چهارشنبه، 03 مهر 1398 - 12:19

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد:

کاهش 30 درصدی بیماری تب برفکی طی سال گذشته در کشور

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه امسال به میزان کافی واکسن در اختیار دامداران قرار گرفته از کاهش 30 درصدی بیماری تب برفکی در کشور طی سال گذشته خبر داد.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علیرضا رفیعی پور روز سه‌شنبه در همایش ملی "تب برفکی، پیشگیری، کنترل و چالش‌های پیش رو" که در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برگزار شد، گفت: بیماری تب برفکی از بیماری های خطرناک مسری و سریع الانتشار در حوزه دامی کشور است و از نظر اقتصادی پرهزینه ترین بیماری به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این بیماری علاوه بر کشتار در برخی از تحت تیپ های خطرناک، کاهش 100 درصدی تولید در دام سبک و سنگین را نیز به دنبال دارد، اظهار کرد: طی سال های گذشته اقدامات جدیدی در این حوزه در قالب برگزاری همایش ها و کنگره ها تدارک دیده شد و به دنبال آن هستیم که واکسن، عامل اصلی پیشگیری این بیماری شود.

رفیعی پور افزود: واکسیناسیون همیشه بر اساس برنامه های ملی انجام می شود و دزهای مورد نیاز که مشخص است به واکسن سازهای واقعی اعلام می‌شود تا بتوانند مقدار مورد نیاز را تولید کنند و در این وضعیت قطعا وارداتی نخواهیم داشت؛ مگر زمانی که مقدار واکسن های تولید شده کمتر از میزان مصرفی باشد که در این حالت ابتدا واکسن داخلی را مصرف می کنیم و مابقی واکسن مورد نیاز دامداران را پس از برگزاری نشست با موسسات واکسن سازی وارد می کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور، با بیان اینکه خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم اقدامات جدیدی را در این حوزه داشته باشیم که مهم ترین اقدام تولید واکسن است تاکید کرد: طی سال گذشته کمبود واکسن را برطرف کردیم و اکنون به میزان کافی واکسن در اختیار دامداران قرار گرفته و به جز طغیان سال ۹۴ که تاسال  ۹۵ نیز ادامه داشت در سال جاری و سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش کامل تب برفکی گزارش شد.

رفیعی پور اظهار امیدواری کرد با تامین به موقع واکسن، آموزش های پیش بینی شده و تنوع واکسن‌ها بتوانیم این بیماری خطرناک پرهزینه که دامداری‌ها را دچار مشکل می‌کند، سروسامان داده و در سال های آینده نیز گزارش کاهش این بیماری را اعلام کنیم.

قابل ذکر است، به گفته معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، سال گذشته 100 درصد برنامه واکسیناسیون  تب برفکی گوسفندان با واکسن های موسسه رازی بوده و امسال نیز حجم قابل توجهی از برنامه واکسیناسیون تب برفکی سازمان دامپزشکی با واکسن های موسسه رازی اجرا می شود.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 2135


 هموطن با تو ايران روشن است
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise