دوشنبه، 27 شهریور 1402 - 18:41

آیا مصرف آبلیمو برای کلیه ضرر دارد؟

لیمو سرشار از ویتأمین سی است که باعث جذب کلسیم می‌شود. کلسیم ماده‌ای است که استخوان‌ها را محکم نگه می‌دارد. آبلیمو یک نوشیدنی بسیار تازه است که مورد علاقه بسیاری از افراد بوده اما هنوز مطمئن نیستند که آیا آبلیمو مضر است یا مفید.

بوی نان. بوی تنور. امید بانوان؛ نوشیدن آب لیمو که سرشار از ویتأمین c و آنتی اکسیدان و اسید سیتریک می‌باشد، در بیمارن مزمن کلیه تأثیری نداشته و خطری برای بیماران کلیوی ندارد.

مصرف آبلیمو در بیماران کلیوی

کلیه‌های ما عملکرد دفع سموم و بقایای خونی را دارند. نقش مهمی در کنترل فشارخون، تنظیم سلامت استخوان و ثابت نگه داشتن سطح مواد شیمیایی مانند کراتینین و اوریک اسید نیز دارند. بیماری مزمن کلیه یعنی زمانی که کلیه نتواند خون را تسویه کند، و مواد باقیمانده را دور بریزد، باعث می‌شود که این مواد داخل خون تجمع پیدا کنند و باعث مشکلات سلامتی خطرناک مثل سکته یا بیماری قلبی می‌شود. نوشیدن آب لیمو خطری برای بیماران کلیوی ندارد.

آیا آبلیمو باعث کاهش کراتینین می‌شود

مصرف آبلیمو تأثیراتی روی کاهش سطح کراتینین دارد اما تأثیراتش بسیار کم است و در رشد اختلال ایجاد نمی‌کند. کراتینین یک ماده شیمیایی پسماند محسوب می‌شود که عضلات؛ آن را بیرون می‌دهند.

هر چقدر که بدن یک فرد عضلانی‌تر باشد، کراتینین بیشتری در خونش وجود دارد. حجم کراتینین تمیز شده توسط کلیه‌ها را پاکسازی کراتینین می‌دانند که در یک فرد سالم، برای خانم‌ها در هر دقیقه ۹۵ میلی‌متر و برای آقایان ۱۲۰ میلی لیتر آزاد می‌شود و پاکسازی آن بستگی به سن، سایز و وضعیت کلیه دارد. مصرف آبلیمو یا هر آبمیوه‌ای نمی‌تواند باعث افزایش و کاهش سطح کراتینین شود؛ مگر خیلی کم.

نوشیدن آب لیمو وضعیت بیماری کلیوی مزمن را بدتر نمی‌کند اما اگر خیلی زیاد استفاده شود، باعث ایجاد مشکلات سلامتی در فرد می‌شود و مصرف آب لیموی زیاد برای حالت تهوع، اسهال و استفراغ بد است. همچنین ادرار‌آور است و باعث افزایش تجمع مایعات خواهد شد.

زمان صحیح برای مصرف آبلیمو

هیچ زمان خاص و ویژه‌ای برای مصرف آب لیمو وجود ندارد. تنها مسأله‌ای که وجود دارد این است که آب لیمو باعث ایجاد محیط قلیایی در بدن می‌شود و بهتر است اولین چیزی باشد که هنگام صبح استفاده می‌کنید. هنگامی که بعد از استراحت شبانه از خواب بیدار می‌شوید، بدن همه سم زدایی‌ها را انجام داده و نیاز به محیط قلیایی دارد تا بتواند سطح ph را تنظیم کند.

کدخبر: 15520


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان