یکشنبه، 09 تیر 1398 - 17:50

هفت کشور در صف پیوستن به سازوکار مالی؛

موگرینی: اینستکس در حال پردازش اولین تراکنش است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایگاه اینترنتی شخصی خود از اعلام به راه افتادن سازوکار مالی با ایران استقبال کرد و گفت که هفت کشور اروپایی دیگر به اینستکس می‌پیوندند.

کرج - امید بانوان؛  پارسینه نوشت؛ فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز در سایت شخصی خود از عملیاتی شدن اینستکس و پردازش نخستین تراکنش خبر داد.

موگرینی با اشاره به اهمیت بیانیه روز جمعه در دفاع از توافق هسته‌ای با ایران نوشت: «ابزار حمایت از مبادله تجاری مشروع با ایران (اینستکس) عملیاتی شده و در حال پردازش نخستین تراکنش است.»

مسئول سیاست خارجی اروپا همچنین از پیوستن هفت کشور دیگر به کشور‌های بنیان گذار این سازوکار خبر داد. در حال حاضر فرانسه، آلمان و انگلیس در عملیاتی کردن اینستکس نقش دارند و قرار است کشور‌های دیگر اروپایی هم به آن پیوندند.

این بیانیه در حالی صادر شده است که معاون وزیر امور خارجه ایران عصر روز (جمعه) پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در جمع خبرنگاران و در تشریح گفتگو‌های انجام شده در این نشست گفت: «ما امروز یک جلسه طولانی داشتیم بیش از سه ساعت، در مجموع جلسه مثبت و سازنده‌ای بود و نسبت به جلسات گذشته ما یک گام به جلو به شمار می‌آید، البته هنوز تا خواسته‌های جمهوری اسلامی فاصله قابل توجهی وجود دارد و با دستاورد‌های ملموسی که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، هنوز فاصله داریم.»

ظهر امروز هم عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، با اعلام اینکه زیر ساخت عملیاتی سازوکار متناظر اینستکس در ایران، توسط بانک مرکزی کاملا تکمیل شده است، از سرعت گرفتن تلاش اروپایی ها برای عملیاتی شدن اینستکس خبر داد.

همتی همچنین سه شرط انجام کلیه تراکنش های مجاز بر اساس برجام، گسترش فعالیت آن به تمام کالاهای غیرتحریمی و تحریم شده از طرف ایالات متحده، و تامین منابع اینستکس از صادرات نفت ایران به اروپا را برای پایداری این سازوکار ضروری دانست.

او اعلام کرد الگو‌های متعدد برای حضور سایر پشتیبانان برجام در اینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن، در حال توسعه است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1698


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise