دوشنبه، 18 تیر 1403 - 17:17

وزیر بهداشت خبر داد

راه‌اندازی پایگاه اورژانس بانوان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اورژانس را راه‌اندازی پایگاه اورژانس بانوان عنوان کرد و گفت: این پایگاه با هدف ارائه خدمات بهتر به بانوان در نظر گرفته شده که فعلا در شهرهای بزرگ فعالیت دارد.

جامعه. امید بانوان؛ به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر «بهرام عین اللهی» در حاشیه چهل و یکمین همایش سراسری رؤسای مراکز اورژانس در کرج گفت: حذف نقاطی که در جاده‌ها سبب فوت می‌شد توسط وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفت و کارهای بزرگی در این زمینه انجام شد.

وی اظهار کرد: جاده‌ها و مناطق مختلف کشور، تنوع زیستی شامل کویر، کوهستان و قله دارد و به هر صورتی بود، پایگاه‌های اورژانس در مناطق مختلف کشور ایجاد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در مناطق شهری کشور نیز در بخش اورژانس شاهد ارتقا بودیم بطوری که راه اندازی و خرید ۲۴۶ موتور لانس در مناطق پرترافیک اقدامات مؤثری داشتند.

وی اضافه کرد: ۸۷ درصد بیمارانی که اورژانس برای اقدامات اولیه بالای سرآنان حضور پیدا می کند نیاز به بیمارستان ندارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: وقتی موتور لانس مجهز در دسترس باشد با توجه به سرعتی که در رسیدن به محل دارد، می‌تواند بسیاری از درمان ها را انجام دهد و درصورت نیاز به بیمارستان، آمبولانس اعزام شود.

وی یاد آورشد: در طول فعالیت دولت سیزدهم اقدامات مؤثری همراه با پیشرفت های قابل توجه داشتیم.

دکتر عین اللهی اضافه کرد: در روستاهای صعب‌العبور، ماماهای متبحری داریم و اقدامات اولیه حیاتی توسط مراکز اورژانس انجام می‌شود.

وی یاد آورشد: در طول فعالیت دولت سیزدهم ۱۰ ستاد مرکز اورژانس ساخته شده که در هر ثانیه فعالیت‌های سمعی بصری و مانیتورینگ رصد را انجام می‌دهند که در دانشگاه ها این مهم درحال تکمیل شدن است.

تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی

دکتر عین اللهی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی خبرداد و افزود: یکی از نکات قابل توجه دراین زمینه برگزاری مراسم ویژه از جمله اربعین است که با توجه به فصل گرما وجود پایگاه‌های مرزی و بیمارستان‌ها مهم است.

وی گفت: بنابراین بیمارستان شهید قاسم سلیمانی در شلمچه، بیمارستانی در مهران و یک بیمارستان هم امسال در مرز خسروی بهره‌برداری شد که بسیاری خدمات را به بیمارانی که گرما زده می شوند، ارائه دادند.

وزیر بهداشت، ضمن قدردانی از فرماندهی اورژانس به دلیل اقدامات موثر در این زمینه گفت: در سال گذشته حتی یک مورد مرگ در اثر گرمازدگی نداشتیم و در دهه آخر صفر نیز در خراسان رضوی خدمات خوبی انجام شد.

وی اضافه کرد: اولین شناور دریایی اورژانس در جنوب افتتاح شد و امیدواریم این مراکز توسعه یابد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: همچنین با توجه به اهمیتی که بالگردها در امداد رسانی دارند مراکز تعمیر و نگهداری بالگردها در تهران راه‌اندازی شده و اعتباری برای اورژانس در قانون بودجه تصویب شده است.

وی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اورژانس را راه‌اندازی پایگاه اورژانس بانوان عنوان کرد و گفت: این پایگاه با هدف ارائه خدمات بهتر به بانوان در نظر گرفته شده که فعلا در شهرهای بزرگ فعالیت دارد.

دکتر عین اللهی یادآور شد: سه هزار و ۵۴۰ نفر در سه سال اخیر در اورژانس استخدام شده اند، اگرچه هنوز هم کمبود نیرو داریم ولی سعی می کنیم این کمبودها در مجوزهای آینده تامین شود.

چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه شناسایی شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه در کشور خبر داد وافزود: همچنین کارت معاینه طبی هوشمند صادر و ۲۲۰ پایگاه آموزشی راه اندازی شده تا آموزش‌ها به روز باشد.

دکتر عین اللهی، راه‌اندازی استودیو سلامت به ویژه برای اربعین و تجمع‌ها با هدف پیشگیری در موضوع گرمازدگی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد.

وی از ساختمان خیریه هاشم‌زاده با زیربنای ۸۰۰متر مربع به عنوان اقدامی موثر با مشارکت خیرین در حوزه بهداشت و درمان یاد کرد و افزود: در مسیر تهران – کرج با توجه به تردد بالایی که شاهد هستیم پایگاه‌های امدادرسانی مورد توجه قرار گرفته و اتوبوس آمبولانس یکی از این موارد است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اتوبوس آمبولانس با ۱۳ تخت می تواند پذیرای بیماران باشد و با توجه به عبور مسافران زیاد و کارخانه‌های متعدد در مسیر تهران – کرج می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

وی در پایان اورژانس کشور را از پیشرفته‌ترین مراکز فوریت‌های پزشکی خاورمیانه برشمرد.

کدخبر: 18132


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise