دوشنبه، 03 تیر 1398 - 13:22

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران:

ورود تجمل گرایی به فضاهای بازی کودکان جای تاسف دارد

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: وقتی دستگاه های ویژه بازی با قیمت های گران در فضاهای کوچک و شهربازی های دیجیتالی قرار داده می شود حضور کودکان کم برخوردار نیز محدود می شود و حتی جرات حضور در چنین فضاهایی را از آنان می گیرد. اگر شعار ما تهران شهری برای همه است باید دسترسی به تجربه ها و رویداد ها نیز عادلانه تر باشد .

کرج - امید بانوان؛ به نقل از به معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران؛ سالهاست که دیگر شهر بازی‌های بزرگ و دوست داشتنی و شادی آفرین جای خود را به شهربازی های کوچک و دیجیتالی و پر زرق داده فضاهایی که گویی ساخته شده برای در دسترس بودن قشری خاص . این در حالی است که به گفته الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران مصوبه شهر دوستدار کودک نزدیک به 12 سال است مغفول مانده و یکی از موارد این امر در حوزه فرهنگی ایجاد فضا برای تولید شادی و خلاقیت کودکان بوده است.

در همین زمینه الهام فخاری گفت: در چند هفته گذشته گزارش عملکرد معاونت شهر سازی در شورا قرائت شد و متاسفانه نمود و نشانه ای از اقداماتی در حوزه شهر دوستدار کودک دیده نشد و این در حالی است که این تکلیف بر عهده معاونت های دیگر شهرداری نیز بوده و متاسفانه آنها نیز در این حوزه اقدامات شایسته و بایسته ای انجام ندادند.

فخاری در ادامه افزود: مثل اینکه ایجاد شهر دوستدار کودک دغدغه ذهنی هیچ کدام از مسئولان شهرداری نیست لذا اگر اینگونه است که این موضوع از اولویت های شهری نیست واضح بگویند تا ما از شورا به گونه ای دیگر اقدام کنیم.

رییس کمیته اجتماعی شورا یادآور شد: متاسفانه موضوع شهر دوستدار کودک سالهاست که در حال پاس کاری بین مدیران است و این امر نیازمند اصلاح آیین نامه می باشد و باید روند سال های پیش رو را از نو بازنویسی کرد.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: از منظر فرهنگی امروز می بینیم که شادی در شهر و در بین کودکان آنطور که باید وجود ندارد. البته فضاهای شادی برای کودکان ایجاد شده اما به نسبت جمعیت شهری با کمبود های فراوان مواجهیم.

فخاری افزود: موضوع مهمتر اعیانی سازی و لاکچری کردن خدمات در حوزه کودکان است که سبب شده محدودیت برای دیگر کودکان ایجاد شود.

وی در تشریح بیشتر این امر اظهار داشت: به عنوان نمونه در زمینه ایجاد شهربازی ها در مرحله نخست مشاهده می کنیم استاندارد های خاص وسایل شهر بازی درست رعایت و تعریف نمی شود که البته در صدد تدیون طرحی در این زمینه و ارائه به شورا از سوی کمیته اجتماعی هستیم، و در مرحله بعدی اعیانی سازی این فضا ها سبب می شود دسترسی به فضاهای نسبتا ساده و عدلانه و تجربه رویداد های آزادانه محدود شود.

فخاری گفت: وقتی دستگاه های ویژه با قیمت های گران در این فضاها قرار داده می شود حضور کودکان کم برخوردار نیز محدود می شود و حتی جرات حضور در چنین فضاهایی را از آنان می گیرد. اگر شعار ما تهران شهری برای همه است باید دسترسی به تجربه ها و رویداد ها نیز عادلانه تر باشد.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: این در حالی است که ما فضاهای راکد بسیاری داریم و می توانیم با سرمایه گذاری بخش خصوصی شهربازی هایی که در دسترس همه باشد را ایجاد کنیم.

فخاری گفت: شادی حق کودکان است اما این شادی نتیجه آزادی آنان در فضای بازی و نقاشی و خلاقیت است، در چنین فضاهایی شادی تولید می شود نه آنکه فضاهایی با بازی های گران قیمت و دیجیتالی ایجاد گردد.

الهام فخاری با بیان اینکه ما نیازمند تغییر سبک زندگی و بازگرداندن کودکان و خانواده ها به فضاهای عمومی هستیم ادامه داد: این رویکردی است که در دوسال پیشرو امکان تحقق دارد و لذا سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و معاونت فرهنگی و اجتماعی باید این مهم را در دستور کار خود قرار دهد.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1621


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise