چهارشنبه، 05 مهر 1402 - 18:51

در حاشیه نمایشگاه ایران فارما مطرح شد؛

آمادگی مؤسسه رازی در حوزه صادرات و تبادل دانش فنی فراورده‌های بیولوژیک با کشورهای خارجی

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از هدفگذاری و برنامه‌های این مؤسسه مبنی بر توسعه صادرات، ورود به بازارهای جهانی و تبادل دانش فنی با کشورهای دیگر در حوزه تولید واکسن و فراورده‌های بیولوژیک خبر داد.

علم و فناوری. امید بانوان؛‌ «علی اسحاقی» پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه هشتمین دوره نمایشگاه ایران فارما، بیان کرد: با توجه به پیشرفت  علم و تکنولوژی به‌ویژه در حوزه دارو و تولید فراورده‌های بیولوژیک در جهان، شرکت‌ها و مؤسسه‌های داخلی نیز برای حضور در بازارهای پررقابت جهانی، لازم است خود را به جدیدترین پیشرفت‌های روز آماده سازند؛ قطعا برگزاری نمایشگاه با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی فرصتی برای تبادل اندیشه و فناوری است.

وی با بیان‌این که مؤسسه رازی پشتوانه صد ساله در این صنعت دارد و به‌رغم برخورداری از ذخیره‌ای غنی و ارزشمند از دانش فنی و تجربه، به داشته‌های موجود محدود نمی‌شود، گفت: یکی از رویکردهای جدی مؤسسه به‌ویژه در سال‌های اخیر، ورود به بازارهای منطقه و توسعه صادرات و تبادل فنی محصولات تولیدی این مجموعه است.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: برای دستیابی به این هدف، این مؤسسه نشست‌های تخصصی حضوری و مجازی متعدد با شرکت‌های فناور و تولید کننده محصولات دارویی و فراورده‌های بیولوژیک در منطقه آسیا، برخی کشورهای امریکای لاتین و کشورهای آفریقایی همچنین همسایگان حاشیه خلیج فارس برگزار کرده و این برنامه‌ها را گسترش داده است تا بتواند از این‌ مسیر با شتاب بیشتری عبور کند.

اسحاقی یادآور شد: تولید تخصصی‌ترین داروهای کشور از واکسن و داروهای بایوتک و تمام آنچه در این حوزه است، نشان از توانمندی محققان داخلی برای تولید فراورده‌های استراتژیک و مهم و آمادگی برای صادرات و تبادل دانش فنی با شرکای اقتصادی است.

رئیس مؤسسه رازی همچنین با اشاره به ساخت و تجهیز ساختمان تولید واکسن‌های نوترکیب در این مؤسسه تصریح کرد: در دوره همه گیری کووید ۱۹، مؤسسه رازی نخستین مرکز تولید کننده واکسن با قابلیت استنشاقی علیه این ویروس بود که بدعتی در زمینه تولید واکسن‌های مؤثر برای مقابله با کرونا ویروس محسوب می‌شد و پس از آن بود که شرکت‌های معتبر تولید کننده واکسن اقدام به ساخت نوع استنشاقی واکسن کووید ۱۹ کردند.

وی افزود:  احداث ساختمان تولید واکسن‌های نوترکیب که به تازگی در مؤسسه رازی تکمیل شده علاوه بر تأمین نیازهای آتی مؤسسه، امکانی برای سایر مراکز واکسن‌سازی کشور در استفاده از تجهیزات و امکانات این ساختمان برای ساخت واکسن‌های با تکنولوژی نوترکیب و جدید است.

دکتر اسحاقی با بیان این که نسل آینده واکسن متعلق به واکسن‌های نوترکیب است، تصریح کرد: مؤسسه رازی با تحقیق و بررسی‌های گسترده مبنی بر شناسایی سمت و سوی تکنولوژی‌های آینده ساخت واکسن، پیش از سایر شرکت‌ها ‌به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و باسابقه‌ترین مرکز واکسن‌سازی کشور، به این‌ حوزه ورود کرده است.

کدخبر: 15754


 دعوتید به آغاز سراسری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در البرز
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان