یکشنبه، 23 اردیبهشت 1403 - 17:08

جلوگیری از بحران در حوزه‌های آبخیز شهری کرج در پی عملیات آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهری و دیگر حوزه‌های آبخیز استان البرز باعث کنترل حجم به‌سزایی از رواناب‌ها شده است که این مهم نشان از اثربخشی طرح‌های آبخیزداری دارد.

کرج. امید بانوان؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج  به همراه «رامین بیرجانی» مدیر شهرداری منطقه ۱۰ کرج در معیت «اصغر بیات» مدیرکل و «علی شهبازی» معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از سازه‌ها و پروژه‌های آبخیزداری حوزه آبخیز شهر کرج بازدید به عمل آوردند و وضعیت سازه‌ها و عملکرد آنها را در طی بارش‌های بهاری از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

در این بازدید «اصغر بیات» اعلام کرد:  ارزیابی کارشناسان پس از بازدیدهای مکرر در طی بارش‌های بهاری سال جاری حاکی از این است که  اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهری و دیگر حوزه‌های آبخیز استان البرز باعث کنترل حجم به‌سزایی از رواناب‌ها شده است که این مهم نشان از اثربخشی طرح‌های آبخیزداری دارد.

وی همچنين افزود: سازه‌های آبخیزداری اعم از سازه‌های سنگ و ملات، گابیونی و خشکه چین در نقاط مختلف استان البرز به‌ویژه در حوزه‌های آبخیز بالادست کلانشهر کرج توانسته‌اند شدت جریان آب را در بستر آبراهه‌ها کنترل کنند که کنش بستر و فرسایش کناری آبراهه به تبع آن خیلی کم می‌شود.

همچنین «یحیی رمضانی» فرماندار ویژه کرج در این بازدید ابراز رضایت خود از اثربخشی اقدامات آبخیزداری را عنوان نمود و تأکید کرد: یکی از کارکردهای سازه‌ها و طرح‌های آبخیزداری در کنار هدف اصلی آنها که تعادل بخشی جریان سطحی آب است، جلوگیری از انتقال رسوبات به پایین دست و کاهش فرسایش خاک است.

وی ضمن تأکید بر مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی دخیل در این زمینه، خواستار پیگیری جدی جذب اعتبارات شدند.

اصغر بیات در پایان این بازدید هدف از اجرای پروژه‌های آبخیزداری را استفاده بهینه از منابع آب‌های سطحی و سیلاب‌ها در تغذیه سفره‌های زیر زمینی و کنترل فرسایش و رسوب عنوان کرد.

وی همچنین تصریح کرد که مبحث کنترل سیلاب و فرسایش رسوب در استان البرز به دلیل قرار گرفتن بافت شهری در پایین دست حوزه‌های آبخیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به اثربخشی مناسب اقدامات آبخیزداری و پر شدن ظرفیت مخازن تعدادی از سازه‌ها در حوزه آبخیز شهری کرج،  به همکاری همه جانبه دستگاه‌ها در خصوص مرمت این سازه ها تأکید کرد و گفت: ایجاد کارگروه ویژه سیلاب شهری با مشارکت دستگاه‌های متولی به‌ویژه شهرداری به منظور اجرای اقدامات تکمیلی و مرمتی و در نهایت اجرای مدیریت جامع حوزه آبخیز در استان البرز امری ضروری است که باید انجام شود.

کدخبر: 17565


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise