آرشیو، 8 آبان 1394 - 19:32

پاره قلب شما کیست؟

رابطه خواهر و برادری یکی از بی‌آلایش‌ترین رابطه‌هاست که می‌تواند در آرامش روح و روان  هر انسانی دارای جایگاه خاص و ویژه باشد.

کرح - امید بانوان؛ تبیان نوشت؛ بیایید یک بار دیگر به رابطه میان خود و خواهران و برادرانمان نگاه کنیم و آن را مقایسه کنیم با رابطه خواهر و برادر آسمانی اهل بیت. بوی محرم که می‌آید تمام احوالات شیعیان بوی حسین (علیه السلام) و زینب (علیه السلام) به خود می‌گیرد. خواهری و برادری که به هم عشق می‌ورزیدند و لحظه‌ای از هم فارغ نبوده و پاره قلب یکدیگر بودند. نوع نگاه و نحوه برخورد این خواهر و برادر به یکدیگر دریچه‌ای تازه را در مقابل چشمان خواهران و برادران می‌گشاید که این روزها شاید مشکلات و دغدغه‌های زندگی آنها را از هم غافل ساخته است.

خواهران و برادرانی که می‌توانند سنگ صبور هم باشند و در مشکلات پشت و پناه هم، خواهر و برادری از یک پدر و مادر و از یک خانواده و تربیت مشترک، کسانی که از بدو تولد در کنار یکدیگر بوده‌اند تا روزگاران پیری در کنار هم خواهند بود. در رابطه میان‌شان هیچ نفع و سودی دخیل نیست جز مهر و عطوفتی که از کودکی میان‌شان شکل گرفته است و بعد از پدر و مادر این خواهر و برادر هستند که تکیه گاه یکدیگرند و می‌توانند بدون داشتن چشم داشتی برای هم مفید باشند.

تویی که نمی‌شناختمت

در بسیاری از خانواده‌ها پیوندهای عاطفی میان خواهر و برادران به قوت گذشته نیست. از وظایف والدین به حساب می‌آید که رابطه میان خواهران برادران را در خانواده تحکیم نمایند.

اگر در کنار کسانی قرار بگیرید که تک فرزند هستند و یا از داشتن خواهر محروم؛ این سخن را قطعاً از زبان آنها خواهید شنید که نبود خواهر آنها را دچار خلاء‌های عاطفی کرده است. پسرانی که از داشتن خواهر محروم هستند نسبت به کسانی که دارای خواهر هستند از لحاظ ارتباط عاطفی ضعیف‌تر عمل می‌کنند. پسرانی که در خانواده خود داشتن خواهر را تجربه می‌کنند بسیاری از مهارت‌های عاطفی و اجتماعی لازم را در برخورد با جنس مخالف می‌آموزند. اما پسرانی که از داشتن خواهر محروم بوده‌اند رفتاری خشک‌تر و سردتر از خود نشان خواهند داد.

یک حامی قدرتمند

داشتن یک برادر خوب حس داشتن یک حامی بزرگ را برای خواهر تداعی خواهد کرد. وجود برادر در کنار یک دختر او را با فضاهای زنانه آشناتر کرده و موجب تعدیل عواطف تند و افراطی خواهر خواهد شد.

بعد از ازدواج نیز حضور یک برادر حامی می‌تواند باعث دلگرمی یک زن در زندگی زناشویی شده و این حس را در او تقویت کند که در صورت بروز مشکل در زندگی زناشویی می‌تواند حسابی ویژه بر روی برادرش باز کند.

رابطه‌هایی که باید تقویت شود

در بسیاری از خانواده‌ها پیوندهای عاطفی میان خواهر و برادران به قوت گذشته نیست. دیده می‌شود رابطه افراد با دوستان و همکاران‌شان بیشتر از خواهر و برادران خود است. در این میان این از وظایف والدین به حساب می‌آید که رابطه خواهر و برادر را در خانواده تحکیم نمایند. در وحله اول باید توجه داشت که والدین در دوران کودکی با تبعیض قائل شدن میان فرزندان دختر و پسر خود بذر کینه و عداوت را در میان آنها نکارند.

همچنین در دوران جوانی به آنها یاد آوری نمایند که عمر پدر و مادر روزی به سر خواهد آمد و این خواهران و برادران هستند که در کنار یکدیگر خواهند ماند و پشت و پناه یکدیگر خواهند بود . آمارها نیز این نکته را تایید می‌کند که در بیش از هفتاد و پنج در صد از افراد بالای 65 سال دست و کم یک خواهر و برادر در کنار هم خواهند بود.

رابطه‌ها را چگونه مستحکم کنیم

داشتن یک برادر خوب حس داشتن یک حامی بزرگ را برای خواهر تداعی خواهد کرد. وجود برادر در کنار یک دختر او را با فضاهای زنانه آشناتر کرده و موجب تعدیل عواطف تند و افراطی خواهر خواهد شد.

رابطه میان خود و خواهران و برادرانتان را می‌توانید با رعایت نکات زیر مستحکم‌تر کنید:

 با هم صحبت کنید:

یکی از ساده‌ترین راهها برای نزدیک‌تر شدن شما به یکدیگر برقراری رابطه کلامی است. با هم گفتگو کنید، رازهای ساده خود را با هم در میان بگذارید، اتفاقات روزانه را برای یکدیگر تعریف کنید و اجازه دهید این رابطه هر چه بیشتر خودمانی شود.

اوقات بیشتر ی در کنار هم باشید:

ساعت‌های بیشتری را در کنار یکدیگر بگذرانید، به طور مثال سعی کنید یک وعده غذایی را در کنار هم باشد و یا اینکه با هم به تفریح و سفر بروید.

گذشت داشته باشید:

از خطاهای یکدیگر بگذرید و سعی کنید با احترام به عقاید یکدیگر لحظاتی توام با آرامش را در کنار یکدیگر بگذرانید و با یکدیگر با نهایت ادب و احترام برخورد نمایید.

 عاشقانه در کنار هم:

خواهری و برادری جزئی لاینفک از زندگی شماست و شما هیچ‌گاه نمی‌توانید آنها را از خود ندانید. پس آنها را همانگونه که هستند با تمام نقاط ضعف و قوت‌شان بپذیرید و دوست بدارید و حتی اگر دلخوری در قلب شما وجود دارد آن را کنار بگذارید و عاشقانه به یکدیگر مهر بورزید.

و در پایان باید یاد آوری کرد ما الگویی داریم از عاشقانه زیستن خواهر و برادری مهربان در کنار یکدیگر، خواهر و برادری که حتی لحظه‌ای دوری هم را تاب نداشتند، خواهری که بعد از هجرت برادر و رساندن پیام قیام او نتوانست بیش از یک سال دوام بیاورد و به سوی برادر شتافت. 

انتهای پیام/

کدخبر: 178


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise