دوشنبه، 06 آبان 1398 - 23:33

دانش آموز دختر البرزی برتر جشنواره خوارزمی شد

عسل منفرد در بیست و یکمین جشنواره جوان خوارزمی رتبه برتر کشور را بدست آورد.

کرج- امید بانوان؛ ایرنا نوشت؛ منفرد از دانش آموزان دبیرستان دولتی فاطمیه آموزش و پرورش ناحیه یک کرج با طرح پژوهشی " تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر و آنتی باکتریال بر پایه نشاسته با روش مکانیزه با قابلیت تولید گیاه " توانست برای استان البرز افتخارآفرینی کند.

این دانش آموز ۱۵ ساله در این زمینه  گفت: همیشه از اینکه پلاستیک‌ها چهره طبیعت را زشت و خاک و محیط زیست را آلوده می‌کردند، ناراحت بودم.

وی با اشاره به اینکه این پژوهش را از سال ۱۳۹۴ آغاز کرده و ادامه دارد، یادآورشد: طرح من تولید پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر است که حداکثر بعد از ۴ ماه در طبیعت جذب می‌شود

منفرد یادآورشد: این طرح نه تنها آسیبی به خاک نمی‌رساند بلکه به عنوان کود برای خاک عمل می‌کند به گونه‌ای که این پلاستیک‌ها وقتی در محیط و خاک  قرار بگیرند به علت استفاده از نانو مواد و یک سری ترکببات خاص بعد از یک هفته تولید یک گیاه جدید می‌کند و در واقع مرگ هر یک از پلاستیک‌های من مساوی با تولد یک گیاه جدید است.

این دانش آموز پژوهشگر اظهارداشت: این پلاستیک‌ها در تمامی زمینه‌ها کاربرد دارد. برای استفاده و تولید نایلون‌های فریزر و حتی پلاستیک‌های محکم‌تر مثل گلدان‌ها، سطل آشغال‌ها وحتی برای مصارف پزشکی. مثلا بسته بندی‌های استریل و تولید چسب زخم، چرا که این پلاستیک‌ها خاصیت آنتی باکتریال دارند.

منفرد با بیان اینکه این طرح به دو روش روش ماشینی و مکانیزه است، اضافه کرد: در قالب این طرح دستگاهی ساخته شده که پلاستیک ها را به صورت فیلم تبدیل می‌کند.

این دانش آموز البرزی کسب رتبه دوم درجشنواره کشوری علامه طباطبایی به عنوان پژوهشگر برتر و کسب تندیس از هفته پژوهش، طرح برتر در جشنواره علوم و فناوری نانو از سوی «ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری ستاد ویژه  توسعه فناوری نانو»  و حضور یک هفته‌ای در غرفه اختصاصی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران را از دیگر افتخاراتش در حوزه پژوهشی ذکر کرد.

منفرد از کسب تاییده از سازمان محیط زیست، رتبه برتر در جشنواره بین المللی ابن سینا، سمینار علمی دانش آموزی هفتم، سمینار علمی دانش آموزی هشتم ، گواهی‌نامه  پژوهش  از بنیاد علمی نخبگان، سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، رتبه برتر در مرحله استانی جشنواره جوان خوارزمی  و برگزیده در مرحله کشوری جشنواره جوان خوارزمی را از دیگر موفقیت‌هایش در حوزه پژوهش برشمرد.

وی گفت : اکنون طرحش  به وزارت علوم کشور برای شرکت در جشنواره بین‌المللی راه یافته است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک کرج نیز در این زمینه گفت: دبیرخانه استانی جشنواره جوان خوارزمی البرز در پژوهش سرای دانش آموزی معلم آموزش و پرورش ناحیه یک کرج مستقر است.

فرزاد شعبانی خاطرنشان کرد: به دبیرخانه بیست و یکمین جشنواره ی جوان خوارزمی استان البرز ۱۰۲ طرح پژوهشی ارسال شد که پس از ارزیابی داوران ۲۶ طرح برگزیده  استانی شدند.

وی بیان داشت: از این تعداد ۶ طرح به مرحله اول ارزیابی کشوری راه یافت که طرح پژوهشی عسل منفرد از دانش آموزان دبیرستان دولتی فاطمیه  با عنوان " تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر و آنتی باکتریال بر پایه نشاسته با روش مکانیزه با قابلیت تولید گیاه رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داد.

شعبانی تصریح کرد: این دانش آموز پژوهشگر در مرحله دفاع حضوری توانست در مورد دستگاه دست ساخته‌اش و فرآیند تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر موفق عمل کند و برای البرزنشینان افتخار دیگری را رقم بزند.

انتهای پیام/ 

کدخبر: 2216


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise