دوشنبه، 17 تیر 1398 - 10:38

خلیلی اردکانی:

حوزه فرهنگ با مشکلات عدیده و نابسامانی‌های جدی رو به رو است

رئیس کمیسیون نظارت و تحول اداری شورای اسلامی شهر کرج گفت که حوزه فرهنگ با مشکلات عدیده و نابسامانی های جدی رو به رو است.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از پایگاه خبری شورای اسلامی شهر کرج؛ محمدحسین خلیلی اردکانی در بازدید از سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری کرج با بیان مطلب فوق اظهار داشت: کلانشهر کرج به جهت تجربه رشد سریع جمعیت و مهاجرپذیری بالا و همچنین مشاهده بحران‌های متنوع اجتماعی یکی از مناطق آسیب پذیر به لحاظ فرهنگی است و این حساسیت برنامه ریزی برای ارتقای فرهنگی را مضاعف می کند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از رسالت‌های حوزه فرهنگی ایجاد فضای گفتگو، نشاط، خلاقیت و افزایش امید به زندگی در جامعه است، بیان داشت: نگرش مسئولان به حوزه فرهنگی نباید از پشت عینک ممیزی ها و سختگیرانه باشد، بلکه باید رویه جذب حداکثری و دفع حداقلی را دنبال کنیم و فعالیت های فرهنگی را با استانداردهای روز دنیا بروزرسانی نماییم.

خلیلی اردکانی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از ساختارهای فرهنگی در کرج به لحاظ منظر هیچ شباهتی با فضاهای فرهنگی ندارند و برخی اماکن فرهنگی، ورزشی شهر به تصرف غیرقانونی برخی درآمده اند. همچنین فرهنگسراها در زمینه های کلیشه ای و غیرکاربری و بر خلاف وظایف و اهداف ذاتی فعالیت دارند که باید ساماندهی شود.

این مسئول در ادامه با انتقاد از واگذاری مراکز ورزشی به صورت غیر واقعی، خواستار جلوگیری از به کارگیری افراد غیرمتخصص و بر مبنای روابط فامیلی و شخصی در بدنه فرهنگسراها یا دیگر مراکز شد و اضافه کرد: موضوعاتی همچون تجهیز سمن ها و نهادهای مدنی، راه اندازی سرای محله در هر یک از مناطق سطح شهر، تخصیص 5 میلیارد ریال ردیف فرهنگی برای هر یک از مناطق، تخصیص تعدادی تابلو برای آموزش های شهروندی و... از تباصر فرهنگی بودجه 98 هستند که انتظار می رود همچون تباصر سال 97 بدون اجرا باقی نمانند.

عضو شورای اسلامی شهر کرج در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: ما شعارها و ویترین فرهنگی مناسبی داریم اما ساختار فرهنگی اساسی نداریم و جای برخی رویدادها همچون جشنواره تابستانی در بوستانها، جشنواره بادبادک ها، جشنواره تولیدات دستی و آثار هنری، خانه استارت آپ، سفرهای گردشگری نیم یا یکروزه، برگزاری کنسرت خوانندگان مجاز، برگزاری جشنواره های ویژه کودکان و نوجوانان و تئاترهای خیابانی در سطح شهر بسیار خالی است.

خلیلی اردکانی با بیان اینکه ما در ساکنینِ شهر احساس تعلق خاطر به محیط زندگی ایجاد کنیم تا آنها نیز درگیر فعالیت های فرهنگی شوند، تصریح کرد: حوزه فرهنگی باید رکود خارج شده و به عرصه ای پویا و با نشاط تبدیل شود و افرادی با احساس مسئولیت بالا و دلسوزی قدم به آن بگذارند، تنها در چنین شرایطی است که می توان به داشتن شهری سالم و ایده آل امیدوار بود.

علیرضا رحیمی مدیرعامل جدید سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری کرج نیز در این دیدار به تشریح اهم برنامه های خود در این مجموعه پرداخت و برای رفع مشکلات و کاستی ها در آینده قول مساعد داد. وی وجود چالش های متعدد فرهنگی را پذیرفت و تاکید کرد که حل آنها نیازمند مشارکت و همراهی سایر نهادها به ویژه تشکل های مردم نهاد است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1763


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise