یکشنبه، 14 مهر 1398 - 10:02

رئیس کل دادگستری استان تاکید کرد:

لزوم شناسایی عوامل زمینه‌ساز جرم در استان البرز

دکتر فاضلی هریکندی تصریح کرد: در استان البرز سه جرم مواد مخدر، سرقت و جرایم مبتنی بر خشونت مانند ضرب و جرح عمدی دارای بیشترین فراوانی هستند و باید تلاش کرد با ریشه‌یابی به دنبال راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش وقوع این جرایم بود.

کرج - امید بانوان؛ به نقل از روابط عمومی دادگستری استان البرز؛  نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز با حضور دکتر حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز، حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، سید داوود میرغفاری رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، معاونان رئیس کل، مدیران کل دستگاه‌های عضو شورا، معاون استاندار، فرماندار و شهردار کلانشهر کرج و جانشین فرماندهی انتظامی استان البرز برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در این نشست با اشاره به اینکه اقدامات قضایی در دادگستری به منظور رسیدگی به جرایم اعم از مرحله تعقیب مجرمین تا محاکمه و صدور حکم و همچنین رسیدگی به دعاوی حقوقی مبتنی بر نگاه مبارزه با معلول است گفت: دادگستری می‌تواند در موضوع بزه انجام شده به دنبال کیفردهی باشد تا هم بازدارندگی ایجاد کند و هم حقوق شاکی تامین شود.

وی متذکر شد: اما مطالعات و تجربه ثابت کرده زمانی در زمینه کاهش جرم موفق هستیم که بتوانیم علل و زمینه‌های وقوع جرم را از بین برده و با شناسایی و ارزیابی خطر وقوع جرم، پیشگیری ایجاد کنیم.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با تاکید بر اینکه مقابله با جرم و کاهش آن فقط با ایجاد ساختار یا افزایش نیرو محقق نخواهد شد بیان کرد: از بین بردن علت یا برخوردهای قضایی با جرم منجر به تحمیل هزینه‌های مادی و معنوی به جامعه و فرد می‌شود اما با رویکرد پیشگیرانه که مقدم بر علت است می‌توان جرم را کاهش داد که قانونگزار قانون اساسی هم با تاکید بر این رویکرد، پیشگیری را برعهده همه دستگاه‌ها گذاشته است.

وی با طرح این سئوال که «آیا قوه قضائیه به تنهایی می‌تواند زمینه‌های وقوع جرم را از بین ببرد» گفت: با وجود اینکه بند 5 اصل 156 قانون اساسی که در زمینه حقوق و تکالیف قوه قضائیه است یکی از تکالیف قوه را پیشگیری از وقوع جرم می‌داند اما این قوه به تنهایی قادر به انجام آن نیست و باید همه دستگاه‌های متولی و حاکمیتی همکاری کنند.

دکتر فاضلی هریکندی تصریح کرد: در استان البرز سه جرم مواد مخدر، سرقت و جرایم مبتنی بر خشونت مانند ضرب و جرح عمدی دارای بیشترین فراوانی هستند و باید تلاش کرد با ریشه‌یابی به دنبال راهکارهای پیشگیرانه برای کاهش وقوع این جرایم بود.

وی اضافه کرد: در دوره جدید مدیریت قوه قضائیه، حضرت آیت‌الله دکتر رئیسی به بسیاری از موضوعاتی که تاکنون به آن‌ها توجه نشده ورود کردند مثلا در حوزه پیشگیری با اینکه قانون آن مربوط به سال 94 بود ولی پس از چهار سال، اولین جلسه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم در سال 98 برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در پایان تصریح کرد: استان البرز دارای شرایط خاصی بوده و نیازمند آن است که به صورت ویژه در زمینه شناسایی عوامل و زمینه‌های وقوع جرم ورود داشته باشیم و این اتفاق بدون هم‌گرایی و هم‌افزایی بیشتر تمامی دستگاه‌های استان محقق نخواهد شد.

اجرای طرح نماد در کلیه مدارس مناطق 3 و 4 کرج

در ابتدای این نشست سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص طرح نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان «نماد» بیان کرد: این طرح در شهرستان نظرآباد و برخی مدارس ناحیه سه کرج به صورت پایلوت کشوری اجرایی شده و تاکنون نزدیک به 28 هزار دانش‌آموز را در سه مقطع تحت پوشش خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه طرح نماد در سه مرحله غربالگری، ارجاع و ارائه خدمات اجرایی می‌شود با انتقاد از کوتاهی‌های انجام شده توسط برخی دستگاه‌ها در اجرای این طرح متذکر شد: مقرر شده 14 دستگاه در اجرای طرح همکاری داشته باشند ولی در عمل این همکاری همه‌گیر نیست؛ مصمم هستیم در سال تحصیلی جدید علاوه بر نظرآباد کلیه مدارس ناحیه سه و چهار کرج را تحت پوشش طرح قرار دهیم.

علی‌اصغر کمالی زاده شهردار کلانشهر کرج نیز در این نشست گزارشی از روند توسعه فضای سبز در مناطق حصار، کلاک، بیجی کوه و باغستان اراده کرد و گفت: تاکنون بیشتر زمین‌های واگذار شده بر اساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری حفظ حقوق بیت المال استان البرز در باغستان به زیر کشت رفته است.

در ادامه جلسه گزارشی از وضیعت نقشه‌های کاداستر شهرستان کرج توسط شهریار کناریوند مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان البرز ارائه شد.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 2180


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise