چهارشنبه، 05 مهر 1402 - 14:19

رئیس سازمان هواشناسی پیامدهای تغییر اقلیم در ایران را تشریح کرد

تاجبخش، رئیس سازمان هواشناسی کشور با تشریح پیامدهای تغییر اقلیم برای ایران، گفت: ضروری است یک برنامه ملی برای برنامه مصرف بر اساس منابع داشته باشیم.

اقتصاد. امید بانوان؛ «سحر تاجبخش» بیان کرد: همانطور که سازمان‌های بین‌المللی اعلام کردند، تابستان ۲۰۲۳ میلادی گرم‌ترین تابستان از زمان ثبت رکوردهای جوی بوده است این به این معناست که اتمسفر زمین گرم‌تر شده و تعادل بین جو و اقیانوس از بین رفته است.

وی افزود: این شرایط سبب وقوع مکرر پدیده‌های حدی و رکورددار در دنیا شده است که در کشور ما نیز این اتفاق رخ داده است. برای نمونه با وجود اینکه سال گذشته پوشش برف قابل ملاحظه‌ای نداشتیم اما یکی ۲ بارش در کشور اتفاق افتاد که در سال‌های اخیر بی‌سابقه یا کم‌سابقه بود.

تاجبخش با بیان این‌که در بخش دما نیز چند رکورد دمایی جدید در زمستان و سایر فصل‌ها به ثبت رسید، گفت: افزایش دما منحصر به تابستان نبود بلکه بهار و زمستان نیز گرم‌تر از نرمال بود اما چون دما در تابستان روند افزایشی دارد تغییرات افزایشی دما محسوس‌تر بود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: بارش شدیدی که تابستان ۱۴۰۱ در کشور رخ داد و بیش از ۲۰ استان را درگیر کرد نیز یکی از نشانه‌های تغییر اقلیم است. این بارش‌ها در نتیجه تقویت سیستم‌های موسمی در کشور اتفاق افتاد و ما شاهد رگبارهای بسیار شدید در بسیاری از استان‌ها بودیم.

تاجبخش تصریح کرد: این‌ها پیامدهایی است که از دیدگاه هواشناسی ناشی از تغییر اقلیم در دنیا دیده می‌شود. این موضوع سبب شده تا مصارف هم در حوزه صنعت و خانگی بیشتر شود، بنابراین ضرورت اینکه ما یک برنامه ملی برای برنامه مصرف بر اساس منابع داشته باشیم ضروری است.

کدخبر: 15742


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان