شنبه، 16 شهریور 1398 - 15:40

رئیس کل دادگستری استان البرز خبر داد:

 ارسال اسامی 1058 زندانی البرزی واجد شرایط عفو به قوه قضائیه

دکتر فاضلی هریکندی: حرکتی جهادی در کمیسیون عفو دادگستری استان البرز انجام شد و در مدت زمان کوتاهی پرونده تک تک زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و 1058 نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند که اسامی به قوه قضائیه ارسال شد.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از روابط عمومی دادگستری البرز؛ دکتر حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در شورای قضایی استان با اشاره به شروع تحولات در قوه قضائیه بر اساس سند تحول گفت: با توجه به شناخت کامل آیت‌الله رئیسی که ناشی از حضور ایشان در بخش‌های مختلف مدیریتی قوه قضائیه است این تحولات می‌تواند نفس تازه‌ای در قوه بدمد.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز در ادامه با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی بر اساس شناخت کامل از استان تصریح کرد: در جلسات متعدد با مدیران دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و اطلاعاتی استان البرز گزارشی از شرح اقدامات، وظایف، مسئولیت‌ها و تعاملات آن‌ها با دادگستری را دریافت کرده‌ایم تا با استفاده از اطلاعات پیشین بتوانیم اقدامات آتی دادگستری استان را برنامه‌ریزی و پیش ببریم.

وی متذکر شد: استان البرز به دلیل تنوع قومیتی، قرار داشتن در مسیر تردد چندین استان و مجاورت با پایتخت، شرایط ویژه‌ای دارد و در سال‌های اخیر روند مهاجرت از دیگر استان‌ها به البرز رشد زیادی داشته که این شرایط ایجاب می‌کند مسئولان برنامه‌های ویژه‌ای را برای استان البرز تدارک ببینند.

دکتر فاضلی هریکندی در ادامه با تبیین اقدامات انجام شده در دادگستری استان البرز گفت: متناظر اقدامات رئیس قوه قضائیه اعم از حضور در واحدهای قضایی به منظور آشنایی با مشکلات و مذاکره با همکاران قضایی و مدیران، جلسات متعدد با اقشار و اصناف و حضور در بین مردم انجام شده است که کلیه بازخوردها و اطلاعات این اقدامات جمع آوری شده و در قالب گزارش صد روزه اقدامات دادگستری استان به همراه وضعیت موجود، نیازهای شناسایی شده برای اجرای سند تحول قضایی در استان را به محضر آیت‌الله رئیسی تقدیم خواهیم کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه از زمان تاسیس استان البرز هیچ رئیس قوه قضائیه‌ای به این استان سفر نداشته‌اند پیگیر تحقق سفر آیت‌الله رئیسی هستیم تا مسائل و مشکلات استان را از نزدیک به ایشان انتقال دهیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اهمیت و ضرورت شورای قضایی استان تصریح کرد: این شورا به منظور وحدت و هماهنگی بین مسئولان دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه ایجاد شده تا همصدا سیاست‌های مشترکی را در استان‌ها اجرایی کنند که با تدوام منظم جلسات شورا امیدواریم بتوانیم سند تحول قضایی را به صورت کامل در استان اجرایی کنیم.

وی افزود: سند تحول قوه قضائیه دارای چندین محور است که برای سال‌ها قوه قضائیه با به عنوان مشکلات عمده با آن‌ها درگیر بوده و موضوعاتی از قبیل افزایش ورودی، اطاله دادرسی، کاهش جمعیت کیفری، تکریم ارباب رجوع و مبارزه با فساد را شامل می‌شود و پیرو منویات مقام معظم رهبری این سند به سرعت وارد فاز عملیاتی شده است؛ مثلا در معضل افزایش ورودی پرونده‌ها بخشنامه رئیس محترم قوه در خصوص ارجاع پرونده‌های با قابلیت صلح و سازش به شوراهای اختلاف صادر شد؛ در زمینه کاهش جمعیت کیفری در جلسه‌ای که آیت‌الله رئیسی با روسای دادگستری‌ها داشتند دستور دادند با تشکیل کمیسیون عفو، استان‌ها لیست افراد واجد شرایط عفو را به قوه قضائیه ارسال کنند که در این خصوص حرکتی جهادی در کمیسیون عفو دادگستری استان البرز انجام شد و در مدت زمان کوتاهی پرونده تک تک زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و 1058 نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند که اسامی ارسال شد.

دکتر فاضلی هریکندی مبارزه با فساد را یکی دیگر از اولویت‌های قوه قضائیه در راستای اجرای سند تحول قضایی عنوان کرد و گفت: قوه قضائیه بنابر دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، مبارز با هر نوع فساد را بدون در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی یا وابستگی با قاطعیت آغاز کرده است و همانطور که رئیس قوه قضائیه فرمودند باید در کنار مبارزه با فساد با بسترهای فسادزا هم به عنوان علت برخورد کرد.

وی اضافه کرد: در زمینه تکریم ارباب رجوع و حفظ ارزش‌های انسانی نیز دستورالعمل مدونی توسط رئیس محترم قوه قضائیه ارسال شده است و روسای کل دادگستری‌ها موظف هستند در پایان هر فصل گزارش اقدامات خود را ارسال کنند که بیانگر رویکرد پیگیری پس از ابلاغ دستورالعمل‌ها است.

در این نشست که نخستین جلسه شورای قضایی استان پس از انتصاب رئیس کل جدید بود هر یک از دستگاه‌های تابعه قوه قضائیه شامل اداره کل بازرسی، اداره کل پزشکی قانونی، اداره کل تعزیزات حکومتی، اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی، اداره کل ثبت اسناد و املاک و سازمان قضایی نیروهای مسلح گزارشی از اقدامات خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/

کدخبر: 2061


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise