یکشنبه، 27 مرداد 1398 - 02:23

هشدار دوباره چین به آمریکا در مورد هنگ کنگ

همزمان با هشدار دوباره چین به آمریکا مبنی بر توقف دخالت ها در هنگ کنگ، محافل مختلف چین و هنگ کنگ با صدور بیانیه هایی ضمن حمایت از پلیس، خواهان جلوگیری از گسترش خشونت ها و حافظت از صلح و شکوفایی هنگ کنگ شدند.

کرج - امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ خانم «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز شنبه در واکنش به دخالت آمریکا در امور هنگ کنگ بار دیگر ضمن هشدار به واشنگتن گفت: در جریان هستیم که ترامپ پیش از این گفته بود شورش هنگ کنگ زیاد طول کشیده است.

او افزود: از اردیبهشت سال جاری به این سو، اقدامات خشونت بار و قهرآمیز در منطقه هنگ کنگ بسیار شدت گرفته است شورشیان ضمن تخریب اداره قانونی و نظام عادی جامعه، به طور علنی خطوط قرمز اصل «یک کشور دو نظام» را به چالش کشیدند.

هوا ادامه داد: کار اصلی و ضروری کنونی توقف خشونت ها و احیای نظام عادی است و دولت سرزمین اصلی قاطعانه از سیاستمداری و اجرای قانونی دولت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ به رهبری خانم «کری لام» حمایت و از اجرای جدی قانون توسط پلیس هنگ کنگ و مجازات جنایتکاران خشونت طلب از سوی نهادهای دادگستری و ذیربط دیگر منطقه هنگ کنگ پشتیبانی می کند.

اما به دنبال حمله معترضان هنگ کنگی به یک خبرنگار چینی، شمار زیادی از انجمن ها، نهادها و رسانه های چین، با انتشار بیانیه هایی حمله به «فو گوا هوا» خبرنگار روزنامه گلوبال تایمز را محکوم کردند.

گروهی از معترضان هنگ کنگی هفته گذشته این خبرنگار را برای مدت ۲۰ دقیقه دستگیر کردند دست ها و پاهای او را روی چرخ های حمل و نقل فرودگاه هنگ کنگ بستند و با زدن ضربه، سر او را شکستند.

معترضان همه لوازم این خبرنگار را پس از آنکه ادعا کردند از آنها عکس گرفته اسـت جستجو کردند تا اینکه نیروی امداد رسانی پس از ۲۰ دقیقه در محل حاضر شده و خبرنگار چینی را به بیمارستان منتقل کردند.

اما در پکن خیلی از نهادها، انجمن و شخصیت های سیاسی و اجتماعی نسبت به ضرب و شتم این خبرنگار چینی واکنش نشان دادند، «چن شین خویی» معاون دبیرکل بنیاد صلح و توسعه خاورمیانه در چین در این باره گفت: حمله به خبرنگاران، اقدامی وحشیانه و غیرقانونی محسوب می شود و این اقدام با شدیدترین لحن ممکن محکوم می شود.

وی گفت: خبرنگاران بر اساس قوانین اساسی و بین المللی باید اجازه داشته باشند فعالیت هایشان را بدون مزاحمت انجام دهند ولی شورشیان در هنگ کنگ در اقدامی مذبوحانه مانع این کار شده اند.

این روزنامه نگار چینی همچنین حمله به برخی از مسافران و گردشگران در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ و به خطر انداختن امنیت زنان و کودکان را بشدت محکوم کرده است.

چن تصریح کرد: باید با چنین تحرکاتی مقابله شود زیر این نوع تحرکات فقط چهره بین المللی هنگ کنگ را مخدوش می کند و به امنیت منطقه و ثبات آن آسیب می رساند.

معاون دبیرکل بنیاد صلح و توسعه خاورمیانه در چین از دولت خواست با همه کسانی که مرتکب چنین اقداماتی شده و مانع فعالیت حرفه ای خبرنگاران شده اند برخورد کرده و مسببان آن را مجازات کند و اجازه ندهد تا چنین اتفاقاتی بار دیگر رخ دهد.


پلیس هنگ کنگ نیز در همین حال با صدور بیانیه ای خاطر نشان کرد این نیرو در مقابل شورشیان افراطی در تجمعات غیرقانونی به زور متوسل نشده است ولی تنها در مقابل حملات خشونت آمیز تظاهرات کنندگان و خرابکاری آنها در حد امکان از حداقل نیروی نظامی استفاده کرد.

«یانگ ون بین» فرمانده مرکز پلیس "جیو لونگ" از منطقه هنگ کنگ گفت: اگر تظاهرات کنندگان دست به خشونت نزنند، به پلیس حمله نکنند و دست به خرابکاری در ساختمان های کلانتری نزنند، پلیس از زور استفاده نخواهد کرد.

وی تاکید کرد پلیس هنگ کنگ از گذشته تا کنون به امنیت شهروندان اولویت داده و حتی در صورت بروز اقدامات قهرآمیز از سوی تظاهرکنندگان نیز پلیس در پایین ترین حد نیروی نظامی در عرف بین الملل استفاده کرده است.

او افزود: در این مدت پلیس هنگ کنگ با تحمل فشارهای سنگین همچنان فداکاری کرده و در عین حال امکان و توان کامل برای حفاظت از ادارۀ قانونی هنگ کنگ را دارد.

یانگ با اشاره به دستگیری غیرقانونی و شکنجه مسافران و خبرنگاران خاک اصلی از سوی شورشیان افراطی در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ تاکید کرد پلیس هنگ کنگ با تمام نیرو این حادثه را تعقیب و بررسی خواهد کرد.

به گفته وی در بیش از دو ماه گذشته پلیس هنگ کنگ در مجموع ۷۴۸ تظاهر کننده افراطی را دستگیر کرده است در این مدت نیز ۱۷۷ تن از نیروهای پلیس این منطقه از جمله ۱۶۶ پلیس مرد و ۱۱ پلیس زن در درگیری ها زخمی شده اند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 1972


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise