چهارشنبه، 24 آبان 1402 - 11:14

مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور:

5 هزار نفر در حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور فعال هستند

مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در امر حفاظت گفت: پنج هزار و ۱۰۰ نفر نیروی محافظ در این سازمان امر حفاظت از منابع طبیعی و ملی کشور را بر عهده دارند.

البرز. امیدبانوان؛ ایرنا نوشت؛ «سید ناصرالدین عمادی» روز سه‌شنبه در گردهمایی فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی سراسر کشور که در مرکز آموزش جوانشیر سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری مستقر در کرج برگزار شد، با بیان اینکه تعداد نیروهای محافظ یگان منابع طبیعی برای عرصه گسترده کشور بسیار کم است، افزود: به رغم تعداد کم نیروهای محافظ منابع طبیعی، ۲۵۰ هزار محافظ افتخاری، یک هزار سازمان مردم نهاد و حدود ۱۰۰ هزار دهیاری در کشور ظرفیتی عظیم برای نگهبانی و مراقبت از عرصه‌های ملی کشور هستند.

 وی به تاثیر حضور این افراد در عرصه‌های ملی اشاره کرد و گفت: حضور این نیروها در پایش متخلفان عرصه‌های ملی، قاچاقچیان چوب، آتش‌افروزان منابع طبیعی و متصرفان اراضی ارزشمند است ضمن اینکه برای اجرای مأموریت‌هایشان آموزش‌های لازم را برای برخورد با متخلفان و همچنین مردم می‌بینند.

 عمادی با بیان اینکه در برنامه توسعه به دستگاه‌های اجرایی کشور اجازه داده شد تا از توانمندی‌های سازمان‌های نظامی در امر حفاظت از منابع طبیعی استفاده کنند، افزود: یکی از این تشکل‌ها، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است ضمن اینکه دستگاه‌هایی همچون جهاد کشاورزی، محیط زیست و میراث فرهنگی نیز از این ظرفیت استفاده می‌کنند.

 مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در امر حفاظت، فعالیت‌های میدانی نیروهای یگان حفاظت را به صورت پیاده، موتوری، خودرویی و هوایی ذکر کرد و افزود: پنج هزار و ۱۰۰ نیروی محافظ منابع طبیعی که یک هزار و ۴۰۰ نفر آن ها امانی، یک هزار و ۳۰۰ نفر نیروی صیانتی و مابقی شرکتی هستند، امر حفاظت از عرصه‌های ملی در مقابل قاچاق چوب، تصرف و آتش‌سوزی را برعهده دارند. 

عمادی به موضوع حریق که یکی از تهدیدات و آسیب‌های جدی بر سر راه مراتع و جنگل‌های کشور است اشاره کرد و گفت: اکنون شرایط اقلیمی کشور به گونه‌ای است که آتش‌سوزی‌ها فصل خاصی نمی‌شناسد و همچون گذشته نیست که فقط در فصل گرما شاهد این آتش‌سوزی‌ها باشیم زیرا مواد خشک همچون برگ‌های خشک در تمام نقاط کشور دیده می‌شود.

مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بیان کرد: یگان حفاظت از منابع طبیعی کشور مقتدر و همواره پای کار است.

وی افزود: در شرایطی که در استان‌ها حاکم است باید یک سری پروژه‌ها اجرا شود که ما با بیش از ۷۰۰ تا ۸۰۰ ساختمان و واحد منابع طبیعی نیاز به تجهیزات و ملزومات داریم که باید مورد پیگیری و توجه ویژه قرار گیرد.

عمادی همچنین به موضوع سلاح و بی‌سیم و تجهیزات انفرادی و گروهی اشاره کرد و گفت: باید حق بیمه مسئولیت در استان‌ها مورد توجه و انجام قرار گیرد و پرونده‌ها برای پیگیری حقوق افراد انجام‌شود.

وی اضافه کرد: پارک‌های جنگلی پیشانی عرصه‌های منابع طبیعی هستند و باید به خوبی از آنها مراقبت کرد.

کدخبر: 16392


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise