دوشنبه، 10 تیر 1398 - 12:19

معاونت زنان ریاست جمهوری و بیمه سلامت توافق کردند

خدمات رایگان پیشگیری از سرطان پستان برای زنان روستایی و عشایر

غربالگری و ارائه خدمات پیشگیری سرطان پستان زنان روستایی و عشایر به مدت یک سال تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرد.

کرج - امید بانوان؛ مهر نوشت؛ نشست بررسی و اصلاح تفاهم نامه بیمه سلامت میان معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، عصر یکشنبه در محل معاونت زنان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، زهرا جواهریان مشاور عالی معاونت زنان، گفت: پیشنهاد معاونت زنان این است که یک بند جدید به تفاهم نامه قبلی اضافه شود و بر اساس آن غربالگری زنان روستایی و عشایر برای سرطان پستان تحت حمایت بیمه سلامت و تسهیلات تفاهم نامه مذکور میان وزارت بهداشت و معاونت زنان قرار گیرد.

در ادامه علی مطلق رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: سرطان، بیماری رو به افزایشی است و تغییرات جمعیتی و سالمندی کشور یکی از علل افزایش آن است. به طوری که تعداد موارد سرطان طی دو دهه آینده ۶۳ درصد افزایش خواهد یافت.

وی افزود: متاسفانه هزینه های درمان سرطان بسیار بالا بوده و حدوداً ۲۰ درصد از بیماری های قلب و عروق بیشتر است. اما حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد سرطان ها همچون سرطان پستان، روده بزرگ و دهانه رحم، قابل پیشگیری است و این سه نوع سرطان حدود ۴۰ درصد تمام سرطان های زنان را تشکیل می دهند. طی ۶ سال گذشته برنامه ای با عنوان برنامه جامع مدیریت سرطان اجرا شده که در آن مدیریت منابع، اطلاعات و تشخیص و پیشگیری مهم ترین عناوین این برنامه است.

مطلق اظهار داشت: این برنامه به صورت آزمایشی در ۴ استان آزمایش شد و بعد از آن به دنبال تفاهم نامه وزارت بهداشت و معاونت زنان در سراسر کشور اجرا شد. اما در حال حاضر امکان مورد نیاز برای اجرای این برنامه مدیریت منابع و هزینه ها است. سال گذشته نیز برآورد هزینه ها به معاونت زنان اعطا شد.

در ادامه این نشست، محمد رضا میرزایی مدیر کل سلامت عمومی سازمان بیمه سلامت، گفت: متاسفانه سال گذشته برخی اعتبارات ما کاهش یافت و این اعتبارات به طور کامل دریافت نشد. برای غربالگری سرطان نیز باید اعتبارات آن در تفاهم نامه در نظر گرفته شود تا بتوانیم این بند را اجرایی کنیم.

در پایان این نشست، قرار شد بندی مبنی بر قرار گرفتن غربالگری رایگان و ارائه خدمات پیشگیری سرطان پستان زنان روستایی و عشایر و سونوگرافی رایگان به مدت یک سال تحت پوشش تفاهم نامه بیمه سلامت وزارت بهداشت و معاونت زنان به این تفاهم نامه اضافه گردد.

نماینده سازمان برنامه و بودجه نیز با تامین اعتبار لازم برای این منظور موافقت کرد.

کدخبر: 1701


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise