یکشنبه، 30 تیر 1398 - 12:44

طرح تغذیه مصنوعی سفره های زیرزمینی در فردیس به اجرا در آمد

طرح تغذیه مصنوعی سفره های زیرزمینی از دشت شهریار به منظور احیا و تعادل‌بخشی منابع آبی زیرزمینی شهرستان فردیس اجرا می شود.

کرج - امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ هدف از اجرای طرح تغذیه مصنوعی سفره آب زیرزمینی منطقه دشت شهریار واقع در انتهای شهرک صنعتی سیمین دشت فردیس به منظور تعادل بخشی منابع آبی زیرزمینی انجام می شود.

دشت شهریار یکی از مهم ترین دشت های کشاورزی استان تهران بوده که برای جبران آب سفره ها و محدودیت منابع آب موجود، طرح تغذیه مصنوعی در آن به اجرا درآمده است.

در این طرح، پنج حوضچه تغذیه مصنوعی تعریف شده که پروژه توسط شرکت آب کرج انجام می شود و این طرح ادامه طرح تهران است که برای احداث این پروژه بودجه ای بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است. با بهره برداری از این طرح شهرستان فردیس قطعی آب و کمبود آب نخواهند داشت.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار فردیس روز یکشنبه گفت: اجرای پنج تورکینست که مجموع سطوح مخازن آنها ۱۰۵ هکتار، ارتفاع آبگیری مخازن سه متر، حجم آب قابل تغدیه (با سرعت نفوذ ۳۰ سانتی متر در ساعت در سال اول بهره برداری) ۵۴ میلیون متر مکعب، حجم آب قابل تغذیه (با سرعت نفوذ ۱۵ سانتی متر در ساعت) ۴۰ میلیون متر مکعب، حجم آب قابل تعذیه (با سرعت نفوذ ۷.۵ سانتی متر در ساعت) ۲۴ میلیون متر مکعب آب ذخیره می شود.

مریم قهرمانی افزود: اگر طرح حوضچه های تغذیه مصنوعی به بهره برداری برسد آب رودخانه کرج به این حوضچه ها هدایت می شوند.

وی با بیان اینکه تغذیه مصنوعی از سال‌های گذشته در دشت شهریار انجام شده، اظهار داشت: اکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است به طوریکه بر اساس مطالعات و اندازه‌گیری‌ها طراحی و در فصولی از سال که رودخانه کرج آورد دارند، کار بهره‌برداری مصنوعی از طریق تزریق آب به زمین انجام می شود.

معاون عمرانی فرماندار فردیس گفت: این آبها باید مدیریت منابع شود با توجه به اینکه امسال بارندگی زیاد شده اما هنوز مردم این شهرستان با بی آبی مواجه هستند.

قهرمانی افزود: با اجرای خط انتقال آب از شهرک طالقانی کرج به فردیس هفته گذشته عملیات عمرانی آغاز شد با بهره برداری از این خط انتقال آب بخش عمده کمبود آب فردیس مرتفع می شود.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1848


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise