چهارشنبه، 08 آذر 1402 - 12:34

در جمع زنان فناور مطرح شد؛

دانش‌بنیان‌ها در صورت ورود بخش دولتی به رقابت، شکایت کنند

عضو هیئت رئیسه مجلس در جمع زنان فناور و مدیرعامل شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برابر با قانون تمام بخش‌های دولتی از رقابت با شرکت‌های دانش‌بنیان منع شده‌اند و این شرکت‌ها در صورت مشاهده تخلف، حق شکایت دارند.

علم و فناوری. امید بانوان؛ فارس نوشت؛ «سید محسن دهنوی» عضو هیئت رئیسه مجلس و رئیس فراکسیون دانش‌بنیان عصر سه‌شنبه در جمع زنان مدیرعامل شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به حمایت قانون از ممانعت از رقابت با شرکت‌های خصوصی که از دغدغه‌های مطرح‌شده توسط بانوان فناور بود، گفت: منع رقابت بخش دولتی با شرکت‌های دانش‌بنیان در قانون جهش تولد دانش‌بنیان آورده شده است و نیاز به اجرا و نظارت دقیق دارد.

 او تصریح کرد: در قانون جهش تولید دانش‌بنیان ذکر شده است که هیچ بخش دولتی حق ندارد با بخش خصوصی رقابت کند. در معاونت علمی و فناوری نیز برای این موضوع کمیته تشکیل شده است و هر فناور و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان می‌تواند مصداق‌های رقابت بخش دولتی را با این کمیته درمیان بگذارد و ثبت شکایت کند.

 عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به یک مورد از پیگیری‌های این کمیته گفت: در چند وقت اخیر نیز شاهد پیگیری یک رقابت نادرست بودیم که در آن یک شرکت دانش‌بنیان خصوصی از یک مجموعه بزرگ دولتی به همین علت شکایت کرد و این مجموعه از رقابت منع شد. اگر جایی موردی مشابه با این وجود داشته باشد، شرکت دانش‌بنیان یا استارت‌آپ‌ها می‌توانند شکایت و پیگیری کنند.

 گفتنی است در سه ماهه آخر سال گذشته، آئین‌نامه بند «پ» ماده 17 قانون جهش تولید دانش‌بنیان از طرف رئیس جمهور ابلاغ شد و به سازوکار مقابله رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی پرداخته است. مطابق با این قانون، در جایی که بخش خصوصی، به ویژه شرکت دانش‌بنیان، بتواند محصول استاندارد را در حجم مشخصی از بازار یک حوزه تولید کند، ورود بخش دولتی به آن حوزه غیر قانونی است.

کدخبر: 16513


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise