دوشنبه، 14 خرداد 1403 - 13:55

راه‌های افزایش اعتماد به نفس زنان

اعتماد به نفس یا خودباوری، ارزشی است که افراد برای توانایی‌ها، افکار و عقاید خود قائل می‌شوند. این ویژگی در چهره، رفتار و حرکات نمود پیدا می‌کند.

بانوان پلاس . امید بانوان؛ ما با این اسلحه به دنیا نمی‌آییم بلکه باید خود درصدد دستیابی به آن باشیم. هر کسی همیشه این سلاح را در دست ندارد و تنها با صحبت کردن نمی‌توان آن را به دست آورد. بله از «اعتماد به نفس» صحبت می‌کنم بعضی از خانم‌ها برای افزایش اعتماد به نفس در وجودشان با دشواری خاصی روبرو هستند.

 

اولین دلیل این دشواری این است که ما خانم ها به صورتی غریزی بیشتر از آنکه به خود توجه کنند، بر مسایل اطرافیان متمرکز می شوند و طبیعی است که زمان کمتری برای پیشرفت و ارتقاء اعتماد به نفس در وجود خود می یابند. دلیل دیگر این که دختران حتی از ابتدای تاریخ، بیش از آنکه به داشتن جسارت و اعتماد به نفس تشویق شوند. به بی ارادگی و انفعال ترغیب می شده‌اند.

امّا همه روزه هنگامی که تلویزیون را روشن می‌کنیم و یا شروع به خواندن روزنامه می‌کنیم. با حجم وسیعی از اطلاعات و اخبار در مورد خانم‌های موفق و با اعتماد به نفس بالا برخورد می‌کنیم. چگونه این خانم‌ها به خودباوری رسیده‌اند؟ چطور آنها با وجود همه سختی‌ها و مشکلات موجود، به سعی و تلاش خود ادامه داده‌اند؟

 

اعتماد به نفس چیست؟

 

اعتماد به نفس، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوۀ احساس او دربارۀ «من» خویش بستگی دارد.

 

ما در مورد خودمان چگونه فکر می‌کنیم؟ آیا نظر مساعدی نسبت به خودمان داریم و به خودمان احترام می‌گذاریم؟ اگر پاسخ ما به سؤالات اخیر مثبت باشد، در این صورت می‌توان گفت که ما از یک من قوی و ایده‌آل، برخوردار هستیم، امّا اگر ما نظر مساعدی نسبت به خودمان نداشته باشیم و برای خودمان احترام قائل نشویم، می‌توان گفت که ما دارای من ضعیفی هستیم.

 

مع الوصف باید گفت که نظر فرد نسبت به خودش در موقعیت‌های مختلف زندگی یکسان نیست و شاید او در یک موقعیت خودش را خوب و قوی بپندارد، ولی در موقعیت دیگری خود پنداری ضعیفی داشته باشد.

 

اغلب ما بیشتر به جنبه‌های ضعیف خودمان اهمیت می‌دهیم

 

چیزی که تأسف‌آور است، این است که اغلب ما، معمولاً بیشتر به جنبه‌های ضعیف خودمان اهمیت می‌دهیم و تمام توجه‌مان را بر روی نکته ضعف‌هایمان متمرکز می‌کنیم نه بروی امتیازاتمان.

 

چاره کار چیست؟ اولین قدم ما برای تقویت و بالا بردن اعتماد به نفس‌مان، درک و فهم این حقیقت باید باشد که اعتماد به نفس، در واقع همان نظر و عقیده‌ای است که ما راجع به خودمان داریم. آگاهی از این امر منجر به این خواهد شد که در تقویت اعتماد به نفس‌مان در مسیر صحیحی گام برداریم.

 

در مرحله بعدی، باید از خودمان بپرسیم که چرا در برخی از جنبه‌های زندگی دارای اعتماد به نفس کافی نیستیم؟ یک دلیل آن، شاید مورد مقایسه قرار دادن خودمان با افراد دیگر باشد.

 

به این ترتیب، اگر در این مقایسه ما خودمان را کمتر از دیگران بدانیم، مسلماً خود پنداریمان را به نقصان خواهد نهاد. به طور کلی، هنگامی که ما خودمان را با فرد دیگری مقایسه می‌کنیم، این فرد چه یک هنرمند باشد و چه یک ورزشکار، یک وکیل، یک پزشک، یک تاجر و یک دانشجو اگر آن فرد را در برخی خصوصیت ها بهتر از خودمان بدانیم، خود پنداری ما تضعیف خواهد گشت.

 

اعتماد به نفس رمز پیروزی زنان

 

زنان با مردان از همه لحاظ برابرند و حتی در مواقعی هوش و زکاوتی از مردان بیشتر ولی در یک مورد با هم تفاوت دارد و آن مواجه با سختی و پیچیدگی‌های کار است که مردان با مواجه با آن تلاش خود را مضاعف می‌کنند ولی اکثر زنان هوشمند اول توانایی خود را زیر سؤال می‌برند و اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و در نتیجه کارایی کمتری از خود نشان می‌دهند.

 

در زنان مسائلی چون حقوق پائین، توجه کم و استفاده کمتر از آنها در محل کار نمی‌تواند عزت نفس آنان را خدشه‌دار کند ولی متأسفانه خود آنانند که راه را برای خود تنگ کرده و در مقایسه با مردان با روبرویی با مشکلات اعتماد به نفس خود را از دست داده و توانایی کمتری از خود نشان می‌‌دهند.

 

چند نکته مهم برای افزایش اعتماد به نفس

 

به هنگام مقایسه خود با دیگران باید به این نکته توجه داشته باشیم. چرا که هیچ کس فقط یک مرد یا یک زن نیست. بلکه پیش از هر چیز دیگری همه یک انسان هستیم.

 

از آینه دوری کنیم

 

وقتی خانم‌ها زمان زیادی را صرف ظاهر خود می‌کنند و به چیزهای دیگر رسیدگی نمی‌کنند، کمتر خوشحال هستند. ما نمی‌گوییم به ظاهرمان اهمیت ندهیم. ولی افراط در رسیدن به ظاهرمان، حواس ما را از جنبه‌های دیگر زندگی پرت می کند.

 

مسئولیتی را بر عهده بگیریم

 

این نکته اولین و مهمترین جزء فرمول اعتماد به نفس است ما و تنها خودمان می‌توانیم در زندگی خود تحولی به وجود آوریم. اگر منتظریم که موقعیت خوبی به ما پیشنهاد شود، لازم است زمان زیادی را صبر کنیم. این نکته را بدانیم مسیری که ما را به قله اعتماد به نفس می‌رساند همان جاده‌ای است که خود قدم در آن نهاده ایم و مطمئناً شخص دیگری نمی تواند ما را به قله برساند.

 

به خدا توکل کنیم

 

مطمئن باشیم اگر توکل خود را به خالق متعال بیشتر کنیم، قطعاً احساس درونی بهتری خواهیم داشت و تکیه گاه مطمئنی را داریم که در تمام لحظات و اتفاقات یاور ما خواهد بود.

 

تجربه های جدیدی را در زندگی امتحان کنیم

 

هر چیز جدید و نوینی را امتحان کنیم در کلاسی که در زمینه آن آشنایی چندانی نداریم، شرکت کنیم. امتحان و آزمایش توانایی‌ها و قابلیت‌ها در حیطه‌ای جدید، راهی شگفت‌انگیز برای آموختن اعتماد و اتکاء بر خویش است.

 

ابتدا طرح یک عمل را بریزیم و سپس آن را به انجام رسانیم. یک زمینه خاص برای پیشرفت شخصی و حرفه‌ای خود انتخاب کنیم و از قبل اقداماتی را که برای دستیابی به آن لازم است، مرحله‌بندی کنیم و برای هر مرحله زمان خاصی را در نظر بگیریم. اکنون وقت آن رسیده است که هر مرحله‌ای را براساس طرحی که از قبل پیش‌بینی شده، بدون هیچ عذر و بهانه ای به پایان برسانیم.

 

در انجام کارهایمان پافشاری کنیم

 

زمانی که در میدان چالشی جدید قرار می‌گیرید مقاومت به خرج دهید. اعتماد به نفس واقعی از این اعتماد ناشی می‌شود که ما می‌توانیم با اتکا بر توان خویش و بدون در نظر گرفتن نتیجه کار با سعی و تلاش عملی را انجام دهیم و با جسارت تمام آن را به پایان رسانیم.

 

اگر زمانی که اعتماد به نفس انجام کاری را داریم، مسئولیت انجام آن عمل را به تعویق بیندازیم، هرگز آن را انجام نخواهیم داد، امّا در حیطه علم روان‌شناسی، به این نتیجه رسیده‌ایم که تغییر رفتار سبب ایجاد تغییراتی در احساسات انسان می‌شود.

 

بنابراین اگر عهده دار انجام کاری می‌شویم و آن را با اعتماد به نفس صوری و ظاهری انجام می‌دهیم، مطمئن باشیم احساس اعتماد به نفس واقعی در درونمان ریشه می‌دواند.

 

 از انسان‌های موفق کمک بخواهیم

 

آیا شخص قابل اعتمادی را می‌شناسیم که بتواند یکی پس از دیگری مسئولیت کارهای جدید و همراه با ریسک را عهده‌دار شود؟ ببینیم که او چطور این کار را انجام می‌دهد! به خود جرئت دهیم و با این گونه افراد ملاقات کنیم و دریابیم که چطور آنها مسئولیت‌های خطیر را برعهده می‌گیرند.

 

انسان‌های مطمئن به خود از کمک کردن به افراد خوشحال می‌شوند و از این طریق تلاش‌ها و تشویق‌هایی را که سبب شده امروز به چنین موقعیتی برسند تداعی می‌کنند.

 

اگر فکر می‌کنیم به ورزشکاری موفق غبطه می‌خوریم و یا اگر در مورد زنی که در شصت سالگی به دانشگاه پزشکی راه یافته است در روزنامه مطلبی خوانده‌ایم و آهی آرزومندانه کشیده‌ایم، بدانیم که همین جا و همین حالا فرمول اعتماد به نفس را در دست داریم.

 

کیف پول خود را مرتب و تمیز کنیم

 

هر هفته زمانی را صرف تمیز کردن کیف پول خود کنیم. رسیدها، کارت ویزیت‌ها و تکه کاغذها را دور بیندازیم. مرتب کردن و مدیریت کردن چیزهای کوچک و مهم می‌تواند به ما کمک کند که احساس کنیم کنترل زندگی خود را در دست داریم.

 

تماس چشمی برقرار کنیم

 

وقتی با خانم‌های همکار یا اطرافمان خود حرف می‌زنیم، در چشم او نگاه کنید. این کار عادت افرادی با اعتماد به نفس بسیار بالاست. اگر طرفمان متوجه عدم اعتماد به نفس در ما نشود، ما هم متوجه آن نخواهیم شد.

کدخبر: 17719


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise