سه‌شنبه، 15 مرداد 1398 - 11:13

معاون وزیر فرهنگ:

خبرنگاران بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند

 معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سختی و زیان آور بودن شغل خبرنگاری اشاره کرد و گفت: خبرنگاران بیش از دیگران در معرض خطر هستند چراکه گاهی اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار گرفته و همین مسئله باعث می شود که بدانیم پای‌بندی به وجدان و رسالت خطیر در این حرفه بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است.

کرج - امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ لادن حیدری در نخستین گردهمایی مشترک خبرنگاران ستادی و استانی خبرگزاری شبستان در مجتمع فرهنگی باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان‌ اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان‌ساز است، گفت: کلیشه‌ها، حاشیه‌ها، حذف واقعیت‌ها، ذکر مدح و ثنای بی رویه از اشخاص، تجارت خبر و... حدود و اصول حرفه‌ای خبرنگاری را زیر سوال می‌برد.

حرفه خبرنگاری حرفه ای جریان ساز است

وی با اشاره به اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان ساز است، گفت: تحولات در جریان های سیاسی به گزارش یک خبرنگار است که انعکاس می یابد و این قابل تامل است که یک خبرنگار قلمش جریان ساز باشد.

حیدری تصریح کرد: خبرنگار رابط میان مردم و دولتمردان است و بر اساس تیزبینی و نوع نگاهش قلم می زند. بسیاری از تصمیمات بر اساس قلم و گزارش خبرنگار شکل می گیرد در واقع خبرنگار حقوقی بر گردن دولت دارد.

خبرنگار وجدان بیدار ملت است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: خبرنگار وجدان بیدار ملت است انتظارات مردم را می بیند و گزارش می کند.

وی ادامه داد: خبرنگار نگهبان قانون است و همیشه در صحنه های سخت و رویدادها و اتفاقات تلخ و شیرین کشور این خبرنگاران هستند که با حضور در صف اول همه اخبار و رویدادها را منعکس می کنند مثل سیل، زلزله و فرو ریختن ساختمان پلاسکو ...

حیدری با بیان اینکه خبرنگاران رسالت خود را همواره در کنار مردم بودن می بینند، ابراز کرد: خبرنگاران وقایع را ثبت می کنند و عملا این کار به معنای نوشتن تاریخ است بسیاری از اصلاحات تصمیمات سازنده و حتی تکمیل قوانین مرهون نگاه های تیزبین و گزارش های خبرنگاران است.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: همه می دانیم خبرنگار بیش از دیگران در معرض خطر است چون گاهی گزارش ها و اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار می گیرد، و همین مسئله باعث می شود که بدانیم پای‌بندی به وجدان و رسالت در خبرنگاری بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است چراکه ارتباط مستقیم با حق الناس دارد.

خبرنگاران باید به اصول حرفه ای پایبند باشند

وی تاکید کرد: حساسیت های این حرفه شاید در دیگر مشاغل دیده نشود، رسانه جایگاه ویژه ای دارد و خبرنگار باید به این جایگاه پایبند باشد. حذف کلیشه ها، پرهیز از حاشیه ها، حذف واقعیت ها، ذکر مدح و ثنای بی رویه از اشخاص، تجارت خبر و ... حدود و اصول حرفه ای خبرنگاری را زیر سوال می برد و خبرنگار باید به این اصول پایبند باشد.

حیدری با بیان اینکه آموزش و مهارت آموزی در حرفه خبرنگاری از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: خبرنگار بدون این دو مولفه نمی تواند ایده آل باشد. بخشی از این آموزش مرهون تلاش های شخص خبرنگار است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه مهم خبرگزاری شبستان خطرنشان کرد: این رسانه با توجه به اینکه در کنار مجموعه ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و نیز در دل مسائل مذهبی فعالیت دارد پایبندی به اصول دینی در آن بیش از رسانه های دیگر است.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1937


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise