سه‌شنبه، 29 خرداد 1403 - 16:04

آغاز فاز جدید مرمت بقعه متبرک امامزاده زید و رحمن(ع)

معاون میراث فرهنگی البرز از آغاز فاز جدید مرمت بقعه مبارکه امامزاده زید و رحمن (ع) اشتهارد خبر داد و گفت: چندی پیش کارگاه مرمت تحویل شده و کار آغاز شده است.

اشتهارد. امید بانوان؛ «مهدی ارباب‌نیا» اظهار کرد: در سنوات گذشته مرمت بخش‌های بیرونی و مرمت استحفاظی بنا انجام شده است و اکنون بیشتر بر روی ظاهر بنا و جداره‌های داخلی گنبدها کار می‌شود. 

به گفته معاون میراث فرهنگی استان البرز مدت قرارداد این فاز مرمتی 3 ماه است و تمام تلاش بر این است تا زودتر از این موعد و قبل از ماه محرم به اتمام برسد تا امامزاده برای رفت و آمد زوار آماده باشد. 

او افزود: پرونده مرمت بقعه امامزاده زید و رحمن(ع) تا پایان امسال بسته می‌شود مگر اینکه در سال‌های آینده نیاز به مرمت خاصی ایجاد شود. 

 رئیس اداره فنی و توسعه طرح های عمرانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز در این خصوص اظهار کرد: اقدامات مرمت جداره‌های بیرونی، محوطه و اقدامات استحفاظی بنا و توقف ترک‌ها که مربوط به سالیان گذشته بوده صورت گرفته و استحکام سازی بنا در فازهای اولیه مرمت انجام شده است.

ثمین رضایی افزود: اکنون آجرهای سردر، قسمتی از بند کشی آجرها و بیشتر جداره داخلی گنبدها مرمت می‌شود. 

رئیس اداره فنی ادامه داد: با وجود اینکه مدت اجرای مرمت سه ماه است ولی با رعایت مسائل ایمنی سعی می‌شود کار به صورت فشرده انجام شود تا هر چه زودتر زوار بتوانند به امامزاده وارد شوند. 

بقعه امامزاده زید و رحمن (ع) که به سه گنبدان نیز معروف است مربوط به دوران صفوی و تیموری در قرون 7، 8 و 9 است که در سال 1346  با شماره 755 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

کدخبر: 17840


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise