _ مهر نوشت؛ محمدرضا رضوان‌طلب درباره آمار حضور زنان در هیئت علمی دانشگاه‌ها و موانع برای جذب اعضای هیئت علمی خانم، گفت: بر حسب آمار موجود در مرکز جذب اعضای هیئت علمی، تعداد اعضای هیئت علمی خانم تا قبل از سال ۸۸ در دانشگاه‌های کشور حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر بوده است. 

وی ادامه داد: این در حالی است که تا سال ۹۲ تعداد اعضای هیئت علمی خانم، به ۵ هزار و ۷۰۰ نفر رسیده و از سال ۹۲ تا بهمن سال ۹۷ بالغ بر ۱۲ هزار نفر از اعضای هیئت علمی خانم جذب دانشگاه‌ها شده‌اند.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم افزود: تلاش دست‌اندرکاران مرکز جذب این است که این نسبت به نحو چشمگیری افزایش پیدا کند، اما این نکته باید در نظر گرفته شود که تعداد متقاضیان خانم برای عضویت هیئت علمی معمولاً در هر فراخوان به نسبت ۱۵ الی ۱۶ درصد کمتر از آقایان است و این نسبت در تأیید نهایی و جذب آنان به صورت مستقیم تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: بنابراین احتمال جذب آقایان ۱۵ درصد از احتمال جذب خانم‌ها بیشتر است. به طور مثال از شهریور ۹۴ الی بهمن ۹۶ میانگین ثبت‌نام عضویت هیئت علمی خانم‌ها ۴۲ درصد و آقایان ۵۸ درصد بوده است، در نتیجه در جذب نهایی نیز این اختلاف ۱۵ درصدی مشهود است.

رضوان‌طلب افزود: با توجه به دستور وزیر علوم در خصوص متناسب‌سازی نسبت جذب خواهران و برادران در هیئت علمی، معمولاً جذب خواهران در بررسی و تأیید نهایی در هیئت مرکزی با تسامح بیشتری در مقایسه با برادران انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: ترویج این رویکرد جزو توصیه‌های همیشگی در مکاتبات با مرکز جذب اعضای هیئت علمی به هیئت‌های اجرایی ذیربط بوده است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1533


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise