چهارشنبه، 08 آبان 1398 - 10:54

لایحه حجاب زنان مسلمان در مجلس سنا فرانسه بررسی می‌شود

مجلس سنای فرانسه لایحه‌ای را در دست بررسی دارد که مادران مسلمان را ملزم می‌کند که حجاب خود را در مکان‌هایی مثل مدارس بردارند.

کرج – امید بانوان؛ ایرنا بر اساس گزارشی از آسوشیتدپرس نوشت؛ این لایحه در حالی روز سه‌شنبه بررسی شد که هفته‌های گذشته چالش‌های فراوانی بین سیاستمداران بر سر حجاب زنان مسلمان در فرانسه بوجود آمد.

وزیر آموزش و پرورش دولت پاریس، ژان میشل بلانکر، به سناتورها گفت: هر قانونی که منجر به ممنوعیت حجاب در مدارس شود، بی نتیجه خواهد بود.

 ناظران سیاسی بر این بارو هستند که لایحه ممنوعیت حجاب مادران در مدارس شانس کمی برای تصویب در مجلس سفلا (مجمع ملی) و تبدیل به قانون دارد.

پیش از این در سال ۲۰۰۵ طبق قانون مجلس فرانسه دانش آموزان از داشتن حجاب در کلاس مدارس منع شدند.

در هفته‌های گذشته «ژولین اودول» یکی از نمایندگان پارلمان فرانسه فیلمی از برخورد خود با یک زن مسلمان و محجبه را همراه با دانش آموزان مدرسه در توئیتر منتشر کرد که وی قصد داشته او را وادار به کشف حجاب کند.

برخورد اهانت آمیز این نماینده فرانسوی با زن محجبه‌ای که پسرش و دیگر دانش آموزان را برای رفتن به سفر علمی همراهی می کرد، موجی از خشم و نگرانی در میان مسلمانان این کشور برانگیخته است.

در همین رابطه جمعی ۹۰ نفره از شخصیت‌های مختلف فرهنگی، علمی، اجتماعی و هنری فرانسه با انتشار نامه‌ای سرگشاده به مکرون خواستار اقدام فوری دولت در محکومیت «تعرض» نماینده راستگرا به یک زن محجبه شدند.

امضاء کنندگان این نامه که در روزنامه لوموند منتشر شد خطاب به مکرون اعلام کردند: «ما از دولت و رئیس جمهوری فرانسه می‌خواهیم هر چه سریعتر برخورد با زن محجبه‌ای که در مقابل چشمان فرزندش مورد اهانت قرار گرفته را به صورت صریح و آشکار محکوم کنند. »

در این نامه سرگشاده همچنین از مسئولان دولت فرانسه خواسته شده که به صراحت و قاطعانه بگویند که «زن‌های مسلمان با حجاب یا بدون حجاب و مسلمانان همگی جایگاه خود را در جامعه دارند. »

این نامه همچنین برچسب زدن، طرد و تمسخر کردن شهروندان مسلمان را  به دلیل عمل به دستورات دینی خود، محکوم می‌کند و خواستار مقابله با این گونه رفتارها شده است.

انتهای پیام/

کدخبر: 2220


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
بخوان دعای فرج را دعا اثر دارد
اللهم عجل لولیک الفرج
امید بانوان
System Advertise