آرشیو، 21 آذر 1394 - 19:32

برای اولین بار در تاریخ عربستان، زنان در انتخابات شرکت می‌کنند

زنان عربستانی امروز (شنبه) برای اولین بار به پای صندوق‌های رأی رفتند تا در انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت کرده و آرای خود را به صندوق‌های رای بیاندازند.

کرج- امید بانوان؛ ایسنا به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع نوشت؛ با وجود آنکه زنان عربستانی اجازه رانندگی در این کشور را ندارند، اما به آنها اجازه داده شده تا در این انتخابات نامزد شوند و تاکنون در لیست 5938 نفری تعداد 978 زن نامزد انتخابات شدند.

بر اساس این گزارش، نامزدها برای کسب 2100 کرسی از شوراهای شهر و روستا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند؛ علاوه بر آن صاحبان 1050 کرسی نیز با حکم پادشاه تعیین می‌شوند.

در طول مبارزات انتخاباتی نیز به زنان اجازه داده شده بود تا از پشت پرده سخنرانی کنند و یا اینکه برای خود نماینده مردی بیابند تا به جای آنها سخنرانی کند. بر اساس اعلام مقامات عربستانی نزدیک به 130 هزار زن در فهرست‌های انتخاباتی شرکت کردند در حالی که تعداد مردان نزدیک به یک میلیون و 350 هزار تن می‌رسد.

سلمی الراشد، اولین نامزدی که برای رای دادن ثبت‌نام کرده است در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی عربی بیان کرد:‌ احساس خوبی است. تغییر کلمه بزرگی است اما انتخابات راهی است که به ما امکان می‌دهد تا نماینده‌ای برای بیان حق زنان باشیم.

این سومین انتخاباتی است که عربستان در طول تاریخ خود شاهد آن است و در سال‌های 1965 تا 2005 این کشور شاهد برگزاری هیچگونه انتخاباتی نبوده است. عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق عربستان بود که تصمیم گرفت تا زنان در انتخابات شرکت کنند.

انتهای پیام/

کدخبر: 216


یا حسین
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise