چهارشنبه، 16 خرداد 1403 - 14:45

چیزهای کوچکی که برای کودکان بسیار باارزش‌ هستند

گاهی اوقات، این چیزهای کوچک هستند که بیشترین تأثیر روی ما دارند. این امر به ویژه در مورد کودکان صادق است: خواندن یک داستان اضافی در زمان خواب، اجازه انتخاب پیتزا برای خانواده، یا خرید بستنی بعد از مدرسه ممکن است برای شما کار بزرگی نباشد، اما برای بچه‌ها بسیار مهم است. در واقع دلگرمی کودکان با کارهای کوچک بسیار مهم و تاثیر گذار است.

دخترانه. همسرانه. مادرانه. امید بانوان؛ بچه‌ها می‌خواهند احساس کنند خاص، مورد توجه، مراقبت و دوست‌داشتنی هستند. هنگامی که شما برای انجام کاری اضافی برای آن‌ها تلاش می‌کنید – مانند قرار دادن چیپس‌های شکلات روی پنکیک- احتمالاً فرزندان شما این کار را به‌عنوان تأییدی اضافی برای این که شما آن‌ها را دوست دارید تلقی می‌کنند. آن‌ها از قبل می‌دانند که شما اهمیت می دهید، اما این لحظات به سادگی این حقیقت را تقویت می‌کند و در عین حال دلیل کافی برای لبخند زدن به آن‌ها می‌دهد. دلگرمی کودکان با کارهای کوچک بسیار ساده است و حسی عمیق و ماندگار به آن‌ها هدیه می‌کند.

 

اگر از خود می‌پرسید «بچه‌ها چه چیزی را دوست دارند؟» پاسخ ممکن است ساده‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنید. در اینجا ۳۰ کار ساده وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا به فرزندان خود بفهمانید که چقدر برای شما اهمیت دارند و خودتان هم یاد بگیرید که دلگرمی کودکان با کارهای ساده چقدر مهم است.

 

آثار هنری کودکان را مهم تلقی کنید

گردنبندهای ماکارونی را که بچه‌ها درست کرده‌اند به گردن آویزان کنید و نقاشی‌های او را در جای مخصوص بچسبانید. هر قدر که آثار هنری کودکتان را به نمایش بگذارید، حس غرور و موفقیت به او می‌دهد.

 

آیا والدین واقعاً می‌توانند فرزند محبوب داشته باشند و دیگران را کمتر دوست بدارند؟

طوفان فکری یک مانترای خانوادگی

یک شعار یا شعار خانوادگی را به در یخچال خود بچسبانید و هر زمان که فرزندتان احساس ناامیدی کرد آن را بگویید. جملاتی مانند اینجا چند نمونه آورده شده است: “غیرقابل توقف!” “ما می‌توانیم!” “ما هم را داریم!” شعارهایی آشنا برای بهبود خلق و خوی کودکان و بخشی از دلگرمی کودکان با کارهای کوچک است.

 

زمان با کیفیتی را با کودکان بگذرانید

بچه‌های خوشحال

 

اگر چند فرزند دارید، فقط با یکی از آن‌ها قدم بزنید. همچنین می‌توانید از جایی که به آن‌ها علاقه دارد، دیدن کنید – سینما، فروشگاه صنایع دستی، رستوران محلی مورد علاقه‌تان – باعث ارتباط فردی با کودک می‌شود و به او دلگرمی می‌دهد

 

روی جعبه ناهار یادداشت بنویسد

یک یادداشت (و گاهی اوقات یک تکه شکلات) را در جعبه‌های ناهار بخشی از دلگرمی‌های کوچک برای کودکان است. یک یادداشت شیرین و دلگرم‌کننده تهیه کنید تا روزشان را روشن‌تر کنید. همچنین می‌توانید به جای آن یک جوک یا معمای خنده دار را انتخاب کنید.

 

علایق خود را به اشتراک بگذارید

صحبت کردن درباره کارتون مورد علاقه‌تان یا رنگی که دوست دارید از همین دلگرمی‌‌های کوچک برای کودکان است. نشان دادن علاقه به علایق فرزندتان باعث می‌شود که او احساس کند دوستش دارید.

 

«نه» را به «بله» تبدیل کنید

آیا می‌خواهید کوچولوی خود را غافلگیر کنید؟ به چیزی که معمولاً ممنوع است، مانند نشستن روی میز آشپزخانه یا خوردن دسر قبل از شام، «بله» بگویید.

 

به دنبال هیجان باشید

آیا کودک شما هیجان دارد؟ در سواری در شهربازی به اندازه آن‌ها اشتیاق نشان دهید! همچنین می‌توانید هیجان‌های خود را در تاب‌های زمین بازی، تپه‌های سورتمه‌سواری، مسیرهای دوچرخه‌سواری و موارد دیگر به کودک نشان دهید و بخشی از دلگرمی‌های کوچک برای کودکان را به او هدیه بدهید.

 

لباس‌های هماهنگ بپوشید

به فرزندتان دستبند یا لباسی بدهید که با هم ست شوید. آن‌ها دوست خواهند داشت یک مدل از مامان یا بابا باشند. این یک دلگرمی کوچک برای کودکان است.

 

دلگرمی کودکان با کارهای کوچک

 

آیا انتظار می رود فرزند شما اتاقی مرتب داشته باشد؟ خب همیشه این اتفاق نمی‌افتد. گاهی می‌شود از آن چشم پوشی کرد یا به یک تذکر همراه با شوخی بسنده کرد. کودک شما اینجا اطمینان پیدا می‌کند که اگر روزی اشتباه بزرگتری از او سر زد کنارش هستید.

 

کودک را وادار به فعالیتی که دوستش ندارد نکنید!

قرار نیست کودک شما به چیزی که شما دوست دارید علاقه نشان دهد. قرار نیست از هر کلاس فوق برنامه‌ای استقبال کند.چه فوتبال باشد، چه شنا و چه نقاشی یا موسیقی! به بچه‌ها اجازه دهید خودشان علاقه‌شان را پیدا کنند. این بخشی از دلگرمی‌های کوچک برای کودکان است.  به یاد داشته باشید که هر کودکی علایق متفاوتی دارد.

 

گاهی اوقات شلخته باشید!

بگذارید کودک ۳ ساله شما در هر گودالی که پیدا می‌کند بالا و پایین بپرد و یا کودک دبستانی شما در حیاط خلوت گل آلود بازی کند. او را تشویق کنید که رها باشد و اوقاتی را بدون نگرانی از اینکه دیگران چه فکری می‌کنند، برای خودش بازی کند.

 

حس استقلال به کودک بدهید

آموزش استقلال برای کودکان خردسال حیاتی است. قبل از مداخله به آن‌ها فرصت دهید تا در زمین بازی مبارزه کنند. آن‌ها مستقل شدن را یاد می‌گیرند.

 

به او فرصت دیدار با خانواده را بدهید

سنت‌های خانوادگی به کودکان چیزی می‌دهد که هر هفته، ماه یا فصل منتظر آن باشند. برخی از مراسم سرگرم کننده مثل آخر هفته‌ها با مادربزرگ، یکشنبه دوچرخه سواری، چیدن سیب در پاییز و خوردن میوه نوبرانه باعث دلگرمی کودک با کارهای کوچک است.

 

درباره‌ی علایقشان سوال کنید

بسیاری از کودکان نقش آفرینی را به عنوان معلم دوست دارند. از کودک خود بخواهید در مورد چیزی که از آن لذت می‌برد، چه کارتون یا نقاشی، به شما آموزش دهد، سپس به آنها بگویید که چه مربیان خوبی هستند.

 

اجازه بروز خلاقیت بدهید

فرزندتان را تشویق کنید تا هر چیزی را که می‌خواهد برای بیرون رفتن بپوشد. گاهی ممکن است انتخاب او خجالت آور باشد. ولی راهی است برای ایجاد خلاقیت! خلاقیت او را جدی بگیرید!

 

آن‌ها را تحسین کنید

یکی از دلگرمی‌های کودکان با کارهای کوچک، گفتن یک جمله دلگرم کننده وقتی است که او توقعش را ندارد. مثلا وقتی که او دارد در پارک می‌دود کنارش بروید و به بگوید:‌ به تو افتخار می‌کنم! وقتی فرزندتان در حال گوش کردن موسیقی است، چیز شگفت انگیزی در مورد او بگویید. بچه‌ها به تحسین و تمجید به خوبی پاسخ می‌دهند، به خصوص زمانی که مستقیماً به آن‌ها گفته نمی‌شود.به همین ترتیب، وقتی فرزندان خود را تحسین می‌کنیم، می توانیم تلاش‌ها و سخت کوشی آن‌ها را به جای موفقیت و شکست تحسین کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد که گفتن به کودک، «من به تو افتخار می‌کنم که تسلیم نشدی» اعتماد به نفس و عزت نفس را با اطمینان بیشتری نسبت به گفتن «تو بسیار باهوشی» افزایش می‌دهد. ما می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم تا احساسات مثبتی در مورد توانایی‌شان برای حل موفقیت‌آمیز مشکلات عاطفی که ضربه روحی‌شان ایجاد کرده است، ایجاد کنند.

 

ستایش تلاش‌های یک کودک ممکن است قوی‌ترین راهی باشد که می‌توانیم تاثیر مثبتی بر عزت نفس و اعتماد به نفس او بگذاریم. بچه‌های ما که آسیب دیده‌اند، به‌ویژه نیاز به شنیدن تشویق دارند. آن‌ها می‌دانند، حتی اگر نتوانند آن را در قالب کلمات بیان کنند، که راه درازی در پیش دارند تا از آسیب‌های خود عبور کنند. آنها باید بشنوند که می گوییم ما می دانیم که با موقعیت های سختی روبرو هستند و با احساسات بزرگی دست و پنجه نرم می کنند و به آنها افتخار می کنیم که خودشان را رها نکردند.

 

برای شادی به او احساس امنیت بدهید

 

کودکان تا زمانی که از نظر جسمی و احساسی احساس امنیت نکنند، نمی‌توانند شاد باشند. ایجاد دوستی یا یادگیری مهارت‌های جدید مستلزم ریسک کردن است. اگر فرزندان ما باور نداشته باشند که مکانی امن برای فرود آمدن دارند، به سختی این خطرات را قبول خواهند کرد. ما باید از نظر عاطفی فضای امنی برای فرزندانمان باشیم و محبت و حمایت کنیم، مهم نیست که چقدر احمق هستند. آن‌ها به یک پایه امن نیاز دارند که از آن خود را راه اندازی کنند. ضروری است که فرزندان ما باور داشته باشند که ما از آن‌ها حمایت می کنیم و بدون توجه به اشتباهاتی که مرتکب می‌شوند به دوست داشتن آن‌ها ادامه خواهیم داد. فقط کودکان ایمن می‌توانند کودکانی واقعاً شاد باشند. دلگرمی کودکان با کارهای کوچک زمانی اتفاق می‌افتد که کودک فاقد استرس باشد و واقعا بچگی کند.

 

این نکات را به خاطر بسپارید!

بازی چیزی جدا از کارهای روزمره زندگی نیست. این چیزی نیست که در نهایت با پایان کار به آن برسیم. بلکه بازی مانند موسیقی نیرویی است که در استخوان خود احساس می‌کنیم و در قلبمان زمزمه می‌کند. همانطور که بچه‌ها نشان می‌دهند، بازی در آنجا نیست، بلکه برای همیشه اینجا و اکنون است.

 

کودکان به چیزهای بیشتری نیاز ندارند. بهترین اسباب‌بازی‌هایی که یک کودک می‌تواند داشته باشد، پدر و مادری است که روی زمین بنشیند و با آن‌ها بازی کند. به بیان دیگر دلگرمی کودکان با کارهای کوچک بسیار ثمربخش‌تر از کارهای تجملاتی است. اشکال ندارد که گاهی پوچ، مضحک و کاملاً غیرمنطقی باشیم. حماقت شربت شیرینی است که به ما کمک می‌کند تا قر‌ص‌های تلخ زندگی را قورت دهیم.

بازی فقدان استرس است، بازی بالاترین شکل تحقیق است. حمایت از کودکان برای بازی مستلزم این است که به یاد داشته باشیم که زندگی چیست. هدف از A-Z گرفتن نیست، بلکه رویاپردازی فراتر از هر دو است. برای یک کودک کوچک بین بازی و یادگیری تقسیمی وجود ندارد. بین کارهایی که «فقط برای سرگرمی» انجام می‌دهد و کارهایی که «آموزشی» هستند ارتباط مستقیمی وجود دارد.

دلگرمی کودکان با کارهای کوچک بسیار تاثیرگذار است، زیرا کودکان تحت تأثیر شیطانی به نام «منیت» و «خشم» قرار نگرفته‌اند. آن‌ها فقط می‌دانند عشق، سرگرمی، غافلگیری، کنجکاوی، و هیجان و معصومیت چیست.

طبیعت کودکان آنقدر پویا است که چیزها را تکرار نمی‌کنند. هر بار که کار جدیدی را امتحان می‌کنند. اگر یک مجموعه اسباب‌بازی بدهید، آن‌ها با استفاده از اسباب‌بازی‌های یکسان به ۱۰۰ روش مختلف بازی می‌کنند. آن‌ها همیشه پویا و خلاق هستند، که میلیون‌ها ژن جدید را در بدن فعال می‌کنند.

کلام پایانی

این یک سوال عمیق و آشکار است. فکر می‌کنم پاسخ این است که کودکان شادی را یافته‌اند و بزرگسالانی که به دنبال خوشبختی از طریق به دست آوردن کالاهای مادی هستند، آن را پیدا نکرده‌اند. می‌بینی وقتی بچه هستی فکرت این نیست که این ماه وام مسکن را چگونه بپردازم، فقط طبیعی زندگی می‌کنی. ما باید لحظاتی را برای قدردانی از چیزهای کوچک صرف کنیم و کاملاً جذب چیزهای بزرگ نشویم. این بدان معنا نیست که ما باید خودمان آن خانه بزرگ در محله زیبا را رها کنیم و به یک کانکس کوچ کنیم. این بدان معناست که ما باید چنین امیالی را دستکاری کنیم تا فقط به آن امیال تبدیل نشویم و تنها از طریق خواسته‌هایمان برای چیزهای خوب زندگی کنیم زیرا این افکار ما را به پوچی می‌رساند.

 

کودکان ما در جهان امروز چالش‌های زیادی دارند. آن‌ها روزهای بد و روزهای خوب خودشان را دارند، اما بیشتر اوقات خوشحال هستند. آن‌ها وقت گریه‌های بلند با گرفتن یک تافی خوشحال می‌شوند و از بودن در لحظه (بیشتر) قدردانی می‌کنند و از این طریق به ما نشان می‌دهند که چگونه در لحظه شاد باشیم.

کدخبر: 17734


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise