یکشنبه، 30 تیر 1398 - 12:05

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز ایران در داخل کشور تولید می‌شود گفت: سرمایه‌گذاری سنگینی از سال گذشته در حوزه بیوتکنولوژی برای پوشش سه درصد باقی‌مانده واردات دارویی به خصوص در حوزه دام و طیور انجام شده است.

کرج – امید بانوان؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری البرز، سورنا ستاری در مراسم افتتاح شتاب دهنده زیست فناوری سلامت فن یاخته در استان البرز که روز یکشنبه برگزار شد افزود: البرز قطب تولید داروست و شرکت‌های مهم زیادی در این استان در حوزه دارویی مستقر است.

ستاری در ادامه یک اشتباه تاریخی کشور در زمینه پژوهش را گوشزد کرد و افزود: یکی از بزرگترین حرکت‌های تاریخی اشتباهی که ما در حوزه پژوهش داشتیم این بود که فکر می‌کردیم اگر دولت پول در پژوهش پول صرف کند از دل آن محصول بیرون می‌آید در حالی که هیچ پژوهشی با پول دولت منتج به محصول نمی‌شود، با این کار نیروی انسانی تربیت می‌شود ولی محصول تولید نمی‌شود.

وی ادامه داد: با این حرکت پژوهشکده‌های زیادی شکل گرفت و پژوهشگران برتری هم تربیت شده‌اند اما این کار منجر به محصول نمی‌شود چون تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه‌گذاری نکند محصول هم تولید نمی‌شود.

وی تأکید کرد: پژوهش وظیفه دولت نیست بلکه دولت باید مشوق باشد و خودش وارد آن نشود به جز پژوهش‌های پایه که محصولی از آن تولید نمی‎شود.

ستاری با بیان اینکه ما در کشور نیروی انسانی فوق العاده‌ای داریم افزود: کل تعداد دانشجویانی که سالانه از ایران به آمریکا می‌روند دو هزار نفر است، آمریکا بزرگترین کلنی دانشجوی خارجی ماست ولی ما در مورد دو هزار نفر آدم با کیفیت صحبت می‌کنیم بحثی که ما در مورد اقتصاد دانش بنیان داریم در مورد این افراد است اینکه در مدت کم شرکتی راه اندازی شود و چند صد نفر را به کار بگیرند.

وی ادامه داد: همه اینها جواهر هستند، ما باید توانایی داشته باشیم که برای آنها امکاناتی فراهم کنیم تا بدرخشند وگرنه می‌توان آنان را در یک پژوهشکده گذاشت و یک حقوق دولتی هم به آنها بدهیم تا از بین بروند، ولی وقتی بتوانند آزادی عمل داشته باشند و کارآفرینی کنند می‌توانند بدرخشند.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران پرافتخارترین کشور منطقه در حوزه بیوتکنولوژی است اعلام کرد: بیوتکنولوژی به نوعی با ذات کارآفرینی ایرانی‌ها به صورت تاریخی شباهت زیادی دارد و امیدواریم با نیروی انسانی فوق العاده‌ای که داریم و با این نهضتی در حوزه استارتاپ‌های بیوتک شروع شده افتخارات، محصولات و شرکت‌های جدیدی رونمایی شود.

معاون عملی و فناوری رئیس جمهور در پایان با بیان اینکه 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، تصریح کرد: ما از سال گذشته سرمایه‌گذاری سنگینی در حوزه بیوتکنولوژی انجام داده‌ایم و زیرساخت‌های فوق العاده‌ای از قبل وجود داشته و الان هم در حال ایجاد آن هستیم و امیدواریم با این اقدامات بتوانیم سه درصد داروهای باقی‌مانده هم که وارد می شود به خصوص در حوزه دام و طیور که واردات قابل توجهی داریم را تامین کنیم.

انتهای پیام/

کدخبر: 1846


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise