دوشنبه، 01 مهر 1398 - 08:14

جلودارزاده:

لایحه امنیت بانوان در برابر خشونت تا حدودی مردانه و مقتدرانه است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه تا حدودی مردانه و مقتدرانه طراحی شده است ما اگر بخواهیم مانع خشونت بشویم نباید محافظه کارانه و مقتدرانه برخورد کنیم.

کرج - امید بانوان؛  خانه ملت نوشت؛ سهیلا جلودارزاده با بیان دلایل طولانی شدن تدوین لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت، گفت: دیدگاهها و نظرات متفاوتی درباره  لایحه تامین امنیت بانوان  وجود دارد؛ یکی از علت های طولانی شدن روند بررسی این بود که برخی معتقدند نباید با سختگیری بر مردان اقتدار خانواده را دگرگون کرد.

این لایحه به مدت شش‌ماه توسط ۱۸ قاضی مورد بررسی قرار گرفته و بیش از یک سال در انتظار تایید رئیس قوه قضاییه مانده بود تا چند روز گذشته که متن این لایحه از سوی ریاست قوه قضاییه به دولت ارسال شده است و اکنون در دستور کار معاونت امور زنان و خانواده مورد بررسی قرار گرفته است و به زودی به مجلس ارسال می شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: این لایحه که ابتدا در ۹۲ ماده تنظیم شده بود، با حذف ۴۱ ماده از آن به دلیل «همپوشانی با مواد قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی» در نهایت به ۵۲ ماده تقلیل یافت و شامل ۳ بخش بازدارندگی، حفاظتی و حمایتی است که موضوع ازدواج دختران زیر ۱۸ سال و همچنین خانه‌های امن زنان نیز در آن مطرح شده بود؛ برخی از فعالان زن و نمایندگان مجلس پیش‎تر نسبت به حذف نیمی از لایحه از طرف قوه قضاییه اعتراض کرده بودند.

نقش مشورتی نمایندگان در تدوین لایحه تامین امنیت بانوان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مورد نقش نظارتی نمایندگان در تدوین این لایحه یادآور شد: زمانی که لایحه ای تدوین شود نظرات آن به نظرات کمیته بستگی دارد، کمیته یک نهاد غیررسمی است یک کارگروهی است که دولت برای کارشناسی کردن در مورد لوایح موجود تشکیل می دهد؛ معمولا از نظرات نمایندگان استفاده می کند. مثلا در این کمیته ها دلیلی بر حضور صددرصدی شورای نگهبان نیست اما کمیته یک نفر از اعضای شورای نگهبان را دعوت می کند تا در جلسات حضور داشته باشند در مورد حضور نمایندگان هم اینگونه است در تدوین لوایح بیشتر نمایندگان نقش مشورتی دارند بر این اساس نقش نمایندگان در تدوین این لایحه بیشتر مشورتی است تا نظارتی.

تفکیک نقش هر  ارگان و سازمان بر حسب وظیفه 

جلودارزاده در ادامه تصریح کرد: در تدوین این لایحه نهادها و ارگان های مختلف تفکیک وظایف شدند از نیروی انتظامی گرفته تا آموزش و پرورش و وزارت علوم و ... هریک بر حسب نوع حرفه ای که دارند وارد عمل می شوند؛ مثلا اگر ناعدالتی  و ظلمی علیه زنان صورت بگیرد نیروی  انتظامی در چارچوب مشخص شده این لایحه وارد عمل می شود و یا آموزش و پرورش نقش فرهنگ سازی و تربیت را بر عهده دارد آموزشی که بر مبنای تساوی حقوق دو جنس است آموزش داده می شود.

تدوین لایحه ای مردانه و مقتدرانه

نماینده مجلس دهم در مورد کیفیت چگونگی شکل گیری این لایحه تاکید کرد: این لایحه تا حدودی مردانه و مقتدرانه طراحی شده است ما اگر بخواهیم مانع خشونت بشویم نباید محافظه کارانه و مقتدرانه  برخورد کنیم. در تدوین این طرح آقایان بسیار نقش داشته اند، نگاه ظریف و پیشگیرانه زنانه در تدوین این لایحه رعایت نشده باشد؛ زمانی که تبصره زیادی به یک لایحه اختصاص می دهیم بدون شک راه فرار آن هم بیشتر می شود این لایحه هم  از این امر استثنا نیست.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: به طور کلی می توانیم اهداف این  لایحه را تأمین امنیت و صیانت از کرامت بانوان تحکیم مبانی خانواده و حفاظت از کیان آن، افزایش سطح آگاهی عمومی و آموزش‌های اختصاصی در زمینه مقابله با بزه و ارتقاء شاخص‌های دادرسی اسلامی و عادلانه در خصوص بانوان موضوع این قانون را پیشگیری از جرایم خشونت آمیز علیه بانوان و حمایت از بانوان بزه دیده یا در معرض بزه دیدگی عنوان کرد.

انتهای پیام/

کدخبر: 2122


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise