چهارشنبه، 29 فروردین 1403 - 14:59

سازمان غذا و دارو هشدار داد؛

فلزات سنگین تهدید جدی رژ لب‌های تقلبی

کارشناس فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی اداره کل نظارت بر فرآورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو با اشاره به عوارض و اثرات جبران ناپذیر افراط در استفاده از رژ لب، در عین حال نسبت به فلزات سنگین موجود در رژ لب‌های تقلبی و جعلی هشدار داد.

مدآرت. امید بانوان؛ دکتر «شیما حلاج» با بیان اینکه رژ لب از جمله فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی است که استفاده فراوانی را در نقاط مختلف دنیا دارد گفت: زنان در طول زندگی خود ناخواسته مقدار قابل ملاحظه‌ای رژ لب را می‌بلعند و مصرف مستقیم خوراکی آن اثرات منفی مواد شیمیایی مانند فلزات سنگین را تشدید می‌کند.

 وی افزود: استفاده مداوم از این فرآورده‌های آرایشی می تواند جذب فلزات سنگین را در بدن هنگام بلع رژ لب افزایش دهد.

 کارشناس آرایشی سازمان غذا و دارو با توجه به اثرات مضر فلزات سنگین به ویژه برای زنان باردار و کودکان، نسبت به پیامدهای زیانبار استفاده از رژ لب‌های غیراستاندارد و قاچاق و همچنین افراط در مصرف این فرآورده هشدار داد.

 بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، حلاج در ادامه سخنانش مواردی نظیر استفاده نادرست از لوازم آرایشی و بهداشتی، کاهش سن استفاده از لوازم آرایشی بدون در نظر گرفتن استاندارد بودن آنها، قاچاق و تولید محصولات تقلبی را تهدید کننده سلامت عموم مردم به ویژه زنان بر شمرد.

 وی در توضیح بیشتر اظهار داشت: در صورت استفاده از فرآورده‌های غیراستاندارد و قاچاق که اکثراً حاوی مقادیر بالای فلزات سنگین نظیر ترکیبات سرب، آرسنیک و جیوه بوده و چنین ترکیباتی به دلیل داشتن خواص رنگی اغلب به عنوان رنگدانه‌ها در آن فرآورده‌ها استفاده می‌شوند که منجر به انباشته شدن این آلاینده‌ها در بافت‌های نرم خواهند شد و این امر می تواند عوارض و اثرات جبران ناپذیری را برای بدن ایجاد کند.

کدخبر: 17244


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise