دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 12:55

مدیرکل بهزیستی استان البرز اعلام کرد؛

غربالگری ۲۵ بینایی هزار کودک البرزی

امید بانوان؛ مدیرکل بهزیستی استان البرز از اجرای طرح غربالگری بینایی کودکان سه تا ۶ سال خبر داد و گفت: ۲۵ هزار کودک در این استان در نیمه اول سال جاری غربالگری بینایی شدند.

البرز. امید بانوان؛ «وجیهه محمدی فلاح» روز دوشنبه افزود: اکنون پایگاه‌های غربالگری بینایی تحت نظارت بهزیستی استان البرز آماده پذیرش کودکان سه تا ۶ سال هستند که این طرح برای پیشگیری از اختلالات بینایی، توجه به آمبلیوپی به عنوان یکی از اولویت‌های برنامه پیشگیری مورد توجه خاص است.

وی بیان کرد: بیماری تنبلی چشم یک اختلال اکتسابی بینایی یکطرفه و گاه دوطرفه است که پس از رفع هر گونه عیب انکساری و یا ضایعه ارگانیک در چشم برطرف نشده و کماکان باقی می‌ماند.

محمدی فلاح تاکید کرد: این بیماری اگر به موقع درمان نشود فرد را از یک یا هر دوچشم بسیار کم‌بینا و یا نابینا خواهد کرد ولی در صورت درمان به موقع قابل پیشگیری است.

وی یاد آورشد: بهترین سن برای تشخیص و درمان این بیماری قبل از پنج سالگی است و این اختلال اگر دیر تشخیص داده شود، درمان آن دشوارتر و میزان بهبودی کمتر خواهد بود به طوری که اگر درمان در سنین ۱۰تا۱۲ سالگی آغاز شود دید کامل نخواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز گفت: پس از ۱۲ سالگی اثری در بهبود دید چشم در صورت بی‌توجهی به بیماری تنبلی چشم نخواهیم داشت چرا که این بیماری گاها با علائمی از قبیل توجه بیشتر با یک چشم، مالیدن چشم‌ها، پلک زدن زیاد بروز می‌کند.

وی اضافه کرد: نکته قابل توجه اینکه در بیشتر موارد ظاهر چشم تنبل کاملا طبیعی است و هیچ نشانه‌ای از بیماری در آن دیده نمی‌شود که تنها راه پیشگیری از بیماری تنبلی چشم، تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده‌ها ناشناخته است چشم همه کودکان در این برنامه در سنین سه تا ۶ سالگی مورد غربال قرار می‌گیرد.

 

 

کدخبر: 15503


اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise