دوشنبه، 18 تیر 1403 - 17:28

آلودگی هوا موفقیت لقاح مصنوعی را کاهش می‌دهد

آلودگی هوا با ایجاد اختلال در رشد تخمک پیش از لقاح مصنوعی ممکن است شانس تولد زنده نوزاد را تا ۳۸ درصد کاهش دهد.

 دخترانه. همسرانه. مادرانه؛ امید بانوان؛ ایسنا نوشت؛ پژوهشی که نگرانی را درباره اثرات هوای سمی بر باروری افزایش می‌دهد، حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند شانس تولد زنده را پس از درمان «لقاح مصنوعی» یا «آی‌وی‌اف»(IVF) به طور قابل توجهی کاهش دهد.

 به نقل از گاردین، ارتباط قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها با افزایش میزان سقط جنین و زایمان زودرس پیشتر نشان داده شده و مشخص شده است که ذرات میکروسکوپی دوده از طریق جریان خون به تخمدان‌ها و جفت می‌روند. اکنون این پژوهش جدید نشان می‌دهد که تأثیر آلودگی پیش از لقاح با ایجاد اختلال در رشد تخمک‌ها آغاز می‌شود.

 دکتر «سباستین لترسیچ» متخصص باروری و زنان در «بیمارستان کودکان پرث گفت: ما دریافتیم که احتمال بچه‌دار شدن پس از انتقال جنین منجمد برای زنانی که پیش از گرفتن تخمک در معرض بالاترین میزان آلودگی هوا قرار گرفته بودند، در مقایسه با زنانی که در معرض پایین‌ترین سطوح آلودگی قرار داشتند، بیش از یک سوم کمتر است.

 آلودگی هوا یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامتی انسان به شمار می‌رود و براساس تخمین «سازمان جهانی بهداشت»WHO به مرگ ۶.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ منجر شده است. این موضوع مشخص شده است که ذرات میکروسکوپی دوده از ریه‌ها به جریان خون وارد می‌شوند، به اندام‌های بدن انتقال می‌یابند و خطر بیماری قلبی، سرطان معده و زوال عقل را افزایش می‌دهند. همچنین، مشخص شده که آلودگی هوا با کاهش هوش مرتبط است.

 لترسیچ ادامه داد: آلودگی هوا تقریبا برای همه جنبه‌های سلامتی انسان مضر است و برای من جای تعجب نیست که باروری نیز تحت تأثیر قرار بگیرد. من امیدوارم که این یافته‌ها به برجسته کردن فوریت رسیدگی به این موضوع کمک کنند که تغییرات آب‌وهوایی یک تهدید جدی برای سلامت باروری انسان، حتی در سطوح به اصطلاح ایمن هستند.

 این پژوهش، درمان‌های باروری را در یک دوره هشت ساله روی ۳۶۵۹ مورد انتقال جنین منجمد از ۱۸۳۶ بیمار بررسی کرد تا مشخص کند که آیا نتایج با سطوح ذرات ریز موسوم به «PM10» مرتبط هستند یا خیر. میزان کلی تولد زنده حدود ۲۸ درصد در هر انتقال بود. میزان موفقیت براساس قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها طی دو هفته منتهی به گرفتن تخمک متفاوت بود. شانس تولد زنده بین کمترین تا بیشترین مورد، تا ۳۸ درصد کاهش یافت.

 لترسیچ گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهند که آلودگی بر کیفیت تخمک‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و این تأثیر تنها در مراحل اولیه بارداری نیست. چنین موردی پیشتر گزارش نشده بود.

 این گروه پژوهشی اکنون قصد دارند سلول‌ها را مستقیما مطالعه کنند تا بفهمند چرا آلاینده‌ها تأثیر منفی دارند. پژوهش پیشین آنها نشان داده است که ذرات میکروسکوپی می‌توانند به DNA آسیب برسانند و به التهاب بافت‌ها منجر شوند.

 پروفسور «جاناتان گریگ» که گروهش در «دانشگاه کوئین مری لندن» شواهدی را مبنی بر یافتن ذرات آلودگی هوا در جفت کشف کردند، گفت: این پژوهش از نظر بیولوژیکی قابل قبول است زیرا اخیرا کشف شده که ذرات سوخت فسیلی استنشاق‌شده از ریه خارج می‌شوند و در اندام‌های بدن جای می‌گیرند. سلامت باروری اکنون می‌تواند به فهرست در حال گسترش اثرات نامطلوب ذرات معلق ناشی از سوخت‌های فسیلی اضافه شود و سیاست‌گذاران را به ادامه تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ترغیب کند.

کدخبر: 18133


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise